Nowości, Wielki Format

Foster Wheeler z urządzeniami Océ

Kotły energetyczne, jakie budowane są m.in. dla elektrowni w Bielsku-Białej, Połańcu i Koninie to tylko niektóre projekty realizowane przez polski oddział międzynarodowego koncernu Foster Wheeler. Przy ich realizacji wykorzystywane są innowacyjne, wielkoformatowe urządzenia Océ: pierwszy w Polsce system do drukowania, kopiowania i skanowania Océ TDS750, innowacyjny ploter Océ PlotWave 300 i system Océ TDS600. Wszystkie one – poprzez możliwości wydajnego tworzenia wysokiej jakości dokumentacji technicznej, jaka towarzyszy tym wielkim projektom realizowanym przez Foster Wheeler – przyspieszają ich realizację i gwarantują firmie dotrzymywanie terminów.

Polski oddział Foster Wheeler związany jest od lat z firmą Océ, wykorzystując urządzenia tego dostawcy w codziennej pracy, przy realizacji różnorakich projektów. Dotyczą one projektowania, dostawy i budowy „pod klucz” takich obiektów energetycznych jak m.in: kotły z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym, pyłowe, kotły i zgazowywacze na biomasę i paliwa odpadowe, kompletne bloki energetyczne, systemy spalania niskoemisyjnego, układy paleniskowe czy młyny węglowe. Foster Wheeler jest obecnie jedną z wiodących i najbardziej doświadczonych firm w zakresie nowoczesnych technologii spalania węgla w sposób przyjazny dla środowiska oraz pozyskiwania biomasy i odpadów.

– Od wielu lat znamy sprzęt Océ, ponieważ wykorzystywaliśmy wcześniejsze modele urządzeń tego producenta w wielu realizowanych przez naszą firmę projektach i traktujemy go jako niezawodny. Podobnie jak serwis tej firmy, który oceniamy w tych samych kategoriach. Dlatego – kiedy w naszej firmie wraz z nowymi, wielkimi projektami wykonania kotłów energetycznych dla elektrowni – pojawiła się konieczność zwiększenia wydajności urządzeń do drukowania dokumentacji technicznej, zdecydowaliśmy się po raz kolejny na urządzenia Océ – mówi Krystyna Adamczyk, kierownik działu dokumentacji w firmie Foster Wheeler Energia Polska Sp. z o.o.

W Sosnowcu, gdzie znajduje się centrala firmy i gdzie realizowanych jest najwięcej projektów (obecnie m.in. budowa kotła energetycznego  dla Elektrowni w Bielsku-Białej) zainstalowany został w ostatnim czasie i pracuje najnowszy i pierwszy w Polsce system do drukowania, kopiowania i skanowania Océ TDS750. Zastąpił on inny, pracujący tu od lat model Océ i – jak twierdzi Krystyna Adamczyk – niemal dwukrotnie zwiększył wydajność w zakresie drukowania dokumentacji. Océ TDS750 jest obecnie wykorzystywany do drukowania i kopiowania dokumentacji projektowej Foster Wheeler, jak również jej partnera – polskiej firmy FWE Fakop, który produkuje części ciśnieniowe najwyższej światowej jakości. Fakop od 1993 roku jest częścią koncernu Foster Wheeler i obecnie funkcjonuje jako spółka zależna FWE Polska w ramach grupy Foster Wheeler Power Group Europe. Zapewnia on zaplecze produkcyjne dla najnowocześniejszych kotłów oferowanych przez Foster Wheeler.

Urządzenie Océ TDS 750 nie tylko drukuje i kopiuje, ale również skanuje, co ma dla firmy Foster Wheeler ogromne znaczenie przy tworzeniu dokumentacji dotyczącej starszych projektów realizowanych przez tę firmę. Dzięki systemowi Océ TDS750 możemy teraz zeskanować taki projekt, który do tej pory funkcjonował w naszej firmie tylko w wersji papierowej, a to dla nas ogromnie ważna sprawa – mówi Krystyna Adamczyk.
Urządzenie, co podkreśla Krystyna Adamczyk, jest proste w obsłudze; obsługują go wszystkie osoby z działu dokumentacji, który jest częścią największego w firmie Foster Wheeler działu projektowania. Poza tym jest to system 4-rolkowy, umożliwiający drukowanie formatów od A3, poprzez A2, A1 do A0. Wybierając więc teraz odpowiedni dla danej pracy format nowe urządzenie pozwala nam na duże oszczędności papieru, a co za tym idzie duże oszczędności finansowe – mówi Krystyna Adamczyk.

Poza wieloma zaletami samego urządzenia Krystyna Adamczyk podkreśla również sprawnie działający i niezawodny serwis firmy Océ. Nasze pozytywne doświadczenia w tym zakresie sprawiły, że po raz kolejny nasza współpraca ułożyła się z firmą Océ. Dodatkowo warto tu podkreślić jej elastyczność. Inne nasze projekty – takie jak te realizowane chociażby w Koninie czy Połańcu – generują inne potrzeby w zakresie drukowania dokumentacji technicznej. Firma Océ, analizując wspólnie z nami nasze potrzeby, zaproponowała inne swoje rozwiązania, dostosowane do istniejących przy tych projektach wymagań. Dlatego w Koninie pracuje system Océ TDS600, natomiast od niedawna w Połańcu ploter Océ PlotWave 300. To również bardzo innowacyjne rozwiązania, gwarantujące wydajne drukowanie z wysoką jakością i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni – mówi Krystyna Adamczyk.

Océ PlotWave 300 to przełomy system Océ wprowadzony na rynek polski już jakiś czas temu – ploter, skaner i kopiarka w kompaktowej obudowie. Jest łatwy w obsłudze, ekologiczny, trwały i umożliwia osiągnięcie bardzo wysokiej jakości. Najwyższa jakość drukowanych przez nas dokumentów ma dla nas ogromne znaczenie – mówi Krystyna Adamczyk – Zwłaszcza, że nie wykluczamy również możliwości drukowania prac na zlecenie dla innych firm. Już teraz wykorzystujemy ten ploter do drukowania prac naszym podwykonawcom np. firmom budowlanym, które z nami współpracują przy projekcie w Połańcu. Poza tym to łatwy system umożliwiający sprawną obsługę tworzonej tam dokumentacji, a obsługuje go oddelegowana do tamtego miejsca osoba z naszego działu.