Nowości, Wielki Format

Atrium na targach Euro-Reklama 2011

W dniach od 12 do 15 kwietnia 2011 na poznańskiej Euro-Reklamie firma Atrium Centrum Ploterowe po raz kolejny zaprezentowała pełną ofertę maszyn do druku wielkoformatowego. Nie zabrakło premier, nagród a nawet licytacji. W pawilonie 3A Międzynarodowych Targów Poznańskich opolski dystrybutor zaprezentował kilka  premierowych rozwiązań oraz kompleksową ofertę wielkoformatowych drukarek solwentowych, ploterów UV, ploterów tnących oraz laminatorów.

Na poznańskich targach swoją premierę miała pierwsza maszyna UV firmy Durst, określona jako „entry level”. Omega 1 daje możliwość wejścia w produkcyjny druk UV bez gigantycznych nakładów finansowych, gwarantując jednocześnie najwyższą dla marki jakość, solidność, stabilność i wydajność. Omega 1 to tablicowo-rolowa drukarka UV o szerokości 1,60 m i wysokiej rozdzielczości 1728 dpi. Jest to ploter 4 kolorwy z możliwością użycia kolorów PCA (pomarańcz, fiolet, szary, LC, LM) a także z kolorem białym. Urządzenie dostępne w kilku konfiguracjach kolorystycznych. Maksymalna, produkcyjna wydajność urządzenia sięga 35 m2/h.

Mutoh ValueJet Hybrid to ploter ekologiczny przeznaczony dla firm gdzie wymagana jest nisko-nakładowa produkcja najwyższej jakości grafik na większości mediów a także na „egzotycznych materiałach” przy których nie ma możliwości zastosowania druku solwentowego. Hybrydowy ValueJet znajdzie też miejsce przy 100% ekologicznych, „zielonych” zleceniach. Należy pamiętać, że to także jedno z najtańszych rozwiązań do druku na płytach. To właśnie z uwagi na pełną ekologiczność i innowacyjność zastosowanych w nim atramentów „bio-lactite” maszyna została nagrodzona Złotym Medalem targów Euro-Reklama.

Na stoisku Atrium można było zapoznać się z pełnym przeglądem maszyn belgijsko-japońskiej firmy Mutoh. Maszyny eko-solwentowe były reprezentowane przez serię ploterów Mutoh ValueJet: VJ-1304 o szerokości 1.37 metra i VJ-1614 o szerokości 1.62 metra. Oba charakteryzują się wysoką rozdzielczością druku do 1440 dpi. Dzięki technologii druku falą z przeplotem są w stanie osiągnąć prędkość zadruku odpowiednio 14 i 18.2 m2/h (bez paskowania). Linia eko-solwentowych ploterów ValueJet charakteryzuje się także bardzo łatwą obsługą. Plotery te mogą pracować w pomieszczeniach biurowych dzięki czemu nie są wymagane żadne dodatkowe systemy wentylacji.

Linia ploterów mild-solwentowych reprezentowana była przez produkcyjny ploter Mutoh Spitfire 90. Maszyna ta cechuje się ponad przeciętną prędkością druku sięgającą 42 m2/h. Za taką wydajnością stoi technologia Intelligent Interweaving, która dzięki przeplataniu i rozmyciu rastra powoduje zanik nakładających się pasów atramentów a co za tym idzie brak paskowania. Dzięki ponadprzeciętnym osiągom i wysokiej jakości druku (720 dpi) rozszerzy możliwości każdej agencji reklamowej i drukarni wielkoformatowej.

Segment solwentowych maszyn o zadruku 3.2 m reprezentowne były m.in. sprawdzone plotery koreańskiej firmy DGI. Przykładowo ploter DGI PolaJet wyposażony jest w głowice Spectra drukujące w rozdzielczości do 720 dpi. Jego maksymalna prędkość druku do 75 m2/h powoduje, że jest to prawdziwie produkcyjny ploter solwentowy. Plotery DGI cechują się dobrą jakością wykonania i przystępną ceną.

Innym ploterem 3.20 m, zarazem jedną z ciekawszych i niedrogich maszyn solwentowych były plotery Allwin Konica, które mimo, że nie są produkowane w kraju kwitnącej wiśni, cechują się japońską jakością. Wiele podzespołów pochodzi od japońskich i amerykańskich producentów, co w porównaniu z większością ploterów w tym segmencie, bazujących na częściach chińskich i tajwańskich jest niewątpliwym atutem Allwina.

Na stanowisku Atrium można było zapoznać się także z ploterami drukującymi w technologii UV. Mutoh Zephyr to rolowo-stołowy ploter UV o szerokości 1.6 metra. Wyposażony on jest w greyscalowe głowice o zmiennej wielkości kropli od 8 do 40 pl drukujące w technologii Intelligent Interweaving (druk falą z przeplotem). Prędkość maksymalna to 60 m2/h. Zephyr to niedrogi, uniwersalny o profesjonalnej konstrukcji ploter UV, wyposażony w najnowszej generacji technologie druku.

Jedną z atrakcji na stoisku Atrium były licytacje nowych ploterów od 50% ich wartości. Klienci uczestniczący w aukcji mogli zakupić urządzenia po bardzo atrakcyjnych cenach.