Nowości, Wielki Format

Mimaki uzupełnia linię drukarek atramentowych z płaskim łożem o model UJF 3024

Mimaki Engineering Co., Ltd., wiodący producent wielkoformatowych drukarek atramentowych, przedstawia nową drukarkę atramentową z płaskim łożem UJF-3042HG, która dodatkowo zwiększa wydajność drukowania atramentowego UV z diodami LED. Nowy model zostanie wypuszczony na rynek w lutym 2012 roku. Maksymalną grubość materiałów do drukowania zwiększono do 150 mm, a gamę dostępnych kolorów rozszerzono do sześciu (nowość: kolor biały) przez dobudowanie dwóch dodatkowych otworów na tusz.

„Wprowadzenie na rynek modelu UJF-3042HG stanowi wyraz naszego zaangażowania w rozwój drukarek wielkoformatowych”, powiedział Mike Horsten, menedżer ds. marketingu w Mimaki Europe. „Nowa drukarka umożliwia drukowanie na materiałach o grubości do 150 mm. Nawet największe i najdroższe obecnie dostępne drukarki są w stanie drukować jedynie na materiałach o grubości nie przekraczającej 51 mm. To doniosły przełom w branży. Nowy model umożliwia drukowanie bezpośrednio w formacie A3 (420 x 297 mm)”.

Model UJF-3042HG zostanie zaprezentowany na targach FESPA Digital 2012, obok modelu UJF-3042FX, który na rynku zadebiutował już we wrześniu 2011 r. FESPA Digital 2012, największe europejskie wydarzenie w branży cyfrowych drukarek wielkoformatowych, odbędzie się między 21 a 24 lutego 2012 r. w Barcelonie; Mimaki zajmie stoisko G60.

Model UJF-3042HG pozwala drukować na substratach, które nie nadają się do wykorzystania przy modelach konwencjonalnych. Gama dopuszczalnych materiałów już teraz obejmuje plastik, metale i drewno i wciąż się rozszerza, zwiększając możliwości biznesu. Obok przedłużonej trwałości i energooszczędnego utrwalania diodami LED nową drukarkę czyni wyjątkową również jej znikomy ślad ekologiczny. Dzięki modelowi UJF-3042HG możliwe jest drukowanie na grubszych substratach; ponadto dodano dwa kanały umożliwiające wykorzystanie sześciu kolorów, w tym atramentu białego i przezroczystego. Wszystko to w efekcie daje wspaniały wydruk o wysokiej rozdzielczości i pięknych gradientach, których nie można tak łatwo osiągnąć przy wykorzystaniu palety czterech barw. Co więcej, atrament biały i przezroczysty zwiększają jakość wydruku tworząc na przezroczystych/kolorowych materiałach rodzaj warstwy ochronnej, a także zapewniając im matowe lub połyskujące wykończenie.

Model UJF-3042HG ma również specjalny system cyrkulacji białego tuszu, który zapobiega osadzaniu się pigmentu. Dzięki temu podnosi się wydajność białego tuszu i zmniejszają jego niepotrzebne straty, a także zwiększa przerób przy jednoczesnej redukcji marnotrawstwa cennych substratów.

Co więcej, model UJF-3042HG wyposażono w funkcję odblokowania otworu atramentowego, która chwilowo przywraca jakość drukowania, skracając okres przestoju w przypadku awarii.

Automatyczny dozownik primera w modelu UJF-3042HG pozwala na automatyczne dozowanie primera Mimaki PR-100 za pośrednictwem systemu atramentowego – nie trzeba już dozować go ręcznie jak dotychczas. Primer zwiększa adhezję i umożliwia wykorzystanie materiałów nie zawsze optymalnie dostosowanych do druku atramentowego, nie zmieniając jednocześnie ich wyglądu i tekstury. Bieżące dozowanie umożliwia poprawę jakości i większą prędkość druku. Miejscowe nakładanie primera jedynie w punktach, które zostaną zadrukowane atramentem, oznacza, że spada jego zużycie, co pozwala ograniczyć koszty zachowując jednocześnie wysoką jakość.

Z modelem UJF-3042HG można wykorzystywać trzy różne typy tuszu:
– Twardy tusz UV LH-100 wyróżnia się odpornością na tarcie i substancje chemiczne, a także doskonałą reprodukcją barw.
– Elastyczny tusz UV LF-200 umożliwia rozciąganie atramentu nawet do 200% (nowość w rodzinie UJF 3042).
– Tusz LF-140 umożliwia silną gradację w druku sześciokolorowym (CMYK + LcLm) i jest bardziej elastyczny niż twardy tusz LH-100.

„Połyskliwe i matowe tusze znacznie zwiększają jakość wydruku”, mówi Horsten. „Projektant może zaznaczyć konkretne obszary wydruku, dzięki czemu obrazy dosłownie wyskakują ze strony, a także dodać efekty specjalne zwiększające zarówno jakość, jak i wartość produktu”. Biały atrament oczywiście również jest istotnym składnikiem drukowania w branży oznakowań i materiałów wystawienniczych, zwłaszcza w przypadku substratów przezroczystych lub ciemnych. Nasz biały, matowy atrament spełnia wymogi obu materiałów – blokuje przenikanie światła przez materiały przezroczyste, dzięki czemu nadrukowany kolor staje się bardziej wyraźny, w ten sposób rozszerzając skalę barw, a jednocześnie całkowicie pokrywa materiały ciemne, zapewniając czysty, przejrzysty obraz. „Wierzymy, że możliwość drukowania zarówno białym, jak i przezroczystym atramentem w urządzeniach biurowych to w naszej branży nowość i cieszymy się, że możemy ją Państwu zaoferować jako pierwsi”.