Nowości, Wielki Format

Durst Rho P10 250 – ploter roku 2012 wg SGIA

18 października najnowszy ploter UV firmy Durst – P10 250 został uhonorowany tytułem „Flatbed roku 2012” przez stowarzyszenie Specialty Graphic Imaging Association  (SGIA). W  konkursie wzięło udział 80 urządzeń w 21 kategoriach.

Nowa seria ploterów P10, definiuje nowy standard wśród przemysłowych ploterów UV. Do tej pory na rynek trafiały urządzenia albo szybkie z dużą kroplą albo precyzyjne ale za to bardzo wolne. Austriacko-włoska firma Durst od kilkudziesięciu lat wyznacza trendy, a jej technologie są o krok przed konkurencją. Tak i w tym przypadku Durst zaprzeczył kompromisom i zaprojektował maszynę jednocześnie bardzo szybką i jednocześnie bardzo dokładną.

Rho P10 250 to uniwersalny flatbed UV. Przeznaczony jest do masowej produkcji grafik oglądanych przez przysłowiową lupę jak i grafik outdoorowych. Posłuży więc w nadrukach na płytach czy gadżetach, jak i typowej grafice reklamowej, standach, popupach, elementach wyposażenia wnętrz i architektury, grafice sklepowej, oznakowaniu informacyjnemu, czy zewnętrznym nośnikom reklamowym.

Rho P10 250 wyposażony jest w najnowszej generacji głowice Durst Quadro Array o wspomnianej 10 pikolitrowej kropli. Oznacza to, że ploter ma możliwość druku z rozdzielczością 1000 dpi bez utraty prędkości! Maksymalna prędkość jaką osiąga P10 250 to 200 m2/h. Należy pamiętać, że wydajność to nie liczba metrów kwadratowych zadrukowywanych w godzinę. Dzięki systemowi druku ciągłego, i systemom transportowym mediów, 99% czasu wykorzystywanego jest na druk. Nie ma potrzeby maskowania jak w przypadku ploterów stołowych.

3.7-tonowy Rho P10 250 to monolityczna konstrukcja zbudowana z najwyższej jakości materiałów co przekłada się na stabilność pracy. Sztangi aluminium po których porusza się karetka wykonane są w technologi znanej z przemysłu lotniczego. Dokładność produkcji tych elementów sięga 0.002 mm. Sama karetka porusza się dzięki siłom magnetycznym.

Maksymalna szerokość zadruku tego modelu to 250 cm, długość nie jest ograniczona. Ploter ma możliwość zadruku kilku płyt równolegle. Grubość medium które można założyć na stoły Dursta to standardowo 40 mm (w wersji „Industrial” do 70 mm). Minimalny obszar zadruku to format A3. Istotnym parametrem przy „ciężkich pracach” jest maksymalny ciężar płyty, a ten może sięgać 50 kg (70 kg w wersji „Industrial”).

Za obsługę plotera odpowiada dedykowany, wydajny serwer z oprogramowaniem Durst Rho Linux oraz drugą stacją ripującą z profesjonalnym oprogramowaniem Caldera RIP Server GrandRip+.

W standardowej konfiguracji Durst Rho P10 250 to ploter 4-kolorowy. Dzięki właściwościom atramentów Rho oraz małej kropli, osiągalny jest bardzo szeroki gamut barw. Do zastosowań specjalnych, można skonfigurować maszynę z kolorem białym (naddruk i poddruk), jasnym cyanem, jasną magentą oraz kolorami PCA (Process Colour Addition).

Atramenty UV Rho umożliwiają zadruk na szerokim spektrum podłoży takich jak pianki, płyty PVC, akryle, polikarbony, metale, kartony, itd. Tusze te wykazują duży stopień adhezji z podłożem wobec tego możliwości zadruku innych powierzchnii, w tym nieregularnych jak i miękkich jest bardzo szerokie. Dbając o ekologiczny aspekt produkcji i użytkowania atramenty Dursta nie zawierają lotnych związków organicznych (ang. VOC).

Wyłącznym dystrybutorem ploterów UV marki Durst w Polsce jest Atrium Centrum Ploterowe.

www.plotery.atrium.com.pl