Nowości, Wielki Format

Poprzeczka z roku na rok jest wyższa (wywiad)

Większa jakość, większa produktywność i lepsze efekty. Druk cyfrowy z roku na rok podnosi swoje standardy, zdobywa certyfikaty jakości i eksponuje swoje najnowsze osiągnięcia na targach. Na temat postępu w technologii, popytu i oferty HP Indigo opowiada Artur Gondek, kierownik dystrybucji Indigo Digital Press w Hewlett-Packard Polska.

Joanna Łęczycka: Jak Pan ocenia rozwój technologii druku cyfrowego arkuszowego na przełomie ostatnich lat? Zatrzymał się na pewnym standardzie, czy wciąż ewoluuje?

Artur Gondek: Jeżeli chodzi o technologię obserwujemy bardzo duży postęp. Widocznym dowodem były chociażby targi IPEX w Birmingham w Wielkiej Brytanii, gdzie największe stoisko w całości poświęcone technologiom druku cyfrowego należało do HP. Pokazuje to, że nie tylko producenci dbają o postęp, ale zainteresowanie także płynie z rynku.  HP otrzymało certyfikat FOGRY dla HP Indigo 5500. Fakt przyznania tego certyfikatu przez niezależną instytucję jest rękojmią jakości. Oznacza, że maszyny cyfrowe drukują z jakością równą drukowi konwencjonalnemu, offsetowemu. To jest pierwszy znak, że ten postęp następuje, a urządzenia do druku cyfrowego HP Indigo mają nie tylko takie same możliwości jak druk konwencjonalny, offsetowy, ale na wielu płaszczyznach przewyższamy te standardy. Na urządzeniu HP Indigo drukujemy kolorem białym, czy farbą matową, co jest nieosiągalne dla druku offsetowego.  Oferta HP z całą pewnością ewoluuje, ale ten postęp widać także u naszej konkurencji. Zwiększa się jakość druku, wprowadzane są nowe tonery, mniejsze ziarno proszku. Poprzeczka z roku na rok jest wyższa.

Powiedział Pan głównie o jakości. Jakie jeszcze inne kierunki zmian w segmencie druku cyfrowego Pan obserwuje?

Na pewno należy wspomnieć o serwisie.  Urządzenie do druku cyfrowego ze względu na swoją konstrukcję musi być dobrze serwisowane. To bardzo istotny element funkcjonowania rynku, który na pewno ulega poprawie. Wzrasta wiedza serwisantów a także pracowników drukarń. Jest to ważny krok w rozwoju drukowania cyfrowego w Polsce. (…)

Na zdjęciu: HP Indigo 7500.

Artykuł ukazał się w dodatku do OOH magazine – Raporcie Dostawców Mediów i Maszyn, maj 2011.

Cała publikacja dostępna pod adresem:
http://pub.oohmagazine.pl/2011/RAPORTDMM.pdf