Nowości, Wielki Format

Folie Ikonos i plotery Artemis wspólnie na targach Stone

Podczas poznańskich targów Stone polski producent – firma Ikonos – zaprezentowała serię folii BRT. Ten polski produkt z sukcesem trafia na rynki w całej Europie.

W dniach od 26 do 29 listopada podczas branżowych targów branży kamieniarskiej, można było zobaczyć a także i zakupić folie produkcji Atrium Centrom Ploterowe. – Przygotowaliśmy folie od 0.2 do 0.4 mm oparte na nowej formule kleju a także specjalne rolki 30 cm do najmniejszych ploterów tnących. Nasze folie podczas pokazów wycinaliśmy m. in. na ploterach Artemis- relacjonuje Paweł Stania z działu marketingu firmy.

Seria folii BRT

Wytwarzane na polskiej linii produkcyjnej folie do piaskowania Ikonos Profiflex Pro Sandblast BRT to materiały które powstały z myślą o branży kamieniarskiej, szklarskiej, dekoratorskiej. Folie te są produkowane na bazie najlepszych komponentów europejskich.

– Nasze folie cenione są nie tylko w kraju przez rodzimych kamieniarzy i dekoratorów. Rokrocznie wystawiamy się także na innych kamieniarskich targach, gdzie materiały zbierają dobre oceny. Eksport tych materiałów na rynki zachodnie, wschodnie i daleko-wschodnie stale rośnie co poświadcza jakość tej gamy winyli – mówi Paweł Stania.

Folie do piaskowania przeznaczone są do ploterów tnących, które komputerowo wycinają liternictwo, symbole lub inne kształty. Następnie, tak wycięta folia przenoszona jest na podłoże takie jak marmur, granit lub szkło. Elementy nie osłonięte folią poddawane są piaskowaniu czyli ścieraniu górnej warstwy podłoża czego efektem są np. napisy w kamieniu. Folie do piaskowania znajdują więc zastosowanie w zakładach kamieniarskich, szklarskich, budowlanych lub dekoratorskich.

Z myślą o branży kamieniarskiej opracowaliśmy folie o grubości 400 mikronów, 300 mikronów i mikronów – mówi Stania. Ikonos Profiflex Pro Sandblast BRT to kalandrowany winyl z usuwalnym klejem na silikonowanym 121- i 136-gramowym papierze podkładowym. Oferowany jest w rolce o szerokości 61 cm i długości nawoju 20 metrów. Dodatkowo rozróżniamy wariant z mocnym lub standardowym klejem. Najcieńsza folia Ikonos Sandblast 200 przeznaczona jest do maskowania, czyli zabezpieczenia obszaru roboczego narażonego na odłamki np. kamienia podczas piaskowania, a także do piaskowania w szkle.

Nowość: „wąskie” rolki do „małych” ploterów

– Na targach Stone wprowadziliśmy do oferty rolki o szerokości 30 cm do zastosowań w bardzo małych ploterach tnących – kontynuuje Stania. Przykładem takiego „małego” plotera jest Artemis 330.

Zamknięty w kompaktowej i atrakcyjnej wizualnie obudowie znajdzie zastosowanie w wielu miejscach takich jak agencje reklamowe, zakłady przemysłowe (szablony), zakłady kamieniarskie, producenci oznakowania (w tym drogowego), drukarnie rożnego rodzaju, dekoratorniach, itd. Co więcej z uwagi na atrakcyjną cenę – około 1500 zł netto – znajdzie w swoje miejsce w zastosowaniach hobbystycznych.

Z uwagi na niewielkie wymiary (68 x 34 x 31 cm) i niewielką wagę (12 kg) ploter można łatwo transportować. Co więcej, do pracy nie wymaga komputera (choć taka możliwość oczywiście istnieje), bowiem można wcześniej przygotowane dane wyciąć z karty SD.

Większość ploterów tnących charakteryzuje się maksymalną siła nacisku noża do 500-600 gram. W przypadku Artemis Cutter producent osiągnął wynik dwukrotnie lepszy – 1000 gram! Daje to duże możliwości, gdyż oprócz cięcia tradycyjnych folii reklamowych, których grubość oscyluje w okolicach 100 mikronów, można na tym ploterze ciąć nawet 400-mikronowe folie do piaskowania i odblaskowe. Nacisk noża jest regulowany cyfrowo w zakresie 1-1000 gram (co 1 gram).

Ploter obsługuje materiały o szerokości do 415 mm (szer. cięcia 330 mm). Rolki prowadzące stabilnie trzymają i prowadzą materiał, co przekłada się na cięcie bez zniekształceń i przesunięć. Maksymalna długość cięcia wynosi aż 22 metry!

Wraz z ploterem dostarczane jest oprogramowanie Artcut 2009 z dożywotnią licencją, które jest jednym z najlepszych programów do cięcia. W porównaniu do swojego poprzednika Artcut 2009 oferuje wiele nowych funkcji i ulepszeń, m.in.: optymalizacja ścieżki narzędzia, lepsze cięcia krzywej, konfigurowalny interfejs. Program obsługuje różne formaty wektorowe, w tym najpopularniejsze AI i EPS przygotowane w CorelDraw lub Adobe Illustrator. Do komputera PC ploter jest podłączony za pomocą kabla USB.

W ploterze zastosowano wydajny 32-bitowy procesor ARM Cortex-M2 oraz 8 MB pamięci. Dzięki temu Artemis Cutter 330 jest w stanie bez zawieszenia sytemu i innych błędów obrobić dużą liczbę danych wektorowych.

Oprócz oprogramowania, wszelkie parametry możemy ustawić za pomocą 4 kolorowych przycisków na obudowie urządzania, które są prezentowane na niebieskim wyświetlaczu LCD.

Artemis Cutter 330 osiąga maksymalną prędkość cięcia do 650 mm na sekundę. Precyzja cięcia kształtuje się na poziomie 0,05 mm a powtarzalność 0,1 mm.

Europejska jakość Ikonos

– Folie Ikonos używane są przez wielu użytkowników w całej Europie. Materiały Ikonos produkowane są z zachowaniem wszelkich norm i standardów, a linia produkcyjna cechuje się brakiem emisji szkodliwych substancji dla środowiska. Folie Ikonos plasowane są w segmencie produktów premium, a przy tym oferowane są w przystępnych cenach, ponieważ polscy klienci mają możliwość zaopatrywania się bezpośrednio u producenta lub w sieci wyspecjalizowanych dealerów – reasumuje Paweł Stania.

Polskim dystrybutorem folii Ikonos jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.ikonos.pl