Nowości, Wielki Format

Nowości Agfa Graphics na Fespie

Wielkoformatowa maszyna hybrydowa :M-Press Leopard była najbardziej spektakularną nowością Agfa Graphics, zaprezentowaną przez tę firmę podczas odbywających się w dniach 24-27 maja w Hamburgu targów Fespa Digital. Już podczas wystawy system ten znalazł pierwszego nabywcę – została nim niemiecka firma Bachmann-Dambach Group. Poza tym Agfa Graphics demonstrowała kilka innych nowych rozwiązań, w tym
urządzenia :Anapurna M1600 i :Jeti 5048 UV XL oraz prezentowany po raz pierwszy z opcją druku „flat-to-roll” ploter :Jeti 3020 Titan. Przez cały okres targów na stoisku byli obecni przedstawiciele firmy Agfa Graphics Sp. z o.o., którzy podejmowali licznie odwiedzających Fespa Digital 2011 gości z Polski.

:M-Press Leopard – światowa premiera w Hamburgu

W ślad za wcześniejszymi informacjami prasowymi, podczas targów Fespa Digital firma Agfa Graphics oficjalnie wprowadziła do oferty hybrydową maszynę :M-Press Leopard, stworzoną wspólnie z Thieme. Nowe urządzenie z rodziny :M-Press jest skierowane do użytkowników poszukujących rozwiązania łączącego w sobie prędkość i jakość offsetu czy sitodruku z wygodą wynikającą z zastosowania wielkoformatowego druku inkjetowego. Bazując na tej samej platformie, co jej poprzednik – :M-Press Tiger – nowa maszyna oferuje niezwykle wysoką wydajność i możliwość obustronnego zadrukowywania mediów przy zachowaniu wysokiej dokładności pasowania.

System :M-Press Leopard został zaprojektowany z myślą o średniej wielkości dostawcach usług poligraficznych, których roczne moce produkcyjne mieszczą się w przedziale od 200 tys. do 500 tys. m2 zadrukowanych podłoży. Ta strategia w odniesieniu do wydajności bazuje też na niezawodności urządzenia, jego wysokiej jakości oraz stworzonych przez firmę Thieme rozwiązaniach w zakresie ładowania i odbioru mediów. Odbywa się ono w sposób ręczny, pozwalając na obsługę zmiany rodzajów zlecenia i obustronny druk; w przypadku systemów pół- lub w pełni automatycznych opcje te są nieosiągalne.

Projekt i solidna konstrukcja urządzenia pozwalają na dokładne pasowanie wydruków nawet o tak małym formacie jak A3; wysoką precyzję zapewnia 29-punktowy system pasowania, który odpowiada za właściwe spozycjonowanie podłoża drukowego. Specjalnie zaprojektowany stół próżniowy sprawia, że ładowanie i wyjmowanie mediów przebiega szybko i niezawodnie, a ich odwracanie (przy druku obustronnym) odbywa się w sposób dokładny i wydajny.

W projekcie stołu próżniowego uwzględniono 55 osobnych stref zapewniających optymalne chwytanie arkuszy o różnych formatach. Lżejsze materiały są dopasowywane przy użyciu przednich punktów pasowania, natomiast punkty tylne odpowiadają za stabilne mocowanie mediów o wyższych gramaturach.

W systemie :M-Press Leopard zastosowano stworzony przez Agfa Graphics zaawansowany projekt jednostki drukującej, wykorzystujący sprawdzoną technologię głowic UPH 2 (Universal Print Head). Druk z wykorzystaniem kropli o różnej wielkości i w pełnej skali szarości sprawia, że oczekiwaną jakość można tu osiągnąć przy mniejszej liczbie przejść. Rozmiary kropli wahają się od 10 do 26 pikolitrów.

