Nowości, Wielki Format

Pierwszy w Europie system Kodak Achieve w polskiej drukarni Madoń Media

Pierwsza w Europie naświetlarka Kodak Achieve rozpoczęła pracę w Polsce, w drukarni Madoń Media w podwarszawskich Łomiankach. Ten model, wprowadzony podczas targów Poligrafia 2013 na polski rynek, wykorzystuje nową technologię naświetlania Kodak Achieve, która po prawie dwóch dekadach od wynalezienia technologii Kodak SQUAREspot, będzie gwarantować  wysoką jakość i wydajność jeszcze szerszemu gronu odbiorców. W naświetlarce Achieve znajduje zastosowanie nowa, wysokojakościowa i ekonomiczna głowica termiczna TH5, co dla drukarni Madoń Media było szczególnie istotne przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w system CTP. Zapewniło jej również poczucie bezpieczeństwa, bo – jak twierdzi Piotr Madoń, jej właściciel –  posiadanie własnego systemu do naświetlania płyt wpływa bezpośrednio na zapewnienie ciągłości produkcji i eliminuje przestoje maszyn, związane z ewentualnym oczekiwaniem na formy drukowe.

Madoń Media to nieduże przedsiębiorstwo poligraficzne z wieloletnim doświadczeniem. Zapewnia klientom kompleksową obsługę z zakresu poligrafii reklamowej oraz opakowaniowej – przemysłowej głównie dla branż: spożywczej i farmaceutycznej, gdzie wymagania względem jakości są bardzo duże. Firma od zawsze dokładała wszelkich starań, by sprostać oczekiwaniom klientów zarówno z kraju jak również z zagranicy, których wciąż jej przybywa. Inwestuje więc rozważnie, bacznie przyglądając się innowacyjnym rozwiązaniom. Muszą one być zawsze jednak uzasadnione ekonomicznie. Tak było również w przypadku inwestycji w system CtP.

– Wcześniej w zakresie naświetlania płyt CtP korzystaliśmy z usług zaprzyjaźnionej drukarni i przez długi czas było to dla nas dobre rozwiązanie – mówi Piotr Madoń, właściciel drukarni Madoń Media. – Jestem jednak ekonomistą, a nie poligrafem i wiedziałem, że inwestycja we własny system CtP przyniesie nam w niedługim czasie szereg korzyści, a przy tym staje się ona – w obecnej sytuacji rynkowej – coraz bardziej potrzebna. Przede wszystkim ze względu na czas potrzebny na naświetlanie płyty dla danego zlecenia, który dzięki takiej inwestycji będziemy mogli skrócić do minimum. Wiedziałem również, że w dłuższej perspektywie przyniesie nam ona także oszczędności, bo zdawałem sobie sprawę, że naświetlanie na zewnątrz generuje większe koszty. Czekałem jednak na urządzenie, które będzie dopasowane do moich potrzeb i którego zakup będzie uzasadniony dla nas ekonomicznie. Okazało się, że Kodak przewidział potrzeby również mniejszych drukarń – takich jak chociażby moja – i na rynku pojawił się system Kodak Achieve.

– Technologię naświetlania firmy Kodak znałem już wcześniej, ponieważ drukarnia, w której naświetlaliśmy nasze płyty posiadała urządzenie CtP tego samego producenta. Jakość, jaką ono oferowało była naprawdę wysoka, dlatego również u siebie bardzo chciałem mieć naświetlarkę Kodaka. Wcześniej testowałem urządzenia innych dostawców i jakość żadnego z nich nie spełniała naszych oczekiwań. To, co oferuje Kodak bije wszystkich na głowę.

– Kodak Achieve – dodaje Piotr Madoń – to solidne rozwiązanie, którego wydajność i parametry przynoszą już mierzalne, korzystne dla nas i naszych klientów efekty. Technologia zastosowana w tych urządzeniach zapewnia nam także niezwykle potrzebną stabilność produkcji. Warto wspomnieć, że naświetlarki Achieve wyposażono w stworzone przez firmę Kodak nowe, wysokojakościowe i ekonomicznie uzasadnione głowice termiczne TH5.

– Zapewniają one precyzyjne odwzorowanie punktów rastrowych, wpływając na wysoką stabilność przejść tonalnych i jakość obrazowania – mówi Piotr Madoń – co w jeszcze większym stopniu gwarantuje zapewnienie produkcji najwyższej jakości.

Naświetlarki Kodak Achieve pozwalają też na obniżenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, co również przy wyborze przez Piotra Madonia miało duże znaczenie. – To niezmiernie istotny aspekt w obecnych czasach, na który zwracają również uwagę klienci zwłaszcza z branż spożywczej i farmaceutycznej, których obsługujemy. Aspekty środowiskowe naszej działalności niejednokrotnie są przez nich traktowane priorytetowo. Tym bardziej cieszy nas fakt, że spełniamy te wysokie wymagania.

Drukarnia Madoń Media zdecydowała się więc dodatkowo – biorąc pod uwagę oczekiwania coraz większej liczby klientów w zakresie ochrony środowiska – na wykorzystywanie bezprocesowych płyt Kodak Sonora XP, dzięki czemu wyeliminowała całkowicie ze swojej produkcji wywoływarkę i chemię. – Obecnie nie wyobrażam sobie pracy z innymi materiałami eksploatacyjnymi niż płyty bezprocesowe Kodaka – mówi Piotr Madoń. – Pozbycie się etapu wywoływania nie tylko eliminuje chemię  i wodę wykorzystywane w standardowym procesie – co jest niezmiernie ważne w codziennej produkcji – ale również zmniejsza koszty związane z konserwacją urządzeń, ilością zużytej energii niezbędnej do ich pracy oraz utylizacją odpadów. Zapewnia nam także skuteczniejszą kontrolę procesu, a to zawsze przekłada się na wyższą jakość i wydajność produkcji.

Warto dodać, iż naświetlarka Achieve została zaprojektowana do współpracy z materiałami eksploatacyjnymi firmy Kodak dla osiągania najlepszych parametrów procesu. „Decydując się na inwestycję w Kodak Achieve oraz płyty Kodak Sonora XP jako jeden system, klient otrzymuje gwarancję optymalizacji procesu produkcji pod względem ekonomicznym, czasowym i jakościowym. Mając do czynienia z obecną rzeczywistością gospodarczą branży poligraficznej oraz wymaganiom rynkowym względem wysokiej jakości i niższych cen – Achieve to solidne rozwiązanie, którego wydajność i parametry przyniosą mierzalne efekty – mówi Sławomir Iwanowski, regionalny menedżer sprzedaży Kodak Polska.

Materiał opracowany na podstawie informacji PAI www.printinpoland.com/pai