Artykuły, Druk Cyfrowy

Mały nakład – duże możliwości

Druk cyfrowy pozwala na możliwość wydruku nawet jednej sztuki nakładu, co z kolei umożliwia szeroką personalizację materiałów. Realizacje niskonakładowe to świetny wybór, gdy musimy sporządzić ulotki, wizytówki czy folder reklamowy.

Dużo plusów

Druk niskonakładowy jest ściśle związany z drukiem cyfrowym. – Charakteryzuje się brakiem formy drukowej – za takową można uznać sam zapis cyfrowy, gdyż materiały przeznaczone do druku dostarczane są do urządzenia w postaci danych komputerowych – tłumaczy Monika Zagrodnik z drukarni piga.pl. Obraz podczas druku jest każdorazowo odnawiany , jest to niewątpliwą zaletą, która pozwala na indywidualizację każdego egzemplarza. – Druk cyfrowy wykorzystywany jest głównie do wydruku prac spersonalizowanych, gdzie każda kopia posiada inny numer lub jest opatrzona innym imieniem i nazwiskiem, takich jak dyplomy, zaproszenia, licencje, ale też karty pocztowe czy ulotki i wizytówki – wymienia Tomasz Drabek z drukarni Viperprint.pl. Indywidualne wydruki sprawdzają się także świetnie podczas przygotowywania konferencji, eventów czy szkoleń.

Nieocenioną zaletą jest szybkość realizacji. – Projekt bezpośrednio z komputera jest wysyłany do maszyny, więc czas realizacji jest bardzo krótki – mówi Tomasz Drabek. Przy wydrukach cyfrowych produkt wychodzący z maszyny drukującej jest od razu gotowy do wydania zamawiającemu, bądź do poddania dalszej obróbce introligatorskiej. – Nie ma konieczności schnięcia wydruków, co także przyspiesza realizację, jednocześnie ograniczając do minimum możliwość ewentualnego zabrudzenia realizacji – dodaje Monika Zagrodnik.

Dużym plusem jest to, że już pierwsza odbitka schodząca z maszyny jest odbitką nakładową. – Przygotowanie maszyny drukującej nie wymaga takiego nakładu czasu jak w przypadku wydruków offsetowych, nie ma konieczności realizacji druków próbnych potrzebnych do kalibracji maszyny – mówi Monika Zagrodnik. – Tak samo brak konieczności tworzenia form drukarskich obniża koszty i przyspiesza realizację zamówienia dlatego też realizacja jest możliwa “od ręki”– dodaje.

Możliwość druku na wielu różnych podłożach oraz w szerokim przedziale gramatur to kolejny plus tej formy druku. Wachlarz możliwości jest ogromny, zaczynając od papierów offsetowych, poprzez kredowe jak i również papiery ozdobne i folie samoprzylepne. Wydruki, zapisywane w formie cyfrowej, pozwalają także na automatyczne wprowadzanie zmian, co pozwala utrzymać aktualność ich treści.


Kilka minusów

Oczywiście druk cyfrowy nie jest rozwiązaniem idealnym. Jego kluczowa zaleta, czyli możliwość małych nakładów, stanowi równocześnie jego największe ograniczenie. Przy dużych nakładach jest on po prostu nieekonomiczny i staje się nieopłacalny w stosunku do cen oferowanych przy wydrukach offsetowych. Wadą druku cyfrowego jest również jego gorsza, choć nieznacznie, jakość od druku. – Druk cyfrowy charakteryzuje się minimalnie gorszą jakością, trudniej jest uzyskać satysfakcjonującą jakość apli, istnieje również prawdopodobieństwo wystąpienia efektu pasmowania koloru – wymienia Monika Zagrodnik. Kolejnym minusem tego rodzaju druku jest także ograniczenie co do wymiaru. Najbardziej popularne maszyny druku cyfrowego umożliwiają wydruki do formatu B3. Nie wszystkie więc planowane realizacje możemy wydrukować korzystając z tej metody, nawet jeśli myślimy tylko o niedużej ilości wydruków, np. plakatu. – Warto również zwrócić uwagę na brak możliwości zadrukowania całej powierzchni drukowanej. W przypadku np. wydruku plakatu formatu A3 maszyna drukująca posiada margines techniczny wynoszący zazwyczaj 3-5 mm od każdej krawędzi. Aby więc wydrukować plakat formatu A3, należy zrealizować wydruk na formacie A3+ i następnie dociąć go do docelowego formatu, co może pomnożyć koszta poprzez konieczność użycia większego formatu papieru – dodaje Monika Zagrodnik.

Należy również pamiętać, że w technologii wydruku cyfrowego nie ma możliwości użycia kolorów z palety Pantone. – Druk ten posiada jedynie możliwość symulacji kolorów Pantone, jednak przy potrzebie uzyskania dokładnie takiego koloru Pantone który jest np. określony przy tworzeniu identyfikacji wizualnej, druk cyfrowy nie daje możliwości uzyskania pełnej zgodności kolorystycznej – reasumuje Monika Zagrodnik.

Innowacje

Wśród nowoczesnych technologii, które usprawniają prace z drukiem cyfrowym, Tomasz Drabek wymienia technologię cyfrową HP Indigo, która umożliwia druk na szerokiej gamie podłoży (ponad 2500) przy użyciu 7-kolorowej palety barw (cyan, magenta, yellow, black, orange, violet, green). – Dodatkową opcją jest zadruk białym kolorem na ciemnym podłożu. Papiery o różnej grubości, barwione w masie, metalizowane czy też folie, pozwalają na osiąganie efektów niespotykanych w technologii offsetowej. Co więcej, tusze specjalne (jak np. UV red) umożliwiają druk widoczny w oświetleniu ultrafioletowym. W ten sposób można przygotowywać prace, które są specjalnie zabezpieczone przed podrobieniem. Wysoka jakość druku cyfrowego osiągana na Indigo jest porównywalna do maszyn offsetowych – tłumaczy Tomasz Drabek.

Niewątpliwą innowacją jest także wdrażanie maszyn umożliwiających wydruki w formatach większych niż B3, które nadal są rzadkością. – Rozwój druku cyfrowego zmierza również w kierunku zwiększenia typów produktów oferowanych przez drukarnie, takich jak np. fototapety – wyrokuje Monika Zagrodnik.

Zastanawiając się nad wyborem technologii należy rozważyć wymienione czynniki i rozpatrzyć kilka kluczowych kwestii, m. in. jaka jest nam potrzebna ilość wydruków, ich rozmiar, jakie mamy oczekiwania co do jakości i czy zależy nam na indywidualizacji wydruku. Jeżeli nakład jest na tyle mały, że offset jest nieopłacalny, ale oczekiwana jest jakość zbliżona do offsetu, wówczas druk cyfrowy jest dobrym rozwiązaniem. Niskonakładowy druk cyfrowy jest odpowiedzią na współczesne trendy w marketingu i świetnym wyborem, gdy chcemy podarować klientowi folder czy ulotkę dostosowaną do niego, przygotować unikalne zaproszenia czy standardowe wydruki jak wizytówki. 

Tekst: Katarzyna Lipska
Zdjęcie: Viperprint.pl

Artykuł w formacie PDF można pobrać TUTAJ.