Nowości, Wielki Format

Lexmark projektuje rozwiązania dla niedowidzących

Lexmark International przedstawił dwie nowe funkcjonalności zaprojektowane dla osób niedowidzących, ułatwiające dostęp do znajdujących się w jego ofercie drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych.

Zazwyczaj drukarki i urządzenia wielofunkcyjne wyświetlają swój stan na pulpicie operatora i stąd też obsługuje się i dokonuje się konfiguracji. Dla użytkowników niedowidzących może to stanowić istotne wyzwanie przy obsłudze tego typu urządzeń.

Pierwsza nowa funkcjonalność to Accessabilty Solution przeznaczona dla urządzeń wielofunkcyjnych. Nowe narzędzie pozwala użytkownikom wykonać praktycznie wszystkie zadania, które realizowali do tej pory za pomocą ekranu dotykowego, przy użyciu innego urządzenia. Możliwe jest to dzięki aplikacjom internetowym, które umożliwiają użytkownikom dostęp do urządzenia wielofunkcyjnego za pomocą podłączonego do sieci komputera lub urządzenia przenośnego, włączając te zaprojektowane specjalnie dla osób niepełnosprawnych.

Umożliwia to niedowidzącym użytkownikom konfigurowanie zadań kopiowania, faksowania, wysyłania e-maili, przesyłania plików poprzez FTP czy skanowanie bezpośrednio z poziomu stanowiska pracy bez konieczności używania ekranu dotykowego urządzenia wielofunkcyjnego.

Użytkownik konfiguruje zaplanowane zadanie w swoim stacjonarnym lub przenośnym komputerze, korzystając z rozwiązań technologicznych dostosowanych do potrzeb osób niedowidzących. Z większością z nich rozwiązanie Lexmarka jest w pełni kompatybilne. Zadanie otrzymuje odpowiedni numer, wyświetlany na ekranie urządzania użytkownika i jest przesyłane do drukarki. By rozpocząć jego przetwarzanie wystarczy wprowadzić nadany mu identyfikator korzystając z klawiatury numerycznej urządzenia wielofunkcyjnego.

Drugie usprawnienie jakie wprowadził Lexmark, Accessibility Speech Solution, to potwierdzenia akustyczne, pozwalające drukarce czy urządzeniu wielofunkcyjnemu komunikować głosowo zmiany statusu urządzenia oraz polecenia. Każda czynność i zadanie ma przypisany właściwy sobie plik audio. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz umożliwia osobom niedowidzącym śledzić aktualny stan zadań drukarek i urządzeń Lexmarka. Przygotowane monity głosowe mają charakter domyślny, ale mogą być modyfikowane w zależności od potrzeb.

„Aplikacja Lexmark Accessability Solutions została zaprojektowana tak by ułatwić korzystanie z naszych urządzeń użytkownikom niedowidzącym" – mówi Józef Lis, Product Manager z Lexmark Polska – „Programy te zostały specjalnie zaprojektowane by wspomóc osoby niedowidzące tak by mogły w pełni wykorzystać rozwiązania technologiczne, które do tej pory były dla nich niedostępne. Pozwoli to im także na lepsze zarządzanie dokumentami oraz automatyzację zużywających dużo papieru zadań druku wykorzystując potwierdzenia akustyczne oraz możliwości kontroli tych urządzeń za pomocą narzędzi lepiej dopasowanych do ich potrzeb."