Nowości, Wielki Format

Złoty Medal dla plotera Mutoh ValueJet Hybrid

Ekologiczny Mutoh ValueJet Hybrid, ekologiczny ploter typu flatbed został uhonorowany Złotym Medalem MTP podczas kwietniowych targów Euro-Reklama 2011.

Nowe, oryginalne tusze Mutoh Bio-lactite powstały w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na w pełni ekologiczne wydruki. Inżynierowie Mutoh'a opracowali nowy rodzaj atramentu, w składzie którego nie ma substancji pochodzenia petrochemicznego. Bio-lactite wytwarzane są na bazie składników organicznych pochodzenia roślinnego. Łączą one zalety tuszy 100% ekologicznych z możliwościami atramentów eko- i mild-solwentowych.

Mutoh ValuJet Hybrid to ploter 4-kolorowy. Każdy z kolorów dostarczany jest w dwóch opakowaniach o pojemności 880 ml. Ploter drukuje na mediach płaskich i rolowych o szerokości do 1625 mm. Grubość obsługiwanych materiałów wynosi od 0.01 do 10 mm. Maksymalny ciężar płyty wynosi 5 kg. Natomiast ciężar roli w zależności od zainstalowanego systemu rozwijająco-nawijającego może wynosić 30 lub 100 kg. Na ploter możemy założyć standardowe role o grubości rdzenia 2 lub 3 cale i średnicy do 150 mm. Zmiana trybu druku z roli na płytę i odwrotnie zajmuje operatorowi dosłownie minutę.

Hybryda wyposażona jest w najnowszego typu 1440-dyszową głowicę. Daje ona możliwość druku z rozdzielczością od 540 x 720 dpi poprzez 720 x 720 dpi, 1440 x 720 dpi do 1440 x 1440 dpi. Głowica drukuje w technologii Vardot czyli zmiennej wielkości kropli (od 3.5 do 21 ng). Oprogramowanie zarządzające drukiem, w sposób automatyczny reguluję wielkości kropel „wypluwanych” przez każdą z 1440 dysz głowicy plotera. Wielkość kropli jest automatycznie zmieniana w zależności od drukowanej grafiki, np. inna kombinacja rozmiarów do jednolitych obszarów czyli tzw. apli, inna do detali a jeszcze inna dla przejść tonalnych czyli gradientów. Idea jest podobna jak przy „technice” malowania pokoju. Duże jednolite obszary zamalowujemy wałkiem co jest ekonomiczniejsze i zajmuje mniej czasu, natomiast detale małym pędzelkiem.

Intelligent Interweaving to druga zastosowana w nowym ploterze technologia druku. Jej zadaniem  jest eliminacja efektu paskowania czyli „bandingu”. Tradycyjna metoda druku wielkoformatowego polega na nakładaniu z każdym przebiegiem karetki równoległych pasów. Wadą takiego rozwiązania jest to, że kolejne porcje atramentu nachodzą na siebie lub też się rozchodzą czego efektem jest paskowanie poziome. Intelligent Interweaving eliminuje ten problem, gdyż z każdym przebiegiem karetki grafika jest nakładana w formie delikatnie rozmytego rastra o kształcie „fali”. Nakładanie takich rozmytych „fal” na siebie powoduje efekt przenikania czego efektem jest brak widocznych różnic w kolejnych porcjach nakładanego atramentu.

W ciekawy sposób zaprojektowano system suszenia. Materiały rolowe są wygrzewane w tradycyjny sposób za pomocą 3 stref grzejnych o temperaturze grzania od 30 do 50 stopni. Dodatkowo materiały płaskie są suszone za pomocą noży powietrznych (ang. air-knife).