Nowości, Wielki Format

Ferag, WRH Marketing i Valecom: nowe rozwiązania, nowe projekty

Wystawa World Publishing Expo 2013 w Berlinie była dla firm Ferag, Valecom i WRH Marketing, należących do holdingu WRH, okazją do wprowadzenia na rynek zupełnie nowych produktów, jak też przypomnienia branży już oferowanych i wdrażanych z sukcesem rozwiązań i modeli biznesowych.

Firma Ferag AG przygotowała z myślą o berlińskiej wystawie dwa rozwiązania, skierowane do drukarń z rynków rozwijających się, którym zależy na inwestycjach w park sprzętowy najwyższej klasy. Decyzja o projektach inwestycyjnych z nimi związanych zapadła zaledwie przed rokiem, na WPE 2013 poinformowano o osiągnięciu fazy prototypu, zaś już w 1. kwartale 2014 oba systemy będą dostępne w wersji rynkowej.

Pierwszy z nich to transporter HPC (High Performance Conveyor), oferujący prędkość maksymalną 90 tys. egz./h. Jego kluczowe części – łańcuchy i elementy chwytające – zostały wykonane z wysokiej klasy tworzywa sztucznego, co znacząco obniża ciężar całej konstrukcji (i wpływa na redukcję zużycia energii niezbędnej do działania urządzenia), przy zachowaniu wysokiej stabilności i niezawodności produkcji. Transporter HPC może być połączony z maszyną drukującą poprzez osobne stacje przekazujące, ale możliwe są też jego opcjonalne konfiguracje. Pierwsza uwzględnia dwie działające „w pętli” stacje przekazujące gazety po drugim lub trzecim złamie, druga – ustawienie tandemowe za podwójnym złamywakiem. System HPC może kierować wychodzące z maszyny produkty do różnych procesów finalnej obróbki realizowanych w urządzeniach wyposażonych w różnego typu transportery.

Drugie z zaanonsowanych w Berlinie rozwiązań to urządzenie do tworzenia pakietów HPS (High Performance Stacker), bazujące na sprawdzonej i uznanej technologii MultiStack, wyposażone w uniwersalny napęd serwo. Zapewnia ono wysoką precyzję działania oraz synchronizację całego cyklu produkcyjnego, obejmującego rozdzielenie strumienia produktów, tworzenie pakietów, kontrolę podnośnika bądź stołu do odwracania stosu oraz właściwą ekspedycję pakietów. O wysoką jakość pakietów dbają boczne prowadnice, zaś sam HPS jest urządzeniem programowalnym, które można wyposażyć w mniej rozbudowaną wersję systemu Navigator. Wydajność urządzenia wynosi 25 pakietów na minutę, w jednej linii można ustawić nawet trzy tego typu maszyny, co pozwala na równoległą lub szeregową produkcję pakietów.

Podczas targów firma Ferag poinformowała też o nowych funkcjach wprowadzonego na rynek przed rokiem systemu wkładkowania MiniSert. W nowej wersji może on zostać rozbudowany nawet do dwunastu nakładaków (wcześniej maksymalnie sześć) ustawionych w dwóch modułach. MiniSert zyskał też na elastyczności jeżeli chodzi o akceptowaną szerokość obrabianych produktów. Dziś można wkładkować w nim magazyny, gazety w formacie broadsheet oraz produkty półformatowe. Ferag poinformował o zakończonych sukcesem instalacjach tego rozwiązania w takich krajach jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, RPA czy ostatnio Niemcy.

Motywem przewodnim obecności firmy WRH Marketing w Berlinie był model biznesowy RetroFit. Jest to modułowa koncepcja rozbudowy i udoskonalenia dotychczas działających linii ekspedycyjnych Ferag. RetroFit jest częścią pakietu usług posprzedażowych oferowanych przez WRH Marketing pod wspólną nazwą ValuePlus. Głównym celem działań firmy w tym obszarze jest zapewnienie już działającym rozwiązaniom Ferag dalszej, długoletniej i stabilnej produkcji. RetroFit obejmuje zarówno wdrożenie nowych produktów, jak też szereg czynności o charakterze serwisowym, uwzględniających mechanizmy i systemy kontrolne poszczególnych urządzeń, które są dostosowywane do specyficznych potrzeb użytkownika. W podstawowej wersji obejmują one: analizę potrzeb, dostawę i instalację nowych elementów maszyny bądź też jej udoskonalenie.

Na targach drupa 2012 firma WRH Marketing zaoferowała w ramach projektu RetroFit możliwość kompleksowej konserwacji i kontroli nakładaków JetFeeder. Inicjatywa ta spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem wśród użytkowników rozwiązań Ferag, dlatego wiosną tego roku rozszerzono ją o kolejne elementy wchodzące w skład linii szwajcarskiego producenta. Tym razem systematyczna kontrola i rewitalizacja objęła system odwracania strumienia produktów, który jest odpowiedzialny za zmiany w kierunku i ułożeniu przekazywanych gazet oraz za ich transfer – poprzez transporter UTR – do bębna wkładkującego MultiSertDrum.

Kolejną targową nowością WRH Marketing był system kontroli produkcji PRA Plus, bazujący na systemie operacyjnym Linux i zastępujący dotychczas stosowany PRA PC. Oferuje on innowacyjne rozwiązania programowe i sprzętowe, a użytkownik ma do wyboru standardowy interfejs, bądź też opcjonalnie – konsolę kontrolną wyposażoną w interfejs graficzny.

Firma Valecom AG specjalizuje się w tworzeniu i wdrażaniu różnych formatów reklamowych na frontowej stronie gazety lub publikacji. Rozwiązania takie jak MemoStick, MemoScent, MemoCare czy Clip&Hit oferują nowe możliwości wydawcom i reklamodawcom, pozwalając na informowanie i promowanie produktów i usług.
Pierwsze z nich znalazło swoich użytkowników także w naszym kraju. Kolejne dwa wyposażono niedawno w nową opcję dodawania na pierwszej stronie gazety próbek perfum, kosmetyków i innych środków pielęgnacji. W ofercie Valecom AG znajduje się cały pakiet usług stworzonych z myślą o tych formatach reklamowych. Obejmuje on wsparcie działań mających na celu zwrócenie uwagi reklamodawcy, kompleksowe doradztwo przy realizacji kampanii czy też szkolenie pracowników wydawnictwa odpowiedzialnych za sprzedaż i marketing. We współpracy z globalną siecią sprzedaży WRH Marketing (która obejmuje m.in. firmę Ferag Polska), firma Valecom zapewnia kompleksową obsługę klientów: od stworzenia specjalnych formatów reklamowych, poprzez dostawę materiałów niezbędnych do realizacji, skończywszy na ich wdrożeniu w poszczególnych lokalizacjach.

– Tegoroczne World Publishing Expo różniło się diametralnie od poprzedniej edycji tej wystawy we Frankfurcie. Dotyczy to zarówno frekwencji, m.in. zwiedzających z Polski, jak też konkretnych rozmów o nowych projektach. W Berlinie mieliśmy wiele ciekawych spotkań, przede wszystkim o charakterze biznesowym, a nie jak to często przy okazji różnych imprez bywa – towarzyskim. Mamy nadzieję, że o ich efektach będziemy mogli poinformować już niebawem – mówi Jacek Bucholc, prezes zarządu Ferag Polska.

Zdjęcie przedstawia bazujące na technologii MultiStack urządzenie do tworzenia pakietów HPS wyposażono w napęd serwo zapewniający wysoką wydajność i jakość.

Materiał opracowany na podstawie informacji PAI www.printinpoland.com/pai