Nowości, Wielki Format

Pomorscy drukarze uczcili swój dzień

Kolorowa parada, chrzest młodych drukarzy, konkurs poligraficzny dla młodzieży oraz publiczności, przedstawienie zatytułowane „Ewolucja istoty szkolnej”, rozdanie nagród dla najlepszych absolwentów Techników Poligraficznych w Gdańsku oraz Malborku, występ zespołu muzycznego, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i fotograficznego oraz nagrody dla publiczności – to wszystko uświetniło kolejne już obchody Dnia Drukarza, zorganizowane 4 czerwca br. w Gdańsku przez Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich (SPP).

Tegoroczna impreza, podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych, miała dwie swoje odsłony. Pierwsza jej część  – przed południem – odbywała się w Gaju Gutenberga i Teatrze Leśnym w Gdańsku Wrzeszczu, druga – wieczorem – w Chacie Góralskiej Koliba w Sopocie.

W Gdańsku członkowie SPP oraz uczniowie szkół poligraficznych z Gdańska i Malborka wraz z zaproszonym gośćmi przeszli kolorową paradą przy asyście werbli z flagami patronów i sponsorów pod pomnik upamiętniający Jana Gutenberga w Altanie Gutenberga w Teatrze Leśnym, gdzie złożyli kwiaty. Tu przybyłych gości powitał Marek Golemski, nauczyciel języka polskiego z Pomorskich Szkół Rzemiosł podkreślając fakt, że niezmiernie ważnym obecnie jest propagowanie bogatych tradycji drukarstwa. Następnie parada przemaszerowała do Teatru Leśnego, gdzie kontynuowano część oficjalną imprezy. Tu miała miejsce m.in. prezentacja sponsorów i patronów Dnia Drukarza. Patronami a zarazem sponsorami Dnia Drukarza były w tym roku firmy Heidelberg Polska,  Bobst Polska i Westland Ligum, zaś sponsorami – Agfa Graphics, Böttcher Polska, Deutsche Leasing Polska, Kodak Polska, Papyrus, Scorpio i Xerox Polska. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Polska Izba Druku, Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza.

Oficjalnej części Dnia Drukarza towarzyszyło wiele atrakcji. Najważniejszą z nich był chrzest młodych absolwentów szkół poligraficznych w Gdańsku i Malborku. I choć było ich mniej niż przed laty (symbolicznie ochrzczono tylko 6 osób), to młodzież przygotowała dobrą zabawę dla wszystkich przybyłych. Imprezie towarzyszył również konkurs plastyczny dla dzieci, a także wystawa prac fotograficznych, które oceniali uczestniczący w imprezie goście. Wyróżnione prace nagrodzono, a wśród głosującej publiczności wylosowano atrakcyjne nagrody. Młodzież zaprezentowała również przedstawienie zatytułowane „Ewolucja istoty szkolnej”. Następnie przedstawiciele SPP – Sławomir Wojtaś, Edward Markuszewski i Paweł Morawczyński – wręczyli nagrody najlepszym absolwentom Techników Poligraficznych w Gdańsku oraz Malborku. Wyróżnieni zostali: Marceli Gładykowski i Leszek Ludwicki, obaj z Technikum Poligraficznego Pomorskich Szkół Rzemiosł oraz Karolina Skoczyńska z Technikum Poligraficznego w Malborku. Jednym z punktów programu był również występ zespołu muzycznego z solistką – Jolantą Błaszczak, dyrektor Pomorskich Szkół Rzemiosł. Rozbawił on zgromadzoną w Teatrze Leśnym młodzież, która nie tylko śpiewała, ale również tańczyła przy koncertowej muzyce.
Podczas imprezy można było wykonać nadruk okolicznościowy na koszulkach.

Pomorski Dzień Drukarza miał swoją kontynuację w mniej oficjalnej formie wieczorem, w usytuowanej tuż przy sopockiej plaży Chacie Góralskiej Koliba. Tam bawiono się do rana w klimacie dobrej muzyki, z dobrym jedzeniem, wspólnie z drukarzami z Pomorza i ich gośćmi.