Nowości, Wielki Format

Mutoh ValueJet 1638W – tekstylny ploter roku 2013

Nie każdy wie, że seria ploterów Mutoh ValueJet to nie tylko drukarki eko-solwentowe, ale także zaawansowane technologicznie plotery tekstylne! Jeden z nich VJ-1638W został nagrodzony prestiżowym tytułem plotera roku przez europejskie stowarzyszenie EDP.

W skład stowarzyszenia EDP (European Digital Press Association) wchodzą czołowi wydawcy czasopism o tematyce druku cyfrowego i poligrafii. Publikacje te obejmują 14 krajów europejskich i trafiają do ponad 1 miliona czytelników.

Mutoh ValueJet 1638W został uhonorowany tytułem „Best wide format textile printer” czyli najlepszy wielkoformatowy ploter tekstylny. VJ-1638W (nie mylić z eko-solwentowym modelem 1636) to ploter o szerokości obsługi 1625 mm i szerokości zadruku 1615 mm.

1440-dyszowa, podwójna (dual-head), micro-piezoelektryczna głowica najnowszej generacji, generuje zmiennej wielkości krople o rozmiarach od 3.3 do 37.4 pikolitra. Dzięki automatycznej regulacji wielkości wystrzeliwanych z poszczególnych dysz kropli atramentu znacząco poprawia się jakość druku tam gdzie jest wymagana (w miejscach o dużej liczbie detali) jak i uzyskuje się jednolite aple tam gdzie takie występują. Technologia ta Vardot (od ang. Variable Dot) działa więc podobnie jak sposób malowania pokoju. Duże jednolite obszary zamalowujemy wałkiem co jest ekonomiczniejsze i zajmuje mniej czasu, natomiast detale małym pędzelkiem. Proces ten zachodzi automatycznie i jest kontrolowany przez oprogramowanie RIP urządzenia.

Drugą istotną technologią jest Intelligent Interweaving czyli tzw. technologia druku falą z przeplatanym, rozmytym rastrem. Typowa metoda druku stosowana przez konkurencyjne plotery wielkoformatowe polega na nakładaniu z każdym przebiegiem karetki równoległych pasów. Wadą takiego rozwiązania jest to, że w chwili gdy ploter jest niedokładnie skalibrowany, pojawia się tzw. efekt paskowania. Mutoh poszedł o dwa kroki dalej i opatentował technologię druku z rozmytym rastrem, tzw. „druk falą” (ang. Intelligent Interweaving). Polega ona na przeplataniu kolejnych pasów przez co widoczna granica między nimi (paskowanie) i inne defekty druku zostają wyeliminowane. Ploter posiada  także zdefiniowane tryby druku, które umożliwiają dobór najszybszego trybu dla żądanego poziomu dokładności. Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że poziom łatwości obsługi urządzenia jest porównywalny z drukarką biurkową!

Dzięki wspomnianym technologiom ploter ma możliwość osiągnięcia, rzeczywstych wysokich parametrów i wydajności. W najniższej, możliwej dla głowic rozdzielczości 360 x 360 dpi, ploter ma osiąga wydajność aż 65 m2/h! Tak wysoką prędkość możemy stosować w pracach z dużymi aplami, bez drobnych elementow, gdzie liczy się produktywność. W dokładniejszej, produkcyjnej rozdzielczości 360 x 720 dpi ploter osiąga rzeczywiste 42 m2/h. Dla prac wymagających detali dostępne są rozdzielczości od 720 przez 1080 po 1440 x 1440 dpi stosowaną w najdokładniejszych pracach oglądanych przez „przysłowiową lupę” takich jak gadżety, smycze, itd. Nowy ValueJet 1638W jest więc jednocześnie najdokładniejszym i najszybszym ploterem do sublimacji w ofercie producenta.

Mutoh ValueJet 1638W może drukować na szerokiej palecie papierów termotransferowych od 66-gramowych po grube 150-gramowe. Ploter korzysta z wodnych atramentów sublimacyjnych CMYK dostępnych w opakowaniach 1 i 5 litrowych. Cechują się one doskonałym odzwierciedleniem barw, zachowują stabilność pracy głowic i układów podawania oraz szybko schną po zadrukowaniu.

Możliwości jakie daje VJ-1638W i sublimacja jako sama w sobie jest ogromne. Od nisko i wysokonakładowej produkcji tekstylnych produktów: grafik reklamowych i informacyjnych, banerów, elementów wyposażenia wnętrz, architektury, dekoracji wnętrz, oznakowań imprez, po odzieży sportową, plecaki, akcesoria, gadżety (kubki, podkładki pod mysz) i wiele innych.

Polskim, wyłącznym dystrybutorem ploterów Mutoh jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.plotery.atrium.com.pl