Etykiety i opakowania, Nowości

Spółdzielnia Wega użytkownikiem arkuszowej maszyny KBA Rapida 105

W ostatnim czasie do grona polskich użytkowników maszyn z rodziny KBA Rapida dołączyła Spółdzielnia Pracy Opakowań Drukowanych Wega z Połczyna-Zdroju. We wrześniu rozpoczęła tu pracę 5-kolorowa, pełnoformatowa KBA Rapida 105. Maszyna wykorzystywana jest przede wszystkim do zadrukowywania opakowań na bazie tektury litej. Jak zapewnia prezes spółdzielni, Wiktor Wojciechowski, wydajność maszyny pozwala wykonać dotychczas realizowane zlecenia w czasie o połowę krótszym.

Spółdzielnia Pracy Opakowań Drukowanych Wega działa na rynku usług poligraficznych od lat 70., pod obecnym szyldem – od roku 1990. Specjalizuje się w produkcji opakowań kartonowych z tektury litej i falistej: wielobarwnych, lakierowanych, składanych oraz klejonych, w zakresie gramatur 80-600 g/m2. Wykonywane są one według projektów własnych oraz zleconych. Maszyna KBA Rapida 105 została zakupiona z myślą o zwiększeniu mocy przerobowych przedsiębiorstwa w tym zakresie, jak również wydajności realizowanej tu produkcji.

– Model ten wybraliśmy po wspólnych konsultacjach z polskim oddziałem Koenig & Bauer jako najbardziej odpowiadający naszemu profilowi produkcji. W parku sprzętowym mamy inną maszynę ze „stajni” tego producenta, co nie pozostało bez wpływu na finalną decyzję o wyborze dostawcy – mówi Wiktor Wojciechowski.

Zakupiona przed drukarnię Wega maszyna pochodzi z drugiej ręki, w związku z czym specjaliści z działu serwisowego KBA CEE wykonali przy niej szereg usług. Przed zakupem reprezentujący firmę technik wykonał kompletną inspekcję maszyny jeszcze u jej poprzedniego użytkownika. Serwis KBA CEE zadbał o pełną instalację mechaniczną i elektryczną urządzenia. Kluczowe elementy mechaniczne maszyny zostały doprowadzone do stanu pierwotnego poprzez wykonanie usług serwisowych KBA Check & Print oraz KBA Clean & Print.

Pierwsza z nich ma na celu sprawdzenie aktualnego stanu maszyny – technicy KBA CEE uczestniczą w procesie drukowania, dokonując obserwacji maszyny i działań operatora, kontrolują powtarzalność prac oraz proces przekazywania arkuszy między zespołami. Po przeprowadzeniu odpowiednich testów zalecane są natychmiastowe oraz prewencyjne naprawy maszyny. KBA Clean & Print z kolei obejmuje oszacowanie stanu systemów chwytania i przekazywania arkuszy, a następnie czyszczenie odpowiedzialnego za nie układu w maszynie. Pozwala ona uniknąć ewentualnych napraw mechanicznych oraz wydłużyć żywotność tych elementów maszyny, które mają największy wpływ na jakość pasowania. – Obie usługi spełniły nasze oczekiwania zaś działania serwisu KBA CEE oceniamy jako w pełni profesjonalne. Maszyna pracuje u nas dwa miesiące i od strony technicznej nie mamy do niej zastrzeżeń. W porównaniu do dotychczas użytkowanej maszyny, wydajność Rapidy pozwala na realizację tych samych zleceń dwa razy szybciej – dodaje Wiktor Wojciechowski.

– Cieszymy się, że maszyny marki Koenig & Bauer, także te pochodzące z rynku wtórnego, mają swoją renomę w Polsce i znajdują tu użytkowników, poszukujących uzasadnionego ekonomicznie, sprawnego i wydajnego rozwiązania. Aby pomóc im w szybkim i bezproblemowym rozpoczęciu pracy z maszyną, posiadamy w ofercie usługi takie jak KBA Check & Print oraz KBA Clean & Print. Warto podkreślić, że korzysta z nich coraz więcej polskich drukarń arkuszowych, które decydują się na zakup używanej maszyny produkcji Koenig & Bauer. Mamy nadzieję, że także Rapida 105 zakupiona przez drukarnię Wega spełni oczekiwania jej właściciela i przyczyni się do dalszego rozwoju tego zakładu poligraficznego – dodaje Jan Korenc, prezes zarządu KBA CEE.

www.kba.com/pl