Stosując funkcje Agfa Wave Form i optymalizacji zużycia atramentu, można w pełni kontrolować ilość bazowego atramentu, zapewniając jednocześnie najwyższej jakości dokładny wydruk. Opcje te eliminują też konieczność stosowania dodatkowych kolorów – poza systemem CMYK – wpływając na redukcję całkowitych kosztów związanych z zużyciem atramentów, pozwalając przy tym na uzyskiwanie łagodnych przejść tonalnych, ostrych tekstów i żywotnych kolorów bez ryzyka pojawienia się efektu ziarna czy szumu.

Za sterowanie maszyną :M-Press Leopard odpowiada system workflow :Apogee uwzględniający wszystkie funkcje niezbędne do uzyskania stabilnej kolorystyki, wymaganej przy zastosowaniach wielkoformatowych typu POS czy tworzeniu reklam sklepowych. Oprogramowanie to upraszcza też cały proces przygotowania plików do drukowania; jest ono zgodne z formatem JDF, pozwala na drukowanie z zastosowaniem personalizacji (funkcja :Apogee Vibe), wpływając na wyższą uniwersalność i elastyczność całego rozwiązania, tak niezbędną na współczesnym, wymagającym rynku zleceń.

Maksymalny format zadruku w maszynie :M-Press Leopard wynosi 1,6 x 2,6 m; urządzenie oferuje szybką zmianę zlecenia i bardzo wysoką jakość, co czyni ją odpowiednim rozwiązaniem nawet przy produkcji prac oglądanych z bliska. W urządzeniu można zadrukowywać materiały elastyczne i sztywne o grubości do 5 cm, a niskie zużycie atramentu i wszechstronność zastosowań pozwalają konkurować mu z maszynami offsetowymi czy sitodrukowymi, zarówno pod względem kosztów użytkowania jak też standardów w zakresie drukowania.
Maksymalna prędkość druku w maszynie Agfa :M-Press Leopard wynosi 483 m2/h, w trybie fotograficznym – 283 m2/h. Ten wszechstronny system drukujący umożliwia produkcję w optymalnym czasie, nawet przy uwzględnieniu szybkiej zmiany zlecenia czy druku kolejnych prac na różnych podłożach.

Producenci displejów poszukujący wysokowydajnej, wielkoformatowej maszyny inkjetowej, zaprojektowanej z myślą o obsłudze wielu formatów i gramatur, znajdą w nowym systemie :M-Press Leopard rozwiązania odpowiadające ich oczekiwaniom. Docenią też korzyści wynikające z szybkiej zmiany zleceń, wysokiej dokładności oraz możliwości zastosowania druku obustronnego, przy uwzględnieniu niezawodnej i stabilnej konstrukcji.

… i pierwszy kontrakt

Targi Fespa Digital przyniosły nie tylko oficjalną premierę systemu :M-Press Leopard, ale też pierwszy kontrakt na jego dostawę. Na zakup maszyny zdecydowała się firma Dambach Print+Service GmbH, znana niemiecka drukarnia sitodrukowa z Karlsruhe, która będzie ją wykorzystywać przede wszystkim do zastosowań typu POS. Mówi przedstawiciel kierownictwa Dambach-Bachmann Group: Dzięki tej inwestycji będziemy mogli zoptymalizować nasz obecny park sprzętowy. Znakomicie uzupełni ona 5-kolorową maszynę sitodrukową Thieme. Widzimy w niej ogromny potencjał i szansę na wzrost rynkowy dla całej firmy – głównie za sprawą wszechstronności i elastyczności zapewnianej przez system. Bardzo cieszymy się z tego zakupu i z wykonania kolejnego technologicznego kroku naprzód przez całą firmę.

Firma Dambach Print+Service GmbH została założona w 1975 roku pod nazwą Dambach-Templin GmbH. W 2008 roku została przejęta przez firmę Bachmann GmbH, zaś rok później przeniosła się do nowej, zajmującej ponad 10 tys. m2 siedziby w Bietigheim k. Karlsruhe. Dziś oferuje swoim klientom wysokiej jakości druk w technikach offsetowej, sitodrukowej i cyfrowej. Zatrudnia około 90 osób.

