Nowości, Wielki Format

Spektrofotometr X-Rite eXact – teraz także z funkcją skanowania

Firma X-Rite Incorporated poinformowała o dostępności rozwiązania eXact Scan w nowej opcji, rozszerzającej funkcjonalność spektrofotometru X-Rite eXact. Zwiększa ona prędkość działania, wszechstronność zastosowań oraz  kontrolę barwy za pomocą urządzeń eXact. Są one wykorzystywane do pomiarów barwy przez wiele firm z branż poligraficznej i opakowaniowej.

W połączeniu z oprogramowaniem InkKeyControl firmy X-Rite, eXact Scan stanowi uzasadnione ekonomicznie, bazowe rozwiązanie do zarządzania barwą. Pozwala ono drukarzom zwiększyć walory użytkowe posiadanych maszyn. InkKeyControl skraca czas narządzania maszyny i zapewnia wysoką jakość poprzez lepszą kontrolę kałamarzy farbowych. Rezultaty pomiarów wyświetlane są w czasie rzeczywistym w formie grafiki, imitującej sygnalizację świetlną (czerwony/żółty/zielony). Pozwala to operatorowi na szybkie wprowadzanie niezbędnych zmian w trakcie drukowania.

– Platformę eXact początkowo wdrożyliśmy, aby – mając na uwadze kontrolę jakości druku – zamiast stosowanych dotychczas pomiarów gęstości wdrożyć bardziej precyzyjne odczyty spektralne. Co więcej, dzięki opcji Scan możemy zapewnić wyższą jakość, której oczekują nasi klienci. eXact Scan zwiększa wartość platformy eXact w stopniu nieporównywalnie wyższym niż wynosi koszt zakupu nowej opcji. Możemy dzięki niej z powodzeniem korzystać nawet ze starszych maszyn drukujących, których nie mogliśmy już rozbudować, ale też nie chcieliśmy odsyłać ich na przysłowiową emeryturę”. W drukarni Pazazz rozwiązanie eXact Scan było testowane w wersji beta – mówi Warren Werbitt – prezes firmy Pazazz Printing z Montrealu, drukarni posiadającej certyfikat G7 Master Printer i specjalizującej się w druku offsetowym (do formatu B0), cyfrowym, fleksograficznym i cyfrowym etykietowym, opakowaniowym, wielkoformatowym cyfrowym oraz w rozwiązaniach mobilnych.

Opcja eXact Scan rozszerza możliwości urządzeń pomiarowych w zakresie precyzyjnego odczytu konwencjonalnych oraz nieciągłych pasków kontrolnych, stosowanych w druku fleksograficznym przy produkcji opakowań. Jest to także – jak zapewnia X-Rite – idealne rozwiązanie dla drukarń offsetowych, które poczyniły znaczne inwestycje w starsze maszyny drukujące, nieposiadające systemów pomiaru kolorystycznego, pracujących w trybie inline.

– Spektrofotometr eXact został bardzo dobrze przyjęty przez rynek. Bazując na jego sukcesie, opracowaliśmy rozwiązanie eXact Scan będące odpowiedzią na płynące od klientów sugestie, dotyczące możliwości rozszerzenia potencjału dotychczas stosowanego przez nich urządzenia. W związku z oczekiwanym dużym zapotrzebowaniem na nową opcję, X-Rite ma przyjemność zaoferować program lojalnościowy obecnym posiadaczom urządzeń eXact. Dzięki niemu mogą oni stać się pierwszymi użytkownikami, którzy skorzystają z odpowiedniego upgrade’u posiadanego sprzętu i jego nowych funkcjonalności – Dan Magnia, menedżer ds. rozwiązań poligraficznych i opakowaniowych w firmie X-Rite.

Kilka prostych kroków wystarczy, aby obsługa drukarni zainstalowała nowy moduł eXact Scan, znacznie poszerzając możliwości spektrofotometru eXact i uzyskując precyzyjne odczyty pasków kolorystycznych o różnej długości z licznych podłoży drukowych. Dodatkowo, eXact Scan pozwala na transfer danych do aplikacji takich jak Microsoft Excel w celu dalszych analiz i tworzenia raportów. Może też być zintegrowany z nową wersją oprogramowania ColorCert 2.5: X-Rite Edition, które pozwala operatorom na skanowanie pasków kolorystycznych (w tym zaprojektowanych indywidualnie przez użytkownika) i zapewnia pełen wgląd w przebieg procesu produkcyjnego.

X-Rite eXact, łącznie z opcją skanowania (Scan Option) oraz powiązanymi rozwiązaniami software’owymi, jest już dostępny poprzez kanały sprzedaży X-Rite, jak również bezpośrednio w firmie X-Rite. Więcej informacji na temat X-Rite eXact oraz innych rozwiązań, oferowanych przez firmę można znaleźć na stronach internetowych www.xrite.com/eXact.

Głównym Dystrybutorem firmy X-Rite w Polsce jest Reprograf SA.

Źródło: X-Rite oraz PAI PrintinPoland.com