Nowości, Wielki Format

Nowa oklejarka Duplo UltraBIND 2000 PUR

Podczas odbywających się w marcu w centrum ExCeL w Londynie targów Ipex 2014 firma Duplo zaprezentowała po raz pierwszy nowy system do oklejania klejem poliuretanowym – Duplo UltraBIND2000 PUR, który spotkał się z ciepłym przyjęciem odwiedzających jej stoisko gości z całego świata, w tym również z Polski. To wydajne urządzenie zostało tak skonstruowane, by w jak najbardziej wydajny i ekonomiczny sposób zapewniać trwałe oprawianie prac i zapewnić wysoką jakość tego procesu.

Duplo UtraBIND 2000 PUR to – jak podaje producent i o czym naocznie można się było przekonać odwiedzając targi Ipex – najmniejsza na świecie oklejarka z zamkniętym systemem klejenia PUR. To proste w użytkowaniu rozwiązanie, zapewniające trwałe oprawianie i wysokiej jakości rezultaty. Klej PUR sprawia, że oklejane w tym urządzeniu prace są niezwykle trwałe i mogą być otwierane na płasko. Tworzy on eleganckie, profesjonalnie wyglądające publikacje – m.in. książki, kalendarze, katalogi, instrukcje obsługi oraz periodyki. Oklejarka obsługuje zróżnicowane media takie jak: papier kredowy, uszlachetniany, tekturę, plastik, papier laminowany czy też lakierowany.

Urządzenie posiada panel kontrolny z ekranem dotykowym, który pozwala operatorowi w prosty sposób zaprogramować  prace. System jest elastyczny, pozwala na wprowadzanie pozycji odcięcia kleju, ustawienie pozycji bloku książki względem okładki oraz ilości kleju PUR, aplikowanego na grzbiet książki. Maszyna pracuje w trybie automatycznym – operator musi tylko załadować do niej blok książki i wyjmuje z niej gotowy produkt. Czujniki w urządzeniu wykrywają blok książki i jej okładkę i zaciskają je automatycznie. Zastosowany tu, opatentowany system PUR (P.O.P.S.) to nowa technologia, jaką proponuje Duplo. Z jednej strony umożliwia ona precyzyjne umieszczenie kleju w odpowiednim miejscu, co zapewnia wysoką dokładność klejenia, z drugiej zaś – pozwala na łatwe czyszczenie maszyny przez operatora, znacząco upraszczając codzienną pracę. System ten ogranicza również zużycie kleju PUR oraz środków czyszczących, przynosząc użytkownikom dodatkowe oszczędności.

Duplo UtraBIND 2000 PUR pracuje z prędkością 290 cykli na godzinę , a czas jego rozruchu wynosi od 15 do 20 minut. Czas czyszczenia urządzenia zajmuje natomiast zaledwie 5 minut. Pojedynczy, łatwy do założenia kartridż mieści 300 gram kleju PUR. Umożliwia to produkcję do 230 książek formatu A4 z 5mm grzbietem przy użyciu tylko jednego kartridża. Co więcej, może on znajdować się w systemie dłużej niż dwa tygodnie, co minimalizuje częstotliwość wymiany. Jak zapewnia Duplo, wszystkie te funkcje czynią urządzenie UltraBIND2000 PUR innowacyjnym i unikalnym w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań, a użytkownikom zapewniają szereg korzyści w codziennej pracy, a także wymierne oszczędności finansowe.

Materiał powstał na podstawie informacji Duplo Polska Sp. z o.o. oraz PAI PrintinPoland.com.