Artykuły, Druk Cyfrowy

Przyszłość druku cyfrowego

 

Robert Załupski: W jakim kierunku zmienia się rynek druku?

Karol Główka, Junior Product Manager Konica Minolta Business Solutions Polska: Zdecydowanie rośnie znaczenie produkcyjnego druku cyfrowego. Zmniejszają się nakłady, a klienci oczekują szybkich terminów realizacji. Coraz większy nacisk w dzisiejszej produkcji kładzie się również na personalizację oraz kolor. Produkcyjny druk cyfrowy zapewnia nie tylko wysoką jakość, ale również duży poziom elastyczności. Rynek jest w fazie bardzo dynamicznych zmian i nowoczesna poligrafia, aby utrzymać swoją pozycję na rynku, musi na nie umiejętnie reagować. Stąd rosnące możliwości systemów produkcyjnych, coraz większy stopień automatyzacji nie tylko procesów związanych z produkcją, ale również sfery związanej ze składaniem zamówień. Kluczowe trendy, które mają największe znaczenie w kształtowaniu współczesnego rynku to nie tylko wysoka jakość i szybkość realizacji, ale również elastyczność rozumiana jako odpowiadanie na potrzeby klienta.

Jak Pan ocenia potencjał druku cyfrowego?

Statystyki z ostatnich lat pokazują, że udział cyfrowego druku produkcyjnego sukcesywnie rośnie. Z jednej strony firmy poligraficzne inwestują w nowe systemy, z drugiej coraz częściej firmy decydują się na stworzenie własnego Centralnego Punktu Druku. Tu bardzo ważna jest również rola producentów. Musimy edukować rynek, inspirować do rozwoju i korzystania z nowych możliwości, które oferują nowe technologie. Rozwój Internetu i wzrost znaczenia treści cyfrowych musi być traktowany jako możliwość, a nie przeszkoda. Szczególnie, że druk nadal pozostaje bardzo ważnym elementem w kampaniach cross-mediowych. Wystarczy skorzystać z narzędzi, które mamy na biurku lub w kieszeni. Prosty ruch smartfonem pozwala zeskanować umieszczony na ulotce kod QR i otworzyć dedykowaną stronę www. Możliwości jest wiele. Druk cyfrowy zaczyna być w coraz większym stopniu obecny w druku książek. Rośnie popularność takich zjawisk, jak np. self-publishing. Ten potencjał jest coraz większy również dzięki dużemu postępowi w zakresie druku kolorowego realizowanego na cyfrowych systemach produkcyjnych. Chodzi tu zarówno o kwestie jakości jak i ceny.

Wprowadziliście na rynek bizhub PRESS C70hc. Co wyróżnia tę maszynę?

bizhub PRESS C70hc to pierwszy system produkcyjny, który wykorzystuje technologię toneru High Chroma. W praktyce oznacza to znacznie wyższą jakość odwzorowania barw, a tym samym więcej możliwości realizacji zleceń. To rozwiązanie umożliwia zarówno reprodukcję większego zakresu kolorów sRGB jak i kolorów Pantone. Dzięki algorytmowi poprawiającemu nasycenie kolorów, bizhub PRESS C70hc oferuje szerszą niż dotychczas przestrzeń kolorystyczną, która nie była dotąd drukowalna z użyciem standardowych systemów.

Jak drukarnia czy agencja może wykorzystać potencjał tej maszyny?

Agencje, które drukują dużo i często mogą obniżyć wydatki ponoszone na druk, zyskując przy tym większą elastyczność jeśli chodzi o czas produkcji – maszyna jest do ich dyspozycji 24/7. Najważniejsza jest jednak jakość – nie ma gorszej sytuacji niż ta w której świetny pomysł grafika nie znajduje przełożenia w druku. Wiemy, jak ważny jest kolor. Niektóre marki wręcz zastrzegają swój własny kolor, który jest kojarzony tylko i wyłącznie z ich logotypem lub opakowaniem. Dzięki możliwości odwzorowania szerszego niż dotychczas zakresu barw drukarnie mogą realizować większy zakres zleceń obejmujących reprodukcje kolorów Pantone w produkcji cyfrowej. Drukowane materiały stanowią dopełnienie dla innych kanałów komunikacyjnych. Przeciętny człowiek jest bombardowany informacją niemalże z każdej strony, wydruk musi nieść ze sobą pierwiastek WOW, który pozwoli wzbudzić zainteresowanie. Mocny i elegancko podany kolor doskonale się do tego nadaje.

