Etykiety i opakowania, Nowości

Drukarnia DTL inwestuje w szóstą maszynę arkuszową Koenig & Bauer

Sytuacja na polskim rynku poligraficznym powoduje, że coraz więcej drukarń – dotychczas realizujących prace z zakresu szeroko pojętego akcydensu – decyduje się na ukierunkowanie profilu swojej produkcji. Jedną z najczęściej wybieranych specjalizacji są opakowania, wykonywane przede wszystkim – z uwagi na istniejący park maszynowy – w technice offsetu arkuszowego.

Wśród firm, które przeszły w ostatnich latach tego typu ewolucję, jest drukarnia DTL z Porąbki k. Bielska-Białej. W przemianie, dzięki której jej produkcja bazuje obecnie w dużym stopniu na opakowaniach, znacząco pomogły inwestycje w maszyny Koenig & Bauer. W maju br. rozpoczęła tu pracę hybrydowa, półformatowa KBA Rapida 75-6+L, umożliwiająca drukowanie w trybie mieszanym: konwencjonalnym i UV. To już szósta maszyna marki Koenig & Bauer w ponad 15-letniej historii firmy DTL. Zwiększyła niemal dwukrotnie jej moce produkcyjne w zakresie offsetu arkuszowego.

Krok ten ma ułatwić firmie niedawna(zrealizowana częściowo ze środków unijnych) inwestycja w nową, półformatową maszynę KBA Rapida 75-6+L, wyposażoną w sześć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. Podniesiona o 225 mm, posiada m.in. pakiet CX do zadrukowywania sztywnych kartonów, powiększony format arkusza, a także systemy: termostatowania układów farbowych, mycia CleanTronic Multi (stworzony z myślą o zamiennym stosowaniu farb konwencjonalnych i UV), zasilania i mycia komory raklowej, podgrzewania i stabilizacji temperatury lakierów UV, systemów suszenia pośredniego UV oraz energooszczędnego systemu suszenia KBA Vari DryBlue. Całości dopełniają innowacyjne, zaawansowane technologicznie systemy kontroli i regulacji nafarbienia w trybie online: ErgoTronic ColorDrive i ErgoTronic Lab oraz inline: QualiTronic ColorControl z funkcjami LiveView, DotView i ColorView. Co więcej, we wrześniu firma KBA – wspólnie ze swoim partnerem technologicznym IPM – przeprowadzi w firmie DTL kompleksową standaryzację druku PSO na pracujących tu maszynach Koenig & Bauer. Krok ten ma zapewnić jeszcze wyższą niezawodność produkcji, a także przyczynić się do redukcji kosztów i większej proekologiczności działań.

Jak zapewnia Zdzisław Wawak, prezes drukarni DTL, nowa maszyna została zakupiona przede wszystkim z myślą o realizacji zleceń w technologii UV. Stanowi zatem uzupełnienie parku sprzętowego, pozwalając na wzbogacenie oferty drukarni m.in. o prace wykonywane na trudnych, niewsiąkliwych podłożach.

Po ostatniej inwestycji w drukarni DTL pracują trzy maszyny marki Koenig & Bauer, zaś zainstalowana w maju br. – Przez wiele lat współpracy z polskim przedstawicielstwem KBA, m.in. w osobie pana Adama Ślażyńskiego, przekonałem się, że jest to niezawodny partner, oferujący najwyższej klasy sprzęt. Mamy bardzo pozytywne doświadczenia z wcześniej kupowanymi maszynami, jesteśmy też bardzo zadowoleni z obsługi posprzedażowej i serwisowej, oferowanej przez KBA CEE. Decydując się na maszynę drukującą farbami UV rozpatrywaliśmy wprawdzie rozwiązania konkurencyjne, ale finalnie oferta złożona nam przez firmę KBA okazała się najbardziej atrakcyjna.

Jan Korenc, prezes KBA CEE dodaje: – Jesteśmy dumni, że drukarnia DTL po raz kolejny zaufała marce Koenig & Bauer, decydując się na zakup szóstej w swojej historii maszyny KBA. To wydarzenie bez precedensu, nie tylko na rynku polskim, ale i europejskim. Cieszymy się, że tworzone przez nas rozwiązania technologiczne pomagają drukarni w dynamicznym rozwoju i ewolucji w kierunku opakowań. Tym bardziej, że już po raz drugi firma DTL decyduje się na nietypową, pierwszą w swoim rodzaju w Polsce konfigurację. Świadczy to o bardzo wysokiej świadomości decyzji podejmowanych przez jej właściciela, który ma jasną wizję rozwoju swojej firmy i jej pozycjonowania na polskim rynku usług poligraficznych.

Na zdjęciu: Maszynista Tomasz Wykręt (z lewej) podczas kontroli wydruków z nowej maszyny. Z prawej – Wojciech Willman, kierownik produkcji.

www.kba.com/pl