Nowości, Wielki Format

Ikonos prezentuje płyty, tapety, folie na tagach Budma i Glass 2015

Ofertę producenta materiałów do druku – Ikonos – można znaleźć na kluczowych targach
druku i reklamy w kraju i za granicą. Warto zaznaczyć, że nośniki Ikonos jak i sam druk wielkoformatowy znajduje swoje zastosowanie w miejscach nie związanych z poligrafią.

Podczas targów Budma i Glass opolski producent materiałów do druku wielkoformatowego zaprezentował ze swojej szerokiej oferty materiały dedykowane dla budownictwa, dekoratorstwa i branży szklarskiej. Na tapetę poszły więc tapety, folie i płyty.

Fototapety (tapety do zadruku) to atrakcyjny materiał i zarazem często niedoceniany nośnik w druku wielkoformatowym. Umożliwia szerokie możliwości indywidualnej aranżacji wnętrz. Znajdzie też zastosowanie tam gdzie gładki papier bez struktury będzie za mało atrakcyjny. Ciekawie zadrukowane i prawidłowo zaaplikowanie tapety do druku znajdą swoje miejsce w pomieszczeniach biurowych, na stoiskach targowych, w barach i klubach, hotelach, sklepach, restauracjach i wielu innych miejscach. Tapety Ikonos posiadają atest higieniczny PZH pozwalający na ich stosowanie w miejscach użyteczności publicznej, ośrodkach zdrowia, itd

Papierowe tapety Ikonos charakteryzują się szybką i łatwą aplikacją na powierzchniach. Na liście zalet należy wymienić: stabilność, doskonałą absorpcję atramentu, odporność na blaknięcie i starzenie. Tapety Ikonos są wzmocnione włóknami syntetycznymi.

Najbardziej standardową jest tapeta gładka. Jednakże najciekawsze efekty dają struktury. W portfolio Ikonos znajdziemy tapety imitujące skórę, mrożone szkło czy papier czerpany. Nie zabraknie też struktur udających kamień, włókno słomkowe, szczotkowanie czy jedwab. Co więcej możemy wyróżnić kolor biały, złoty i srebrny.

Tapetę można zadrukować na ploterze eko-solwentowym, lateksowym bądź UV. Ich standardowa szerokość wynosi 107 cm. Gramatura w zależności od wzoru wynosi od 200 do 350 g/m2.

Nowość – folia montażowa (dwuklej) – to transparentna folia o grubości 80 mikronów. Pokryta jest dwustronnie trwałym, bezbarwnym klejem i zabezpieczona również z dwóch stron papierem podkładowym (120 g/m2). Umożliwia montaż grafik na płaskich powierzchniach np.: witrynach szklanych, płytach PVC, PMMA, tworzywach, płytach kompozytowych, płytach meblowych, itd.
Producent wprowadził na razie jeden rozmiar: 105 cm. Długości nawoju roli wynosi 25 metrów.

Montaż grafiki, przykładowo płyty na szkło przebiega następująco. Folię aplikuje się na rewers przygotowanej grafiki. Uprzednio należy zdjąć papier zabezpieczający z jednej strony. Tak z zaaplikowanej folii odklejamy druga warstwę zabezpieczającą. Po czym można finalnie przejść do aplikacji na witrynie.

Folie dekoracyjne o efekcie mrożonego szkła to inny segment, warty zainteresowania. Ten modny w ostatnich czasach materiał znajduje zastosowanie w biurach i miejscach użyteczności publicznej a nawet w mieszkaniach. W ostatnim czasie Ikonos wprowadził wariant z klejem kanalikowym. Ma on za zadanie ułatwić aplikację poprzez ułatwianie wyprowadzenia pęcherzyków powietrza lub wody.

Inną specjalistyczną folią zaprezentowaną na targach Budma i Glass był Ikonos Profiflex Pro Sandblast BRT. Jest to materiały który powstał z myślą o branży kamieniarskiej, szklarskiej oraz dekoratorskiej. Folia ta służy do piaskowania czyli ścieraniu górnej, nieosłoniętej warstwy podłoża. W ten sposób powstaje liternictwo na płytach marmurowych, szkle a nawet powierzchniach kulistych (np. okrągłe fontanny).

W ostatnim czasie producent udoskonalił formułę kleju i zastosował ją we wszystkich 3 wariantach. Folie Ikonos o grubości 200, 300 i 400 mikronów przeznaczone są kolejno do piaskowania w szkle oraz maskowania, płytkiego i głębokiego piaskowania w kamieniu.

Na targach nie mogło zabraknąć płyt. Oferta Ikonos w tym zakresie dynamicznie się rozszerza. W ostatnim czasie opolski producent i dystrybutor wyposażył swój park maszynowy w profesjonalne linię do cięcia płyt na formatki. Dodatkowo klienci otrzymali dostęp do usługi cięcia płyt on-line. Dzięki niej mogą zamówić i rozplanować rozkrój płyt kompozytowych, pleski i PVC.

Płyty kompozytowe to lekkie, sztywne i trwałe nośniki z bardzo szerokim spektrum zastosowań. Polietylenowy rdzeń jest obustronnie pokryty lakierowaną warstwą aluminium, przez co zyskuje wysoką sztywność przy zachowaniu niskiej wagi oraz dodatkowo ekskluzywny wygląd. Połączenie warstw odbywa się metodami chemicznymi i mechanicznymi co sprawia, że płyta ta jest wyjątkowo odporna na rozwarstwienie. Płyty kompozytowe Ikonos posiadają w odróżnieniu od płyt konkurencyjnych, grubsze warstwy aluminium – 0.21 mm z każdej strony, przez co sztywność kompozytu jest wyższa, a możliwości obróbki rozszerzone. Płyty kompozytowe Ikonos posiadają gwarancję producenta – 10 lat.

Płyty PMMA tzw. plexi znajdują zastosowanie w reklamie, budownictwie, przemyśle i transporcie. Przykładowe zastosowanie to: tablice podświetlane, szyldy, litery podświetlane, stojaki reklamowe, stanowiska targowe, wyposażenie stoisk, elementy dekoracji, stojaki na ulotki, gadżety reklamowe, elementy elewacji, drzwi, przeszklenia, podzespoły i osłony maszyn oraz urządzeń, sprzęt laboratoryjny, aparatura chemiczna oraz optyczna, reflektory, owiewki, itd. Płyty PMMA Ikonos posiadają 10 lat gwarancji na starzenie, żółknięcie i UV. Są zabezpieczenie folią ochronną. Cechują się gładką powierzchnią i są łatwe w obróbce i termoformowaniu. Dodatkowo są nietłukące i niepękające.

Płyty ze spienionego PVC przeznaczone są do zadruku bezpośredniego w technologii UV, oklejania folią samoprzylepną, malowania, itd. Szerokie możliwości stosowania płyt PVC powodują, że jest to podstawowy materiał w wielu agencjach reklamowych, drukarniach wielkoformatowych i zakładach produkcyjnych. Charakteryzują się regularną strukturą wewnętrzną o zamkniętych komórkach z gładką, twardą powierzchnią pozbawioną porów. Płyty Ikonos są jednostronnie zabezpieczone folią ochronną. Posiadają gładką i twardą powierzchnię oraz regularną strukturę wewnętrzną, charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością i sztywnością.

Polskim dystrybutorem materiałów Ikonos jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.ikonos.pl