Rozmawiał Robert Załupski

Piotr Urbański, Machina Druku

Do naszych klientów należą firmy produkcyjne dla których drukujemy krótkie serie instrukcji, wydawnictwa oraz jednostki edukacyjne. Ważną grupę odbiorców stanowią również agencję reklamowe i dlatego naszym celem było rozwinięcie zakresu usług dedykowanych właśnie tej grupie. Do tej pory jednak, nie zawsze byliśmy w stanie sprostać bardziej zaawansowanym oczekiwaniom, np. tym obejmującym precyzyjne odwzorowanie w druku projektów graficznych poprzez reprodukcję przestrzeni sRGB czy kolorów Pantone. bizhub PRESS C70hc firmy Konica Minolta okazał się najlepszą odpowiedzią na nasze potrzeby. Teraz możemy niemal idealnie oddać barwy wyświetlane np. na monitorze komputera. Nie muszę mówić jakie wrażenie robi to na naszych klientach, dla których kolor i jego właściwe odwzorowanie ma naprawdę ogromne znaczenie. Technologia tonerów zastosowanych bizhub PRESS C70hc oferuje znaczącą poprawę jakości kolorowych fotografii i ilustracji, zapewniając ekonomiczną reprodukcję kolorów specjalnych nawet przy niskich nakładach.

Aleksandra Mućka, Agencja Reklamowa GRAF

Nikt nie lubi ograniczeń, dlatego cenimy rozwiązania, które pozwalają nam zrealizować niemalże każde zlecenie. Jeden z naszych klientów poprosił nas o przygotowanie kampanii w której dominującą barwą były fluorescencyjne zielenie. Zależało nam na znalezieniu drukarni w której moglibyśmy wydrukować plakaty i woblery. Warunkiem koniecznym była możliwość zapewnienia zbieżnej kolorystyki z tą na reklamach emitowanych w Internecie i smartfonach. Dotychczas realizowaliśmy takie kampanie z wykorzystaniem technologii offsetowej. Tym razem jednak potrzebowaliśmy jedynie 1000 sztuk. Ponadto musieliśmy zrealizować produkcje, konfekcjonowanie i dystrybucję w dwa dni. W grę wchodził jedynie wydruk w drukarni cyfrowej. Nie mieliśmy jednak pewności, czy uda nam się uzyskać wymaganą jakość kolorów. Machina Druku pokazała nam próby zrealizowane na systemie bizhub PRESS C70hc. Te spełniły nasze oczekiwania. W przyszłości będziemy stosować technologię druku cyfrowego do produkcji mock-upów oraz wydruków o małych nakładach i o szybkim terminie realizacji. Szczególnie duży potencjał widzimy też w możliwości druku kolorów Pantone z brand booków naszych klientów.

KONICA MINOLTA BIZHUB PRESS C70 HC

Dzięki technologii tonera High Chroma system oferuje niespotykaną dotąd gamę barw i w pełni wspiera workflow RGB. Może być wyposażony w jeden z trzech kontrolerów: EFI IC-306, CREO IC-307 oraz wewnętrzny kontroler Hikari IC-601, opracowany przez firmę Konica Minolta. System oferuje szeroki zakres opcji wykańczania w linii. bizhub PRESS C70hc realizuje wydruki z rozdzielczością 1200 x 1200 dpi (8 bitów) i współpracuje z zaawansowaną technologią przetwarzania obrazu Konica Minolta S.E.A.D. II (Screen-Enhancing Active Digital Process), gwarantującą wysoką jakość reprodukcji kolorów z szybkością druku do 71 stron A4 na minutę.

 

Artykuł ukazał się we wrześniowym Raporcie Dostawców Mediów i Maszyn KLIKNIJ w link.