Nowości, Wielki Format

Pierwsza instalacja FullHD w drukarni etykietowej w Polsce

W sierpniu br. zakończona została instalacja naświetlarki do płyt fotopolimerowych ESKO CDI 2530 HD  w drukarni Etiko Sp. z o. o. w Szczecinie. Nowe urządzenia, ESKO CDI  2530 HD wraz z kopioramą i procesorem DuPont, zastąpiły wysłużoną linię analogową. Jest to pierwsza instalacja naświetlarki z technologią InLine UV2 w drukarni etykietowej w Polsce.  

Wbudowana w naświetlarkę listwa UV pozwala na doświetlenie płyty fotopolimerowej bez zdejmowania jej z bębna zaraz po wygrawerowaniu czarnej maski. Zastosowanie listwy UV zapewnia produkcję najwyższej jakości form drukowych w technologii Full HD oraz daje możliwość wyboru klasycznego okrągłego lub płaskiego punktu. Cyfrowe sterowanie listwą UV umożliwia ponadto, precyzyjne dozowanie ilości światła niezbędnego dla procesu polimeryzacji. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że zimne światło diod UV nie wpływa destrukcyjnie na proces polimeryzacji.

Dzięki bardzo dobrej współpracy z drukarnią, proces instalacji i wdrożenia został przeprowadzony zgodnie z harmonogramem, a wykonane wydruki próbne potwierdziły wysoką jakość produkowanych etykiet. Obecnie drukarnia Etiko przygotowuje się do uzyskania certyfikatu HDFlexo, potwierdzającego, że drukarnia spełnia najwyższe normy jakości druku.

Wraz z instalacją linii do produkcji form flexodrukowych, studiu prepress firmy Etiko, zostało wyposażone w oprogramowanie ESKO: program do montażu Plato, program do edycji PackEdge oraz pluginy do Photoshopa – FlexoTools. Do obsługi naświetlarki ESKO CDI  2530 H wykorzystywany jest przez program ripujący Imaging Engine wyposażony w rastry HD oraz program kontrolny Bitmap Viewer.

Dzięki możliwości wypożyczenia oprogramowania ESKO przed zrealizowaniem inwestycji oraz przeprowadzeniu wcześniejszych szkoleń i testowych instalacji, pracownicy drukarni mogli dobrze przygotować się do pracy w nowym środowisku, a przejście z technologii analogowej na cyfrową odbyło się sprawnie.

Instalacja w drukarni Etiko jest już kolejną w tym roku instalacją naświetlarki Esko wraz z kompleksowym pakietem oprogramowania dla studia prepress, przeprowadzoną przez Digiprint.

Materiał opracowany na podstawie informacji Digiprint www.digiprint.pl