Nowości, Wielki Format

Arizoną na szkle

Océ Arizona 350 GT – innowacyjny ploter z popularnej i wielokrotnie nagradzanej rodziny Océ Arizona – wykorzystywany jest w firmie Dubiel Vitrum. Ten nowoczesny zakład obróbki szkła, produkuje lustra i szklane elementy wyposażenia wnętrz oraz wysoko przetworzone szkło płaskie na potrzeby architektury i budownictwa. Ploter wykorzystywany jest tu przy produkcji wyrobów szklanych. Stanowi uzupełnienie bogatego parku maszynowego firmy, ale przede wszystkim poszerzył jej dotychczasową ofertę.

– Początki druku na szkle obserwuję od około 2000 roku – mówi Andrzej Dubiel, właściciel firmy. – Na rynku dostępne były zarówno wówczas, jak i w latach późniejszych urządzenia bardzo drogie, działające wolno, a prace powstające na tych maszynach nie były najlepsze jakościowo, a do tego nietrwałe. Dlatego wcześniej nie decydowałem się na zakup plotera drukującego. Océ Arizona 350 GT może nie jest maszyną o najwyższej wydajności, ale na początek – jak sądzę – będzie w pełni przydatna dla naszych aktualnych potrzeb.
Ploter Océ Arizona 350GT wykorzystywany jest w firmie do drukowania na szkle elementów małej architektury – ścianek działowych, drzwi i podłóg szklanych, balustrad szklanych oraz do drukowania na folii PVB i laminowania szkła – mówi Dubiel.

– O wyborze urządzenia Océ i tego konkretnego modelu – mówi Andrzej Dubiel – zdecydował fakt, że jest ono oparte na nowoczesnej technologii zmiennej wielkości kropli, co pozwala uzyskiwać wysoką jakość druku. Spodobała nam się również staranność wykonania maszyny oraz bardzo dobre oprogramowanie, w które jest wyposażona. Niemałe znaczenie przy tej inwestycji miała również bliskość serwisu dostawcy i dostępność części zamiennych, a także materiałów eksploatacyjnych oraz fachowe doradztwo i szkolenie przeprowadzone przez firmę Océ.

Océ Arizona 350GT pracuje w firmie Dubiel Vitrum niespełna miesiąc i cały czas są tu wykonywane testy i próby, ale z pewnością urządzenie otworzyło firmie nowe możliwości. Obecnie przygotowuje się ona do sporządzenia nowej oferty dla klientów i wydrukowania  szklanych reklamówek, prezentujących szerokie możliwości tego wielkoformatowego plotera.

– Jeszcze przed zakupem maszyny wiedziałem, że druk na szkle czy tym bardziej na folii PVB nie jest sprawą prostą. Potwierdza się to teraz w praktyce. Nasza firma jest znana z bardzo dobrej jakości wyrobów, dlatego również teraz bardzo starannie przygotowujemy się do druku na szkle i folii PVB. Istotną kwestią, oprócz drukowania z wysoką jakością, jest zapewnienie trwałości druku – mamy tu już pewne osiągnięcia. Potrafimy odpowiednio przygotować powierzchnię szkła do druku i dobrać odpowiednie parametry procesu drukowania. Od sześciu lat nanosimy na różne rodzaje szkieł powłoki ceramiczne i lakiernicze różnego typu – stąd mamy doświadczenia w nakładaniu takich warstw. Są nam teraz one bardzo pomocne w  opanowaniu technologii UV. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby po kilku miesiącach zadrukowana powierzchnia zaczęła się łuszczyć u klienta albo odpadać podczas czyszczenia. Trzeba wcześniej wykonać setki prób i testów, aby temu zapobiec. W najbliższych miesiącach mamy zamiar uzyskać  certyfikat na oznaczanie znakiem CE szyb laminowanych i hartowanych z nadrukiem UV, wykonanych na ploterze Océ Arizona 350 GT – mówi Andrzej Dubiel.

Drugą trudnością, z jaką firma Dubiel Vitrum musi sobie poradzić, jest przygotowanie (obróbka cyfrowa) zdjęć do druku. W tym procesie trzeba przewidzieć, co można wydrukować na szkle – jaka będzie jakość finalnego wyrobu i jakie są oczekiwania klienta. Niestety nie wszystkie zdjęcia czy grafiki dobrze prezentują się po wydrukowaniu na szkle. Nasi inżynierowie już przed zakupem maszyny dokształcali się w tym zakresie, aby teraz, gdy mamy ploter, jak najszybciej osiągnąć zakładane cele i odpowiednio wykorzystać możliwości maszyny – mówi właściciel Dubiel Vitrum.