Nowości, Wielki Format

Wielohektarowe wielkoformatowe pole firmy Studio Supra

Powierzchnia materiałów, jakie zadrukowano w Studiu Supra wykorzystując ploter Océ Arizona 360 XT zajęłaby z pewnością wielohektarowe pole, choć maszyna pracuje tu zaledwie od lipca, ale to nie jedyna ciekawostka na temat tej firmy. Ciekawym jest fakt, że swoje inwestycje realizuje ona zgodnie z nieco inną – niż typowo polska – filozofią biznesu.  Dzieje się tak za sprawą otwartego na innowacje Grzegorza Kwiatkowskiego, właściciela Studia Supra z Warszawy.

Jakiś czas temu firma rozpoczęła intensywny rozwój w dziedzinie druku wielkoformatowego i uruchomiła swoją drugą lokalizację pod Warszawą, gdzie koncentrują się obecnie związane z tym prace. Stanowią one około 75 % całej produkcji zakładu i – jak twierdzi Grzegorz Kwiatkowski – ten trend z pewnością zostanie utrzymany. Właśnie tej wielkoformatowej produkcji Studia Supra chcielibyśmy się nieco dokładniej przyjrzeć, a to za sprawą ostatniej inwestycji firmy w wielkoformatowy ploter Océ Arizona 360 XT, wyposażony w biały kolor oraz zestaw do drukowania z roli na rolę.

Drukarnia cyfrowa i studio graficzne, jakie działają pod szyldem Studia Supra, to zakład poligraficzny z ponad dziesięcioletnią tradycją. Początki firmy wiązały się z prepressem i przygotowalnią dla drukarń. Z czasem zaczęły się tu pojawiać cyfrowe urządzenia drukujące zarówno mało- jak i wielkoformatowe. Wszystkie dążenia zmierzały do tego, by stała się ona profesjonalną agencją, która zajmuje się komunikacją wizualną i oferuje swoim klientom produkty z tym związane. Efekt ten został dość szybko osiągnięty – obecnie Studio Supra zajmuje się projektowaniem, drukiem produktów mało- i wielkoformatowych w technologii cyfrowej bądź offsetowej, a także projektowaniem stron internetowych.

Firma należy od jakiegoś czasu do międzynarodowej organizacji International Printers Network (IPN), zrzeszającej profesjonalistów branży poligraficznej z całego świata. Przynależność ta z pewnością pomaga jej otwierać się na wszelkie innowacje oraz uważniej przyglądać się aktualnym trendom rynkowym. Stąd między innymi – z organizowanych przez IPN spotkań, a także dzięki wymianie doświadczeń między członkami tej organizacji – Grzegorz Kwiatkowski czerpie informacje na temat maszyn i urządzeń, w które warto inwestować oraz ciekawych rozwiązań biznesowych, jakie warto wprowadzać w swoich przedsiębiorstwach. Widzieliśmy, że w zakresie drukowania wielkoformatowego coraz większe znaczenie – obok technologii solwentowej, która dominuje na rynku wydruków wielkoformatowych –  zaczyna od jakiegoś czasu odgrywać płaski druk UV, ponieważ daje on  niesłychane dotąd możliwości drukowania bezpośrednio na wielu materiałach  – od PCV począwszy, poprzez polietylen, plexi, hips, dibond, piankę kappa, papier, tekturę, karton, baner, siatkę (mesh), tapety, różnego rodzaju tkaniny, canvas, backlight, folię samoprzylepną, OWV oraz magnetyczną na drewnie, szkle wcale nie kończąc, bo możliwości plotera Océ Arizona 360 XT są naprawdę ogromne. W zasadzie może on zadrukowywać dowolny materiał; wszystko zależy od pomysłu i zapotrzebowania  zlecającego daną pracę.
Inwestycja w innowacyjny ploter Océ Arizona 360 XT to jedna z wielu inwestycji, która wpisuje się w nowoczesny model biznesowy Studia Supra. Przede wszystkim dlatego, że pozwala się tej firmie wyróżnić na konkurencyjnym rynku zleceń. Druk wielkoformatowy to intensywnie rozwijająca się część poligrafii. Wciąż jeszcze jest tu dużo do zrobienia, stąd warto inwestować w maszyny, które umożliwiają wykonywanie jak najwięcej ciekawych i oryginalnych aplikacji, a dodatkowo pozwalają klientom oferować rozsądne ceny – mówi Grzegorz Kwiatkowski. – Ploter Océ Arizona 360 XT należy do takich urządzeń. Jego przewagą – w stosunku do urządzeń konkurencyjnych – jest przede wszystkim wysoka jakość druku, a także stół z podsystem, który gwarantuje dużą precyzję w druku. Stół ten umożliwia zadrukowywanie naprawdę dużych powierzchni ( jego wymiary to 2 na 3 metry kwadratowe), ale również doskonale sobie radzi z mniejszymi aplikacjami. Można na nim np. zadrukowywać małe gadżety. Jakiś czas temu zadrukowywaliśmy również wykorzystując ten właśnie ploter np. podajniki  z przezroczystego materiału do ulotek A5. Wykonanie tej ostatniej pracy było możliwe także dzięki zakupionej w ostatnim czasie frezarce.

Grzegorz Kwiatkowski podkreśla, że ploter Océ Arizona 360 XT  wyróżnia się temperaturą utrwalania w lampach UV, która pozwala na bezproblemowe zadrukowywanie nawet bardzo cienkich syntetyków. Przed zakupem zdobywał informacje m.in. od członków IPN, którzy bardzo pozytywnie oceniali to urządzenie. Choć mieliśmy jeszcze za mało czasu, żeby dokładnie poznać ten ploter – mówi – jego duże możliwości oraz jakość drukowania sprawiają, że jesteśmy przekonani o słuszności tej inwestycji. To pierwsza instalacja plotera Océ w naszej firmie. Zastosowana w nim technologia sprawia, że możemy teraz wykonywać mniej procesów przy realizacji niektórych zleceń, co przyspiesza czas ich realizacji, a dodatkowo oferujemy produkty naprawdę wysokiej jakości. Wszystko to plus różne typy wykończeń, jakie oferujemy: zgrzewanie, oczkowanie, laminowanie, wycinanie i zaginanie płyt, wyklejanie, a także montaż grafiki, jeśli zachodzi taka potrzeba sprawia, że wyróżniamy się wśród innych firm oferujących podobne usługi.