Nowe modele z serii :Anapurna i :Jeti

Targi Fespa Digital były też miejscem oficjalnej premiery innych rozwiązań Agfa Graphics. Z myślą o rosnącej grupie firm stosujących w codziennej produkcji biel kryjącą lub podkładową, wprowadzony został na rynek model :Anapurna M1600. Łączy on wydajność znaną z systemów :Anapurna M2050 czy :Anapurna M2 (do 46 m2/h) z mniejszą szerokością druku (1,6 m). Urządzenie drukuje na mediach sztywnych i elastycznych o grubości do 4,5 cm, zapewniając właściwe odwzorowanie detali, łagodne przejścia tonalne i wysoką ostrość tekstu. Funkcja zastosowania koloru białego oznacza nowe możliwości w zakresie zadrukowywania materiałów przezroczystych i stanowi atrakcyjne rozwiązanie przy produkcji backlitów, także łączonych (druk po obu stronach).

Z kolei z myślą o zastosowaniach superwielkoformatowych Agfa Graphics wprowadziła do oferty ploter :Jeti 5048 UV XL, dostępny w dwóch wersjach – wysokowydajnej (do 300 m2/h) oraz nieco wolniejszej, dedykowanej dla prac wysokojakościowych typu POS. Opcja druku z wykorzystaniem wielu rolek pozwala na jednoczesne wykorzystanie zwojów o różnej szerokości, co wpływa na optymalizację zużycia mediów. Dzięki zastosowanej tu technologii UV, podłoża nie wymagają wstępnego przygotowania do druku.

Nowością na targach Fespa Digital była też opcja drukowania w trybie „flat to roll”, wprowadzona w wielkoformatowym ploterze :Jeti 3020 Titan. Pozwala ona na wykorzystywanie urządzenia do zadrukowywania szerokiego spektrum powlekanych i niepowlekanych podłoży elastycznych na rolach o długości przekraczającej 30 metrów. Moduł FTR jest zgodny z rynkowym standardem szerokości mediów (3,2 m) i pozwala na obsługę zwojów z materiałem o wadze do 340 kg.

Poza wyżej wymienionymi premierowymi rozwiązaniami, Agfa Graphics prezentowała też znane już ze swojej oferty: ploter :Jeti 1224 UV HDC (High Definition Colour) – pracujący w trybach płaskim i „z roli na rolę” oraz :Jeti 3324 AquaJet RTR – umożliwiający zadrukowywanie materiałów tekstylnych.

Obecny na targach Bogusław Decowski – szef działu inkjetowego Agfa Graphics Sp. z o.o. – tak podsumował majową wystawę: Pomimo zawirowań związanych z pyłem wulkanicznym nad Europą, targi Fespa Digital były licznie odwiedzane przez klientów z Polski. Na stoisku Agfa Graphics mieliśmy okazję gościć przedstawicieli wielu firm, którzy przyjęli nasze zaproszenie – agencji reklamowych, cyfrowych drukarń wielkoformatowych, ale też – co ciekawe – sporej grupy reprezentującej zakłady offsetowe. Ci ostatni poszukują nowych możliwości w zakresie rozszerzenia swojej oferty oraz alternatywnych – wobec tradycyjnego offsetu – metod wykonywania różnych aplikacji. Dlatego rozmowy handlowe dotyczyły całego spektrum urządzeń z naszej oferty – od najmniejszych ploterów klasy „entry level” na hybrydowych maszynach z rodziny :M-Press skończywszy. Wśród tych ostatnich szczególne zainteresowanie wzbudzał wprowadzony właśnie do sprzedaży model :M-Press Leopard, nieco mniejszy, ale też bardziej elastyczny w użytkowaniu i tańszy od swojego „starszego brata” czyli systemu :M-Press Tiger. Maszyna :M-Press Leopard jest z pewnością bardziej przystępna dla wielu drukarń, choćby z uwagi na cenę, która kształtuje się na poziomie, w jakim jeszcze trzy lata temu oferowano wielkoformatowe plotery klasy „high-end”. Mamy nadzieję, że zarówno ten system jak też inne nowości pokazane przez nas w Hamburgu już wkrótce znajdą nabywców wśród klientów z Polski.