Nowości, Wielki Format

Canon i Océ na targach Poligrafia 2011

Tegoroczne targi Poligrafia, odbywające się w dniach 12-15 kwietnia, będą pierwszą dużą imprezą wystawienniczą w Polsce, na której w ramach wspólnego stoiska zostanie przedstawiona oferta firm Canon i Océ. Jest to naturalny efekt niedawnego połączenia sił przez obu producentów zaawansowanych systemów druku cyfrowego. Z ich rozwiązaniami, przeznaczonymi zarówno na rynek produkcji mało- jak i wielkoformatowej, będzie można zapoznać się odwiedzając stoisko nr 113 zlokalizowane w pawilonie nr 5 (sektor B).
                         
Tegoroczna ekspozycja firm Océ Poland i Canon Polska będzie w dużej mierze koncentrować się na rozwiązaniach dedykowanych dla drukarń offsetowych, które już zainwestowały w urządzenia cyfrowe bądź też rozważają ich zakup. Z myślą o nich na stoisku będą prezentowane aż cztery maszyny arkuszowe, z których jedna będzie po raz pierwszy demonstrowana jako część portfolio Océ Poland. Firmy będą też mocno promować rozwiązania rolowe, a ich ekspozycję targową uzupełnią dwa plotery wielkoformatowe oparte na technologii UV.

Poznańskie targi będą miejscem polskiego debiutu maszyny Canon imagePRESS C7010VP w ofercie Océ Poland. Jest to zaawansowany system kolorowy na papier cięty, dorównujący – jak zapewnia producent – pod względem jakości drukowi offsetowemu. Obsługuje on media o gramaturze z zakresu 60-325 g/m2 i formacie maksymalnym SRA3 (330 x 487,7 mm) z prędkością 71 str. A4/min. Maszyna jest wyposażona w zasobnik na 10 tys. arkuszy, zapewniający płynną i nieprzerwaną pracę (do 8 godzin). W urządzeniu zastosowano szereg rozwiązań technologicznych firmy Canon wpływających na wysoką jakość produkcji: IRT (Intelligent Registration Technology) – „inteligentnego” pasowania, AST (Advanced Smoothing Technology) – zwiększania jakości w miejscach gdzie tekst łączy się ze skomplikowaną grafiką czy też Effective Resolution System – dostosowywania jakości obrazu do sposobu, w jaki wydruki będą finalnie wykorzystywane.

Drugie z kolorowych urządzeń prezentowanych na stoisku to Canon imageRUNNER ADVANCE C9070 PRO (na zdjęciu). Maszyna, o wydajności 70 str. A4/min., pozwala na zastosowanie szerokiego porftolio mediów o gramaturze z zakresu 52-300 g/m2 i formacie przekraczającym standardowe SRA3, oferuje liczne opcje wykańczania i łatwą integrację z istniejącymi systemami workflow. Dedykowana jest dla firm poligraficznych, punktów usługowych i reprocentrów, bazujących na niskonakładowej produkcji wykorzystującej personalizację.

Uzupełnieniem prezentowanej na targach oferty obu dostawców w zakresie druku kolorowego będzie urządzenie Canon imagePRESS C1+, oferujące szereg dodatkowych opcji w zakresie uszlachetniania, m.in. nanoszenie efektów metalizowanych, znaków wodnych oraz lakierowanie (z połyskiem i matowe) przy użyciu przezroczystego tonera. W maszynie można stosować różne rodzaje mediów; jest ona dedykowana zarówno do wykonywania niskonakładowych prac wielobarwnych, jak też do uzyskiwania kolorowych odbitek próbnych.

Kolejnym urządzeniem arkuszowym obecnym na stoisku będzie maszyna Océ VarioPrint 6320 Ultra pracująca w trybie in-line z systemem produkcji broszur BLM (Océ BLM 550). Jest ona, podobnie jak pozostałe modele z rodziny VarioPrint 6000 Ultra, oparta na technologii Océ Gemini Instant Duplex (zadrukowywania obu stron arkusza w jednym przejściu). System VarioPrint 6320 Ultra to monochromatyczne rozwiązanie oferujące prędkość 314 str. A4/min. co czyni go – jak zapewnia producent – najszybszym w swojej klasie urządzeniem drukującym w trybie dwustronnym.

