Nowości, Wielki Format

Ikonos bardziej eko

Firma Atrium Centrum Ploterowe – producent materiałów do druku wielkoformatowego pod  marką Ikonos, uruchomił na swojej linii produkcyjnej filtr regeneracyjny. Zrealizowana inwestycja pozwoliła opolskiemu przedsiębiorstwu na 100% ekologiczną produkcję materiałów do druku.

Trzy lata temu firma Atrium Centrum Ploterowe podpisała umowę o dofinansowanie projektu, w wyniku którego zrealizowała zakup filtra – regeneracyjnego dopalacza termicznego – do linii produkcyjnej mediów. Zakończona w ostatnim czasie przy wsparciu Unii Europejskiej inwestycja, zapewniła nowe możliwości rozwoju, rozszerzyła portfolio oraz podniosła jakość oferowanych produktów i usług. Jednocześnie dzięki tej inwestycji technologia produkcji wytwarzania mediów stała się w 100% ekologiczna.

Dostawcą systemu oczyszczania powietrza poprocesowego marki Venjakob dla firmy Atrium Centrum Ploterowe jest Ferag Polska. „Do tej pory produkcja materiałów sprzedawanych pod marką Ikonos odbywała się z użyciem preparatów na bazie wody, czyli nieszkodliwych dla środowiska. Jednak ze względu na zaplanowane wprowadzanie do naszej oferty coraz nowszych oraz bardziej wymagających wyrobów, do których produkcji konieczne było zastosowanie rozpuszczalników organicznych, byliśmy zmuszeni zainwestować w tego rodzaju system dopalania. Bez odpowiedniego urządzenia redukującego ilość powstałych w procesie produkcyjnym wolnych związków organicznych ich stężenie – już po procesie suszenia – przekraczałoby normy przewidziane przez europejskie prawo o ochronie środowiska. Chcąc prowadzić działalność w zgodzie z obowiązującymi przepisami, postanowiliśmy zakupić sprzęt, który nie tylko pozwolił na spełnienie obecnych, ale też przyszłych, jeszcze bardziej restrykcyjnych norm. Co więcej, inwestycja ta – zrealizowana w części z dotacji UE – pozwoli nam uzyskać certyfikat środowiskowy ISO 14000 oraz dostarczać proekologiczne produkty na najwyższym poziomie” – wyjaśnia dyrektor produkcji w firmie Atrium, Tomasz Juchkiewicz.

Dzięki inwestycji na opolskiej linii powstają ekologiczne materiały. Jednym z nich jest Ikonos Backlit / PET. Jest to materiał do zastosowań podświetleniowych takich jak kasetony, citylighty, elementy wyposażenia punktów sprzedaży. Ta 210-mikronowa klisza zapewnia bardzo wysoką jakość druku i wyrazistość nadrukowanej grafiki w druku eko, mild i twardo-solwentowym. Materiał bardzo dobrze wchłania atrament przez co możliwy jest druk w wysokich prędkościach. Medium oferowane jest w szerokościach 0.914, 1.19, 1.27 i 1.52 metra oraz długości nawoju 50 metrów.

Równie popularnym materiałem jest Ikonos Blockout. Jest to materiał z tzw. „czarną przekładką” mającą za zadanie blokować światło padające z obu stron. Blockout najczęściej jest stosowany w rollupach, popupach, ściankach wystawienniczych i innych zastosowaniach wewnętrznych. Przeznaczony jest podobnie jak backlit do druku eko, mild i twardo-solwentowego i oferowany jest w takich samych szerokościach.

Opolski papier fotograficzny Ikonos Foto to materiał przeznaczony do druku wielkoformatowych zdjęć, reprodukcji, zastosowań reklamowych i wewnętrznych. Ten 220 gramowy materiał produkowany jest w szerokościach od 91 do 152 cm. Błyszcząca powłoka bardzo dobrze oddaje wyrazistość szczegółów i nasycenie barw. Papier przeznaczony jest do druku dowolnymi atramentami solwentowymi.

Wdrożenie filtra regeneracyjnego zostało zrealizowane z udziałem wsparcia pochodzącego z budżetu Unii Europejskiej w ramach projektu „Rozwój firmy poprzez instalację innowacyjnego urządzenia i wprowadzenie innowacyjnych, nowych produktów.” Dofinansowanie w formie refundacji Projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Opolskiego na lata 2007-2013.

www.media.atrium.com.pl