Nowości, Wielki Format

Plotery frezujące

Frezowanie, grawerowanie, wiercenie czy mechaniczne cięcie w różnego rodzaju podłożach – takie zapotrzebowanie oznacza zakup różnego rodzaju ploterów frezujących i urządzeń tnących. Znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach związanych z reklamą i nie tylko.

Precyzyjna obróbka

Stoły frezujące to urządzenia wyposażone w różnorodne frezy, wiertła, rysiki i noże pozwalające na obróbkę przeróżnych materiałów – od stosunkowo miękkich tworzyw nawet po stal narzędziową. Dzięki przestrzennemu ruchowi tnących elementów stołu, możliwe jest wycinanie, falcowanie, wyrzynanie, frezowanie czy grawerowanie w podłożach takich jak folia, styropian, tektura, skóra, PVC, plexi, plastik, akryl, aluminium, pianka poliuretanowa, MDF, sklejka, dibond, szkło, drewno czy metal. Dzięki temu gama zastosowań stołów jest bardzo szeroka. Firma Reprograf od 2006 r. jest dystrybutorem amerykańskich maszyn Multicam, producenta przemysłowych urządzeń do cięcia wodą, plazmą, laserem, frezowania. – Dzięki swej ciężkiej budowie są stabilne i trwałe, możliwość zastosowania różnych narzędzi powoduje, iż są to bardzo wszechstronne, zaawansowane technologicznie urządzenia. Zastosowanie specjalnego systemu optycznego powoduje, iż maszyna jest w stanie w szybki i dokładny sposób wykonać swoją pracę, świetnie sprawdzają się w firmach, w których precyzja stanowi o zdobyciu nowych klientów i odniesieniu sukcesu – mówi Radosław Brzeziński, product manager w Reprografie.

Otwarta architektura urządzeń umożliwia także dostosowanie wymiarów powierzchni roboczej urządzenia do indywidualnych potrzeb klienta – powierzchnia ta może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych. – Dzięki ogromnej elastyczności naszego partnera, możemy dostosowywać stoły Comagrav dosłownie do dowolnej branży. Na bazie istniejącego wzorca możemy zbudować maszynę pod dokładnie sprecyzowane potrzeby klienta. Nasi przedstawiciele handlowi pomagają klientom w doborze odpowiedniego urządzenia i dopasowują ofertę do jego indywidualnych potrzeb. Możemy zatem powiedzieć, iż nie ma dwóch identycznych urządzeń Comagrav w Polsce – mówi Dawid Laskowski, product manager w firmie Signtech.
W dzisiejszych urządzeniach zaawansowane oprogramowanie działające pod systemem Windows 98, 2000, XP pozwala ustawić niezbędne parametry, umożliwia wizualizację wczytanego pliku oraz wykonanie symulacji obróbki. Maszyny można dziś podłączyć do komputera za pomocą szybkiego złącza USB.

Szerokie spektrum zastosowań

W branży reklamowej plotery frezujące wykorzystywane są przede wszystkim przez drukarnie wielkoformatowe. – Najczęściej nasi klienci stosują nasze stoły frezujące do obróbki zadrukowanych płyt. Rozwój technologii UV i zwiększająca się liczba instalacji takich urządzeń w Polsce otwiera nowe możliwości przed drukarniami i stawia przed nimi nowe wyzwania w zakresie finishingu. Stoły Comagrav wychodzą naprzeciw tym nowym trendom. Obecnie najczęstsze zastosowania to produkcja materiałów POS, tablic i szyldów reklamowych. Często stosowane są także w produkcji sampli w przemyśle opakowaniowym, meblarskim czy metalowym – mówi Laskowski. Ale plotery frezujące to także cała gama pozareklamowych zastosowań. Firma Atrium akurat w przypadku tych urządzeń jest dostawcą dla bardzo różnych branż. – Oferowane przez firmę Atrium plotery frezujące takich producentów jak Coner i Mecanumeric nabywane są najczęściej przez firmy niezwiązane z branżą wielkoformatową. Są to różnego rodzaju zakłady produkcyjne, firmy wystawiennicze i małe firmy artystyczne, które specjalizują się w tego typu pracach. Przykładowe zastosowania realizowane przez te firmy to artystyczna obróbka drewna, wycinanie elementów zabudowy stoisk targowych, szyldy reklamowe, elementy wystroju wnętrz – przyznaje Paweł Stania, kierownik działu marketingu firmy Atrium Centrum Ploterowe.
Zakup tego rodzaju urządzeń znacznie poszerza możliwości firm. Radosław Brzeziński zaznacza, że każdy dodatkowy sprzęt składa się na system. – Maszyny firmy Multicam są bardzo dobrym uzupełnieniem ploterów drukujących zwłaszcza na sztywnych podłożach takich jak drewno, PCV, metale lekkie, tworzywa sztuczne. Klient kupując ploter drukujący oraz tnący buduje cały system, który umożliwia mu stworzenie nowych produktów końcowych, tworzy nowe rozwiązanie wpływające znacznie na wydajność pracy – przez co unika czasochłonnego i niedokładnego wycinania ręcznego – mówi. Wśród różnorodnych zastosowań znajdują się realizacje 3D oraz te, gdzie wymagane jest zastosowanie w jednej pracy wielu narzędzi. Jak zaznacza Laskowski, jest to możliwe dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu i dodatkowym narzędziom hardware jak np. karetka do wymiany głowic. – Polscy projektanci i graficy coraz częściej sięgają po takie właśnie formy przyciągnięcia uwagi klientów i postrzegamy ten trend jako możliwość poszerzenia rynku naszych odbiorców – uważa. Nabywcami tego rodzaju maszyn są przede wszystkim drukarnie, ale inwestują w nie także wąskowyspecjalizowani producenci. – Naszymi klientami są przede wszystkim drukarnie wielkoformatowe, jednakże szeroka gama zastosowań stołów frezujących pozwala nam docierać także do firm świadczących usługi w zakresie sitodruku czy grawerowania. Czasami zdarza się nawet, iż zgłaszają się do nas producenci np. opakowań czy mebli i także dla nich znajdziemy odpowiednią maszynę – przyznaje Dawid Laskowski. Urządzenia frezująco-tnące są wykorzystywane m.in. przez branżę reklamową (cięcie arkuszy o dużych formatach), w przemyśle obróbki tworzyw sztucznych, modelarstwie, odlewnictwie, szkutnictwie, sztukatorstwie, we wzornictwie przemysłowym, POS, branży wnętrzarskiej, meblarskiej czy przemyśle lotniczym.