Uzupełnieniem targowej oferty firm Canon i Océ w dziedzinie arkuszowego druku małoformatowego będzie znany – także z polskiego rynku – system monochromatyczny Océ VarioPrint 4120. Urządzenie, bazujące na technologiach Océ Copy Press, Océ Image Logic i aktywnego pasowania, umożliwia produkcję z prędkością 120 str. A4/min. w trybach jedno- lub dwustronnym. Maszyna może być wyposażona w zintegrowany moduł broszurowania, zszywania, układania, dziurkowania i złamywania.

Targi będą też miejscem intensywnej promocji rozwiązań do pełnokolorowego druku zwojowego stworzonych przez Océ. Uwaga zwiedzających będzie zwracana szczególnie na dwie maszyny, znajdujące się od pewnego czasu w ofercie Océ Poland: ColorStream 10000 Flex i JetStream. Pierwsza z nich to pięciokolorowy system produkcyjny przeznaczony na rynki druku transakcyjnego, TransPromo, direct mailingu i dziełowy. Wyposażona jest w opcję Océ CustomTone pozwalającą na zastosowanie barw specjalnych. Jego unikalną cechą jest możliwość nabycia maszyny w wersji monochromatycznej, a następnie jej sukcesywne rozbudowywanie aż do pięciu kolorów. Z myślą o tych samych segmentach rynkowych powstał też system JetStream, bazujący – jako pierwsze urządzenie w ofercie Océ – na technologii inkjetowej. Oferowany w kilku wersjach, różniących się m.in. wydajnością, pozwala na pełnokolorową produkcję z uwzględnieniem personalizacji, ekonomiczne korzystanie z atramentów i redukuje do minimum ilość odpadów powstałych przy produkcji.

W części wielkoformatowej swojej targowej prezentacji firma Océ Poland zaprezentuje dwa innowacyjne urządzenia – pierwszy na świecie, pojedynczy, kompaktowy system do obsługi wielkoformatowych kolorowych i czarno- białych dokumentów: kopiarko-drukarkę Océ ColorWave 300 oraz model Océ ColorWave 600.

Océ ColorWave 300 umożliwia obsługę kolorowych i monochromatycznych zadań – drukowanie, skanowanie oraz kopiowanie. To pierwszy na świecie system z całkowicie zintegrowanym skanerem, co oznacza, że wszystkimi funkcjami można w nim sterować z jednego prostego w obsłudze panelu użytkownika i wystarczy do tego tylko jeden adres IP. Jest on przeznaczony do średnionakładowej produkcji rysunków technicznych i może pełnić rolę centralnego lub departamentowego rozwiązania drukującego. Jego zaletą jest także innowacyjna górna taca odbiorcza, która poprzez swą funkcję zapobiegającą zwijaniu się arkuszy starannie zbiera i układa wychodzące z systemu drukującego wielkoformatowe dokumenty. Moduł ten charakteryzuje się niższym zużyciem energii w porównaniu z konwencjonalnymi stołowymi układarkami, które stosują rolki nagrzewające do rozprostowywania zwijających się mediów.

Drugi z modeli – Océ ColorWave 600 – wydajny system do druku dokumentacji technicznej kolorowej i czarnobiałej. Umożliwia korzystanie ze zwykłego, taniego papieru przy drukowaniu kolorowym. Ploter zmniejsza negatywny wpływ na środowisko (nie ma tu emisji ozonu ani nieprzyjemnego zapachu). System Océ Color Wave 600 oparty jest na unikatowej technologii Océ CrystalPoint, która łączy zalety drukowania w oparciu o toner i druk atramentowy. Przekształca ona toner Océ TonerPearls w żel, który krystalizuje się na dowolnym rodzaju papieru, dając w efekcie wyraziste, wysokiej jakości, odporne na wodę obrazy o precyzyjnym rozmieszczeniu poszczególnych punktów. Ta zaleta eliminuje konieczność foliowania wydruków, minimalizuje koszty zlecenia i pozwala zaoszczędzić czas jego realizacji.