Nowości, Wielki Format

Maszyna KBA Rapida 105-5+L w Drukarni Color-Print

W ostatnim czasie do grona polskich użytkowników arkuszowych maszyn offsetowych Koenig & Bauer dołączyła Drukarnia Color-Print z Bydgoszczy. Jej park sprzętowy powiększył się o nową, pełnoformatową maszynę KBA Rapida 105-5+L, wyposażoną w pięć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. Ze względu na niestandardową konfigurację, pozwalającą m.in. na drukowanie farbami UV, jest ona wykorzystywana do produkcji opakowań oraz innych zleceń wymagających technologii UV.

Maszyna KBA Rapida 105 została wprowadzona na rynek kilka miesięcy przed targami drupa 2012, a jej europejska premiera miała miejsce podczas specjalnego spotkania dla klientów zorganizowanego w siedzibie KBA w Radebeul. Oferuje szereg nowych funkcji, pozwalających na większą automatyzację i usprawnienie pracy. Mówi Jakub Śliwiński z Drukarni Color-Print: – Atrakcyjne modyfikacje, zaprezentowane na targach drupa 2012 m.in. spowodowały, że przy zakupie nowej maszyny zdecydowaliśmy się na propozycję firmy KBA. Oferuje ona dużą uniwersalność zadrukowywanych podłoży, na czym nam szczególnie zależało, a powiększające się stale grono polskich użytkowników tych maszyn wśród drukarń opakowaniowych tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że dokonujemy właściwego wyboru.

Istniejąca od ponad dwudziestu lat Drukarnia Color-Print specjalizuje się w kompleksowej produkcji opakowań kartonowych (m.in. dla branż spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej i FMCG), a jej ofertę uzupełniają materiały reklamowe, informacyjne oraz pozycje dziełowe. Wśród jej klientów znajdują się firmy z całej Polski, jak też w coraz większym stopniu z zagranicy. W związku z rosnącymi oczekiwaniami odbiorców wobec najwyższej jakości zleceń realizowanych w szybkim tempie, kierownictwo drukarni zdecydowało o nowym zakupie, który uzupełnia park maszynowy drukarni w zakresie produkcji pełnoformatowej.

– Potencjał naszej sekcji druku wzrósł dzięki tej inwestycji niemal trzykrotnie, a możliwość zastosowania technologii UV sprawia, że możemy na niej zadrukowywać nie tylko standardowe kartony, ale też podłoża niewsiąkliwe np. folię, plastik czy kartony metalizowane. Co więcej – odpowiednia konfiguracja wieży lakierującej, która jako jeden z elementów została przygotowana specjalnie na nasze potrzeby – pozwala na interesujące uszlachetnienia prac przy utrzymaniu wysokiego tempa produkcji.

Dostarczona do Drukarni Color-Print maszyna KBA Rapida 105-5+L została podniesiona o 450 mm, powiększono w niej także format zadruku, wyposażono w pakiet CX umożliwiający stosowanie podłoży o grubości do 1,2 mm oraz pakiet przeznaczony do zadrukowywania tektury falistej o grubości maksymalnej do 1,6 mm. Oferuje ona szereg systemów i funkcji, które usprawniają i automatyzują pracę. Są wśród nich m.in. CleanTronic Multi – tkaninowe urządzenie do automatycznego mycia wałków, cylindrów gumowych oraz dociskowych (zarówno dla farb UV jak i konwencjonalnych), zainstalowane w przedłużonym wykładaniu systemy suszenia KBA VariDry (IR/TL/UV) i dodatkowe lampy do suszenia pośredniego między agregatami, które można według wymagań odpowiednio zamieniać pozycjami. W zamówionej przez Drukarnię Color-Print maszynie nie zabrakło systemów kontrolno-pomiarowych takich jak ErgoTronic ColorDrive z funkcją ErgoTronic Lab oraz możliwością raportowania pomiarów ErgoTronic Quality Pass. – Jesteśmy zobligowani do zapewnienia naszym klientom nie tylko najwyższej jakości, ale też powtarzalności drukowanych prac, dlatego szczególnie cenimy sobie oferowane przez maszynę KBA rozwiązania w zakresie kontroli arkusza – podkreśla Jakub Śliwiński.

Pomimo dość krótkiego okresu eksploatacji, kierownictwo Drukarni Color-Print jest zadowolone z dokonanego wyboru i produkcji – zarówno opakowaniowej jak i akcydensowej – realizowanej w maszynie KBA Rapida 105. – Dostrzegamy i cenimy sobie zaangażowanie i profesjonalizm serwisu KBA. Nie bez znaczenia jest dla nas stabilność – także finansowa – firmy Koenig & Bauer, co czyni ją zaufanym i wiarygodnym partnerem.

Zdjęcie: od lewej: Jakub Śliwiński (Drukarnia Color-Print), Maria Cicherska (Drukarnia Color-Print), Michał Drożdż (KBA CEE), Jan Korenc (KBA CEE), Krzysztof Cicherski (Drukarnia Color-Print).

Źródło: www.kba.com/pl