Nowości, Wielki Format

Nowe Arizony od Océ

Firma Océ poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowych modeli ploterów płaskich – Océ Arizona 360 GT oraz Océ Arizona 360 XT. Zostały one wzbogacone o szereg funkcji zwiększających wydajność produkcyjną oraz wszechstronność zastosowań.

Océ Arizona 360 GT charakteryzuje się standardowymi rozmiarami stołu (1.25 metra na 2.5 metra), natomiast model Océ Arizona 360 XT dysponuje znacznie powiększonym stołem o rozmiarach 2.5 metra na 3.05 metra. Oba plotery oferują w trybie „expres” prędkość drukowania do 35 metrów kwadratowych na godzinę, co jest – jak podaje Océ – idealnym rozwiązaniem dla produkcji różnorakich banerów i wydruków przeznaczonych do eksponowania na zewnątrz. Nowy tryb drukowania w wysokiej rozdzielczości – High Definition – zapewnia niezwykle precyzyjne odwzorowanie obrazu, co z kolei pozwala na oferowanie wyższych jakościowo usług drukowania technicznego i przemysłowego.

Oba modele ploterów z serii Arizona dysponują nowym systemem utrwalającym UV, zaprojektowanym przez Océ w taki sposób, aby zapewniał więcej energii UV do obsługi trudnych do utrwalania mediów, przy jednoczesnej redukcji emisji ciepła aż o 50%. Ułatwia to drukowanie na materiałach wrażliwych na temperatury np. foliach polistyrenowych i poliestrowych. Cechują się one także nowatorską konstrukcją stołu, co pozwala realizować bezpośrednie zadrukowanie nawet bardzo cienkich mediów. Dzięki temu użytkownicy, którzy nie mają zainstalowanej w urządzeniu opcji podawania mediów z roli, mogą drukować również na bardzo cienkich i elastycznych mediach umieszczając je na płaskim stole plotera.

Plotery Océ Arizona 360 GT oraz Océ Arizona 360 XT wykorzystują atramenty utwardzane promieniami UV oraz technologię obrazowania Océ VariaDot, co zapewnia niemal fotograficzną jakość obrazu i niezwykle szerokie pole zastosowań druku. Umożliwia również różnicowanie wielkości kropli i wykorzystywanie niewielkich kropli o objętości zaledwie 6, 12 i 18 pikolitrów do tworzenia ostrych obrazów o płynnych przejściach tonalnych i ćwierćtonach. Technologia ta daje również możliwość „wypluwania” dużych kropli o objętości 24, 30, 36 lub 42 pikolitrów, dzięki czemu uzyskuje się bogato nasycone i jednorodne kolory. W rezultacie powstają obrazy o niemal fotograficznej jakości wyróżniające się ostrością, jaką dotąd można było uzyskiwać przy rozdzielczości 1440 dpi lub wyższej.
Technologia Océ VariaDot wymaga stosowania jedynie czterech kolorów atramentu, by uzyskać bardzo wysoką jakość obrazu. Dzięki temu znacznie obniża się poziom ich zużycia w porównaniu z technologią atramentową o stałej wielkości kropli, czy też z rozwiązaniami sześciokolorowymi. Przeciętnie, wszystkie plotery z serii Océ Arizona, zużywają poniżej 8 ml atramentu na metr kwadratowy, wliczając w to wszystkie niezbędne czynności konserwacyjne. To – jak podaje producent – mniej niż jakikolwiek inny ploter płaski przetestowany do tej pory przez Océ.

Skonstruowane od podstaw jako plotery płaskie, modele Océ Arizona 360 GT oraz Océ Arizona 360 XT mogą drukować na szerokiej gamie sztywnych mediów o grubości do 48 mm. Wykorzystują podciśnieniowy system nieruchomego utrzymywania mediów na płaskim stole, co zapewnia precyzyjne wyrównywanie obrazu nawet przy druku wieloprzebiegowym. Drukowanie może być realizowane do samych krawędzi arkusza, co oszczędza czas i koszty związane z końcową obróbką prac. Standardowych rozmiarów stół modelu Océ Arizona 360 GT pozwala na umieszczanie sztywnych arkuszy o wymiarach 125 x 250 cm, dzięki czemu jest przystosowany do obsługi większości prac związanych z grafiką ekspozycyjną. Wyjątkowo duży stół plotera Océ Arizona 360 XT umożliwia natomiast drukowanie na ponadwymiarowych arkuszach i przedmiotach o wymiarach do 250 x 305 cm. Dwa niezależne systemy podciśnieniowe zastosowane w modelu Océ Arizona 360 XT sprawiają także, że można go wykorzystywać do ciągłego drukowania na sztywnych mediach o wymiarach do 125 x 250 cm. W tym ostatnim przypadku arkusze umieszcza się w dwóch różnych obszarach podciśnieniowego stołu. Podczas gdy drukowanied odbywa się na jednym arkuszu, operator może wymienić kolejny arkusz. W związku z tym, że system nie przerywa drukowania nawet podczas zmiany mediów, nie traci się czasu pomiędzy wydrukami, co znacznie podnosi ogólną wydajność urządzenia.

Dostępna dla obydwu modeli opcja podawania mediów z roli stwarza drukarniom możliwość drukowania na elastycznych mediach w tym na materiałach winylowych, samoprzylepnym winylu, banerach, papierze czy też na papierze z niebieskim podkładem. Dostępna jest także opcja białego atramentu, która umożliwia użytkownikom zadrukowywanie mediów lub przedmiotów innych niż białe, nadruk na transparentnych mediach, stosowanych w podświetlanych panelach, jak również na drukowanie z wykorzystaniem białego atramentu jako koloru specjalnego. Począwszy od 2008 roku, ponad 90% ploterów Océ Arizona kupowanych jest wraz z tą istotną opcją, która pozwala na realizację prac o wyższej wartości i większych marżach.