Nowości, Wielki Format

Mutoh Viper TX Soft Sign ploterem roku 2011 wg EDP

European Digital Press Association przyznała tytuł „Najlepszej wielkoformatowej drukarki tekstylnej 2011 roku” ploterowi Mutoh Viper TX Soft Sign. Mimo że Viper TX Soft Sign nie jest pierwszym na świecie urządzeniem do druku na tekstyliach ze zintegrowanym kalandrem uznano, że łączy on wysoką prędkość produkcyjną z wysoką jakością druku przy zachowaniu niskiej ceny urządzenia.

W skład stowarzyszenia EDP wchodzą czołowi wydawcy czasopism o tematyce druku cyfrowego i poligrafii. Publikacje te obejmują 16 krajów europejskich i trafiają do ponad 1 miliona czytelników.

Najnowsze urządzenie firmy Mutoh zaprojektowano aby w ekstremalnie prosty sposób produkować szeroką gamę tekstyliów o otwartej lub zamkniętej strukturze. Będą to flagi, banery, elementy wystawiennicze, elementy wyposażenia wnętrz, reprodukcje obrazów, tkaniny ozdobne, kurtyny, zasłony i wiele więcej. Mutoh Viper TX Soft Sign drukuje ekologicznymi, dyspersyjnymi atramentami na bazie wody, których skład nie zawiera lotnych związków organicznych (ang. VOC). Po utrwaleniu uzyskujemy trwały nadruk o żywej i intensywnej kolorystyce.

Mutoh Viper TX Soft Sign to dwa modele, 4-6-8 kolorowe o szerokości 64 cale (163 cm) i 88 cali (222 cm). W obu przypadkach, nowy ploter Mutoh'a wyposażony jest 8 głowic piezo, drukujących w dwóch technologiach: Vardot – zmienna wielkość kropli oraz Intelligent Interweaving – druk falą z przeplotem.

Technologia zmiennej wielkości kropli (w zakresie od 5.4 aż do 83 ng) polega na regulowaniu w sposób automatyczny wielkością kropel „wypluwanych” przez każdą z dysz głowicy plotera. Wielkość kropli jest zmieniana w zależności od drukowanej grafiki, np. inna kombinacja rozmiarów do jednolitych obszarów czyli tzw. apli, inna do detali a jeszcze inna dla przejść tonalnych czyli gradientów. Idea jest podobna jak przy „technice” malowania pokoju. Duże jednolite obszary zamalowujemy wałkiem co jest ekonomiczniejsze i zajmuje mniej czasu, natomiast detale małym pędzelkiem.

Intelligent Interweaving to druga zastosowana w nowym ploterze technologia druku. Jej zadaniem  jest eliminacja efektu paskowania czyli „bandingu”. Tradycyjna metoda druku wielkoformatowego polega na nakładaniu z każdym przebiegiem karetki równoległych pasów. Wadą takiego rozwiązania jest to, że kolejne porcje atramentu nachodzą na siebie lub też się rozchodzą czego efektem jest paskowanie poziome. Intelligent Interweaving eliminuje ten problem, gdyż z każdym przebiegiem karetki grafika jest nakładana w formie delikatnie rozmytego rastra o kształcie „fali”. Nakładanie takich rozmytych „fal” na siebie powoduje efekt przenikania czego efektem jest brak widocznych różnic w kolejnych porcjach nakładanego atramentu.

Ploter posiada zintegrowany kalander, dzięki czemu proces produkcji tekstyliów jest prosty. Bez zewnętrznych kalanadrów, bez papieru termotransferowego. Projektanci firmy Mutoh łącząc wszystkie elementy osiągnęli wysoką jakość końcowego drukowanego produktu i zarazem wysoką produktywność – typowa prędkość produkcyjna to aż 37 m2/h.

System suszący wraz z wentylatorami (ang. dryer) osiąga temperaturę do 80 stopni Celsjusza. Z kolei kalander termiczny rozgrzewa się do 180 stopni. Typowy czas utrwalania wynosi od 80 do 180 sekund. Viper TX Soft Sign posiada włącznik czasowy kalandra, dzięki któremu zaprogramujemy godzinę na którą kalander ma być rozgrzany i gotowy do pracy.

Wyłącznym dystrybutorem ploterów Mutoh w Polsce jest Atrium Centrum Ploterowe.