Nowości, Wielki Format

Nowa maszyna KBA Rapida 105-6+L ALV2 w drukarni Granpak

W połowie lutego w firmie Granpak z Andrychowa rozpoczęła pracę nowa, pełnoformatowa maszyna offsetowa KBA Rapida 105-6+L ALV2, wyposażona m.in. w sześć zespołów drukujących, wieżę lakierującą oraz liczne systemy kontrolno-pomiarowe. Stanowi ona część kompleksowego planu inwestycyjnego tej prężnie rozwijającej się drukarni i ma służyć przede wszystkim do produkcji wysoko przetworzonych opakowań kartonowych.

Firma Granpak istnieje od 2001 roku, a jej produkcja od początku działalności koncentruje się na obszarze opakowań kartonowych, bazujących na tekturze litej i kaszerowanej. Wykonywane z myślą o odbiorcach głównie z przemysłu ciężkiego, spożywczego i w mniejszym stopniu farmaceutycznego, mają stanowić podstawę jej asortymentu także w kolejnych latach. Stąd decyzja kierownictwa drukarni o wdrożeniu ambitnego i bardzo rozbudowanego planu inwestycyjnego, obejmującego budowę nowej hali produkcyjnej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Andrychowie oraz zakupy najnowocześniejszego sprzętu.

– Od wielu lat systematycznie inwestujemy i unowocześniamy nasz park maszynowy, dostosowując technologię do potrzeb naszych klientów. Bogata oferta usług i najwyższa jakość produkcji oraz jej standardy – potwierdzone m.in. podkreślającym naszą wiarygodność i elastyczność systemem zarządzania jakością ISO 22000:2005 – umożliwiły nam wejście na nowe rynki zbytu. Dynamiczny rozwój drukarni oraz konieczność zwiększenia mocy przerobowych wobec rosnących oczekiwań klientów wpłynęły na podjęcie decyzji o rozpoczęciu dużej inwestycji. Obejmuje ona budowę nowego zakładu produkcyjnego (wraz z biurowcem) o powierzchni łącznej przekraczającej 4,5 tys. m2, dostosowanego do produkcji opakowań, mających bezpośredni kontakt z żywnością. Z myślą o tym zakupione zostało także nowe wyposażenie sprzętowe: naświetlarka CtP Kodak Trendsetter 1600, dwie maszyny sztancujące Bobst oraz najświeższa inwestycja – pełnoformatowa, sześciokolorowa arkuszowa maszyna offsetowa KBA Rapida 105-6+L ALV2 – mówi Mariusz Korczak, współwłaściciel firmy Granpak.

– Jej bogate wyposażenie – mówi Ryszard Marczak, drugi ze współwłaścicieli drukarni Granpak – oraz niestandardowa konfiguracja mają umożliwić nam dalszy rozwój poprzez zaoferowanie rynkowi wysoko przetworzonych opakowań kartonowych, drukowanych m.in. z wykorzystaniem specjalnych kolorów Pantone, jak też uszlachetnianych inline za pomocą lakieru UV.

Z myślą o dedykowanym jej asortymencie zainstalowana w połowie lutego br. maszyna została podwyższona o 450 mm i wyposażona w specjalny pakiet CX do zadrukowywania kartonów o maksymalnej grubości 1,2 mm. Na życzenie kierownictwa drukarni posiada ona liczne rozwiązania i funkcje usprawniające działanie: system w pełni automatycznej zmiany form drukowych FAPC, konsolę wyposażoną w systemy ErgoTronic ColorControl i ErgoTronic Lab, wideokamerę do automatycznej korekty registrów pasowania ErgoTronic ACR oraz dynamiczny system kontroli i regulacji nafarbienia inline QualiTronic ColorControl.

– Gwarantują nam one stabilną pracę nawet podczas realizacji zleceń wysokonakładowych, przekraczających 100 tys. arkuszy. Już teraz dostrzegamy pozytywne aspekty wynikające z zastosowania systemu kontroli pomiaru inline w połączeniu z małym paskiem kontrolno-pomiarowym. W przypadku zleceń powtarzalnych, bez problemu mieścimy się w chwycie sztancy do 14 mm, w związku z czym nie musieliśmy przerabiać żadnego z ponad 1000 dotychczas stosowanych wykrojników.  Kontrola kolorystyczna w trybie inline zapewnia najwyższą, a przede wszystkim powtarzalną jakość produkcji, nawet przy maksymalnej prędkości maszyny, wynoszącej 16 tys. arkuszy/h.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie rozwiązania firmy Koenig & Bauer, szefowie drukarni Granpak wzięli udział w szeregu testów wydajnościowych i jakościowych modelu KBA Rapida 105 w centrum demonstracyjnym KBA w Radebeul. – Zakończyły się one pozytywnie, a nasz wybór przypieczętowały bardzo dobre opinie o maszynie KBA Rapida 105 w kontekście drukowania opakowań w formacie B1, jak też najwyższej jakości obsługa ze strony lokalnego przedstawiciela handlowego firmy w osobie Adama Ślażyńskiego – mówi Ryszard Marczak.

Właściciele drukarni podkreślają, że nowa inwestycja sprostała ich oczekiwaniom. – Maszyna jest szybsza i wydajniejsza niż rozwiązanie konkurencyjne, na którym dotychczas bazowaliśmy – mówi Mariusz Korczak. – W pełni korzystamy z jej zaawansowanych funkcji, m.in. systemu nakładania non-stop, który pozwala na zachowanie ciągłości produkcji. Mamy nadzieję, że jej potencjał umożliwi nam dalsze zwiększanie produkcji i pozyskanie kolejnych klientów, także z zagranicy, których udział na dzień dzisiejszy stanowi 10%.

– Mamy też pierwsze doświadczenia z obsługą posprzedażową firmy KBA CEE, o której również możemy mówić pozytywnie – dodaje Ryszard Marczak. – Reakcja lokalnego, autoryzowanego serwisu jest bardzo szybka i pomocna przy rozwiązywaniu ewentualnych problemów.

– Cieszymy się z kolejnej instalacji maszyny KBA Rapida 105 w drukarni specjalizującej się w produkcji opakowań. Zakup firmy Granpak, wcześniej bazującej na rozwiązaniu innego dostawcy, potwierdza pozycję Koenig & Bauer jako niekwestionowanego lidera w tym segmencie rynkowym, także w Polsce. Mamy nadzieję, że maszyna będzie pracować przynosząc satysfakcję i korzyści ekonomiczne zarówno samej drukarni Granpak, jak też stale rosnącemu gronu jej klientów z kraju i z zagranicy – podsumowuje Adam Ślażyński, dyrektor sprzedaży maszyn małoformatowych w firmie KBA CEE.

Materiał powstał na podstwie informacji KBA CEE Sp. z o.o. i PAI PrintinPoland.com.