Artykuły, Druk Cyfrowy, Wielki Format

Sublimacja – przyszłość druku cyfrowego

Z Aleksandrem Goldschneider, członkiem zarządu Sico Polska rozmawiamy o Warszawskich Dniach Druku, debiucie na Festiwalu Druku oraz przyszłości rynku druku cyfrowego.

Skąd pomysł na Warszawskie Dni Druku?

Jak Pani wiadomo od 9 lat organizujemy dwudniowe warsztaty w Krakowie poświecone sitodrukowi i drukowi cyfrowemu w sensie ogólnym. W związku z dynamicznym rozwojem cyfrowej techniki druku w zakresie sublimacji doszliśmy do wniosku, że fakt ten jest absolutnie wart oddzielnej prezentacji.

Od trzech lat Warszawski Dzień Druku organizowany jest przez Sico Polska w stolicy, a ilość dostawców i klientów biorących udział w tej imprezie świadczy o jej znaczeniu dla branży druku sublimacyjnego.

Jak ocenia Pan tegoroczną edycję?

Nieskromnie powiem, że bardzo wysoko. Dotyczy to zarówno zawartości merytorycznej, pomysłu na przekazanie wiedzy jak i pracy wykonanej przez wszystkich zaangażowanych pracowników Sico Polska. Nie wspomnę o wspaniałej zabawie na torze cartingowym po oficjalnej części naszego spotkania z ponad setką naszych klientów.

Jakie rozwiązania cieszyły się największym zainteresowaniem?

Największym zainteresowaniem cieszyło się, zdawałoby się proste rozwiązanie sublimacyjnego druku transferowego na bawełnie. Niemożliwe? A jednak. Prezentowaliśmy specjalny bardzo cienki liner poliestrowy, który po nałożeniu w kalandrze MontiAntonio na tkaninę bawełnianą pozwala na transfer druku. Transfer nadruku z papieru na tkaninę realizowany na tym samym kalandrze.

Bardzo interesująca była również prezentacja sublimacji 3D na twardych podłożach o znacznych przetłoczeniach. Dużym zainteresowaniem cieszył się ultradźwiękowy nóż SONICUT 400 firmy Flexa do zimnego cięcia poliestrów.

Jakie nowości były prezentowane?

Z nowości prezentowaliśmy nową drukarkę latexową Mimaki JV400 LX, która jako jedyna poza CMYK oferuje kolor biały, orange i zielony oraz Mimaki JV400 SUV wyjątkową drukarkę drukującą hybrydowym atramentem solvent-UV charakteryzującym się bardzo wysoką odpornością na ścieranie i bardzo wysokim połyskiem.

Prezentowaliśmy laminatory i trymery firmy Flexa. Najciekawszym było urządzenie Miura II, które tnie w kierunkach x-y media z roli na arkusze.

Po raz pierwszy prezentowaliśmy urządzenia do ciecia laserowego poliestrów firmy Eurolaser oraz zestaw urządzeń do sublimacji 3D firmy Global VacuumPresses.

Po raz pierwszy wystawialiście się na wrześniowym Festiwalu Druku. Jak oceniacie te targi?

Nasi pracownicy zaliczyli debiut na Festiwalu do udanych. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem profesjonalnych zwiedzających.

Gwiazdą na stoisku była lateksowa maszyna drukująca Mimaki JV400LX – pierwszy na świecie ploter lateksowy drukujący atramentem w kolorze białym, który wykorzystuje najbardziej przyjazne środowisku atramenty lateksowe. Promowaliśmy również urządzenia do post produkcji włoskiego producenta firmy FLEXA. Na stoisku była automatyczna wycinarka z obrotowymi ostrzami do przycinania wydruków wzdłuż osi X i Y Miura II, profesjonalny laminator Easy Lite, zabezpieczający grafiki, Sonicut 400: nóż do cięcia i zamykania krawędzi tekstylnych z użyciem ultradźwięków, GHOST EVO – pneumatyczna oczkarka do wycinania otworów i nakładania plastikowych oczek oraz prasa do termotransferu firmy Poli Tape PT 06.

Jak ocenia Pan rynek druku cyfrowego? W jakim kierunku będzie zmierzał?

Rynek cyfrowy jest najszybciej rozwijającą się techniką druku ze szczególnym podkreśleniem sublimacji. Zauważyłem, że wielu klientów drukujących solventem zaczęło interesować się sublimacją. I to jest przyszłościowy kierunek. Kolejnym krokiem, to druk farbami pigmentowymi na tkaninach naturalnych. W najbliższym czasie Sico Polska zaoferuje najnowszy produkt firmy Sensient atrament pigmentowy.

Rozmawiała Monika Opałka.

www.sico.pl

Wywiad ukazał się w Raporcie Dostawców Mediów i Maszyn OOH magazine, styczeń-czerwiec 2015. Magazyn online do pobrania TUTAJ.