Nowości, Wielki Format

Drukarnia Archidiecezjalna stawia na technologię Agfa Graphics

Drukarnia Archidiecezjalna w Katowicach to jeden z najbardziej doświadczonych użytkowników rozwiązań CtP firmy Agfa Graphics w naszym kraju. Pierwsza naświetlarka CtP tego producenta rozpoczęła tu pracę przed sześcioma laty. W ostatnim czasie wysłużony sprzęt został wymieniony na nowoczesny, kompletny system CtP oparty na naświetlarce :Avalon N8-12S. W obecności licznych gości z całej Polski 21 października w drukarni odbyło się oficjalne uruchomienie systemu CtP oraz nowej, półformatowej maszyny drukującej Heidelberg Speedmaster SM 74-5+L. Uroczystość zbiegła się z obchodami 25-lecia istnienia tego zasłużonego zakładu poligraficznego.

W 2004 roku w Drukarni Archidiecezjalnej został uruchomiony pełnoformatowy system CtP oparty na naświetlarce Agfa Galileo Violet pracującej w technologii fioletowej. Inwestycja ta oznaczała przejście z tradycyjnej technologii CtF (gdzie też stosowano rozwiązanie Agfa Graphics – naświetlarkę Avantra 30) na cyfrową produkcję form drukowych. Rok 2010 przyniósł kolejny krok do przodu w zakresie przygotowalni – zakup rozwiązania bazującego na technologii termicznej. Mówi Andrzej Kałuziński, dyrektor Drukarni Archidiecezjalnej: Wychodzimy z założenia, że żywotność sprzętu CtP wynosi ok. 5-6 lat. Dlatego zdecydowaliśmy się na wymianę dotychczas stosowanej naświetlarki Galileo na nowe urządzenie, także w formacie B1. Z uwagi na wieloletnią, bardzo udaną współpracę z Agfa Graphics oraz pozytywne doświadczenia z rozwiązaniami tego producenta i jego polskim serwisem, przy inwestycji w nowy system CtP zdecydowaliśmy się na sprawdzonego partnera.
Dostarczony do Drukarni Archidiecezjalnej system CtP składa się z pełnoformatowej naświetlarki termicznej Agfa :Avalon N8-12S o wydajności 14 płyt B1/h (drukarnia stosuje w niej niewymagające wypalania pozytywowe płyty :Energy Elite), wywoływarki Agfa :Elantrix 125SX, stackera GrafoTeam 48B, dwóch urządzeń do odbitek próbnych – kontraktowego Epson Stylus Pro 4880 i impozycyjnego HP DesignJet 510 oraz serwera HP ML 150. Całość jest sterowana systemem :Apogee Prepress, który – przy okazji instalacji nowych urządzeń – został zaktualizowany do wersji 6.0 i zawiera wiele dodatkowych opcji. System rozpoczął pracę w katowickiej drukarni w lipcu, od razu przejmując 100% prac wykonywanych przez zakład. Są wśród nich książki, albumy, materiały firmowe, teczki, mapy, katalogi, kalendarze, plakaty, gazetki reklamowe, czasopisma, foldery, broszury i inne materiały reklamowe. Około 40% z nich to zamówienia ze strony instytucji kościelnych, pozostałe 60% zlecają klienci zewnętrzni. Mówi Andrzej Kałuziński: W nowym systemie naświetlamy ok. 700 m2 płyt miesięcznie, dlatego jego wydajność – rzędu 14 płyt/h – jest dla nas zupełnie wystarczająca. Sama technologia zastosowana w urządzeniu pozwoliła z kolei na wykonywanie nawet najtrudniejszych prac. Nasi operatorzy szybko zapoznali się z nowymi funkcjami systemu :Apogee 6.0, a samo wdrożenie przebiegło bardzo sprawnie i nie spowodowało żadnych przerw w produkcji. Nowy system zastąpił dotychczasowe rozwiązanie CtP, podnosząc wydajność działu przygotowalni o ok. 50%.