Nowości, Wielki Format

Technologia Memjet w Polsce

30 grudnia Color Laboratory Polska Sp. z o.o. podpisała umowę dystrybucyjną z węgierską firmą OWN-X, która jako jedna z pierwszych na świecie wyprodukowała serię drukarek, pracujących w oparciu o technologię Memjet. Color Laboratory Polska Sp. z o.o.  stała się jednocześnie wyłącznym przedstawicielem OWN-X na rynku polskim i rozpoczyna promowanie i sprzedaż urządzeń Memjet w naszym kraju. Stanowią one – jak podkreśla ich producent – doskonałą alternatywę lub uzupełnienie dotychczas używanego parku maszynowego dla drukarń specjalizujących się w różnych branżach: od etykiet i opakowań aż do druków transakcyjnych i aplikacji wielkoformatowych. Nowa oferta Color Laboratory Polska Sp. z o.o. może więc zainteresować obecnych użytkowników maszyn offsetowych, fleksograficznych i cyfrowych.

Polska premiera drukarek OWN-X będzie miała miejsce podczas targów RemaDays, na stoisku Color Laboratory (4F11a w hali nr 4 przy ul. Prądzyńskiego w Warszawie). Targi odbywać się będę w dniach 1-3 lutego.

Technologia Memjet, opracowana przez Silverbrook Research i wykorzystywana przez OWN-X przy produkcji drukarek, gwarantuje jednocześnie wysoką prędkość drukowania w kolorze przy niskich kosztach i zachowaniu wysokiej jakości.  Ta innowacyjna technologia druku ink-jet oparta jest na rewolucyjnej konstrukcji głowic. Głowice Memjet wykonane są w technologii podobnej do konstrukcji układów scalonych DLT (używanych m.in. w projektorach) i dedykowane do pracy w systemie one pass (nieruchoma głowica i poruszający się pod nią zadrukowywany materiał).

Głowica o szerokości 222 mm zawiera ponad 70 000 dysz, co gwarantuje szybkość drukowania około 30 cm bieżących materiału na sekundę – czyli około 250 m kwadratowych na godzinę, przy rozdzielczości 1600 dpi.
O innowacyjności decydują również zastosowane tu atramenty, sterowniki oraz oprogramowanie. Systemy wykorzystujące technologię Memjet używają mikroskopijnej wielkości krople atramentu, dzięki temu rozwiązano tu problem jego zbyt wolnego wysychania, przy okazji gwarantując dużą ostrość wydruku. Drukarki oparte na tej technologii wykorzystują ekologiczne atramenty wodne.

Obecnie w portfolio firmy OWN-X, a tym samym jej dystrybutora w Polsce – Color Laboratory Polska Sp. z o.o. –  znajdują się trzy urządzenia oparte na nowej technologii i przeznaczone do różnych zastosowań: etykietowa – SpeedStar3000, wielkoformatowa – WideStar2000 oraz arkuszowa – PageStar.

Memjet to naprawdę rewolucyjna technologia – mówi Przemysław Kida, dyrektor techniczny Color Laboratory Polska Sp. z o.o. – Pierwsze jej zapowiedzi i prototypy urządzeń opartych na Memjet pojawiły się na rynku kilka lat temu. Już wówczas okrzyknięto tę propozycję jako przełomową. Od tamtego czasu śledzimy jej rozwój. Firma OWN-X, jako jedna z pierwszych wypuściła na rynek dopracowane rozwiązanie. Naszym zdaniem drukarki OWN-X  stanowią doskonałą alternatywę lub uzupełnienie dotychczas używanego parku maszynowego dla drukarń specjalizujących się w różnych branżach – od etykiet i opakowań aż do druków transakcyjnych i aplikacji wielkoformatowych. Warto przy tej okazji wspomnieć, że ploter o szerokości 1,2 m wyposażony w 5 głowic Memjet drukuje z prędkością ponad 1000 metrów kwadratowych w ciągu godziny przy zachowaniu wysokiej jakości – podsumowuje Przemysław Kida.