Nowości, Wielki Format

Mutoh ValueJet 1628 TD

Firma Mutoh zaprezentowała nową serię specjalistycznych ploterów do druku na tekstyliach. Drukarka ValueJet 1628TD przeznaczona jest do druku bezpośredniego jak i transferowego.

Rynek druku na tekstyliach rośnie w siłę. Wg szacunków, w przyszłym roku rynek maszyn soft-signage wzrośnie 44 tysiące zainstalowanych maszyn! Dzieje się dlatego, iż coraz częściej tkaniny wypierają tradycyjne nośniki reklamowe i wystawiennicze jak i dekoratorskie. Zaletą tekstyliów jest równie wysoka odporność na czynniki zewnętrzne, czy też możliwość wielokrotnego użycia. Przemawia za nimi czynnik ekologiczny jak i ekonomiczny – materiał jest lżejszy i łatwiejszy w transporcie i montażu.

ValueJet to uznana marka ploterów eko-solwentowych, znana na rynku od kilku lat. Inżynierowie firmy Mutoh, bazując na najlepszych doświadczeniach, zaprojektowali od podstaw nowy ploter tekstylny. Należy zaznaczyć, że nowa seria VJ xx26 TD, mimo iż bliźniaczo podobna do znanych nam ValueJetów, nie jest zaadaptowanym do druku sublimacyjnego czy transferowego urządzeniem solwentowym, lecz jest całkowicie nową, dedykowaną dla tkanin i papierów konstrukcją.

Nowy Mutoh ValueJet 1628TD to 64 calowy ploter do druku na tkaninach o otwartej strukturze (bez podkładu papierowego), materiałach o zamkniętej strukturze jak i na papierach termotransferowych. VJ 1628TD jest wyposażony w 2 najnowsze, 8-kanałowe, 1440 dyszowe głowice piezo. Urządzenie wyposażone jest w opatentowaną przez firmę Mutoh, technologię druku Intelligent Interweaving, która przeplatając specjalne typy rozmytych rastrów pozwala wyeliminować paskowanie – efekt nieakceptowalny na rynku!

Dzięki zastosowanym technologiom, typowa prędkość produkcyjna tego modelu wynosi aż 24 m2/h! Pozwoli to zarówno szybko drukować produkcyjne nakłady jak i jednorazowe, indywidualne egzemplarze. Jakość druku będzie jednakowa. Maksymalna prędkość robocza tego modelu to 41 m2/h. Zakres rozdzielczości w jakich drukuje ploter rozpoczyna się 360×360 dpi na wysokojakościowym 720×720 dpi skończywszy. Wysokość karetki regulujemy w 3 poziomach: 1.5, 2.5 i 4.0 mm (akceptowana grubość materiału to od 0.3 do 2.8 mm). Daje nam to możliwość bezpiecznego druku na czułych materiałach, gdzie zachodzi możliwość zaczepienia czy podwinięcia.

Aby drukować na materiałach o otwartej strukturze, ploter musiał zostać wyposażony w rynnę zbierającą przenikający przez medium atrament. Druk na tekstyliach charakteryzuję się też potrzebą bardzo dobrego naprężenia i prowadzenia medium. W tym zakresie japońscy inżynierowie zaprojektowali specjalny system rolowy zapobiegający podwijaniu się medium. Może on prowadzić materiału o ciężarze roli do 100 kg.

Mutoh ValueJet 1628TD ma możliwość druku zarówno atramentami dyspersyjnymi (do druku bezpośredniego na materiale) jak i atramentami sublimacyjnymi do druku na papierze termo-transferowym. Co więcej, ploter może zostać „zalany” jednocześnie dwoma typami atramentów! Z uwagi na 8 kanałów atramentów, ploter można skonfigurować w kilku wariantach: 8 kolorwym (CMYK + 4 kolory spotowe), 6 kolorowym (CMYK + 2 kolory spotowe), 2 x CMYK (druk wysokonakładowy, produkcyjny) i na koniec wspomniany CMYK + CMYK (2 rodzaje atramentów) do różnych zastosowań. Producent może doposażyć maszynę w zewnętrzny system stałego zasilania w atrament tzw. BIS. Stosowane atramenty są ekologiczne i  przyjazne środowisku.

Podsumowując, nowy ploter Mutoh ValueJet 1628TD daje nam szerokie możliwości w wielu branżach: reklamowej, wystawienniczej, dekoratorskiej, odzieżowej czy gadżetowej. Pozowli zagospodarować wiele nisz jak i rozwinąć moce produkcyjne aktualnych parków maszynowych.