Nowości, Wielki Format

Fotografia w zastosowaniach reklamy wewnętrznej i dekoracji wnętrz.

Obserwując rozwijający się rynek dekoracji i wyposażenia wnętrz oraz reklamy typu „indoor”, chcielibyśmy przybliżyć nieco fotografię, jako jeden z coraz ważniejszych jego elementów.

Indywidualny charakter miejsc o jaki zabiegają restauracje, kawiarnie, hotele można coraz częściej odnaleźć też w biurach, firmach produkcyjnych, dużych korporacjach oraz w domach i mieszkaniach prywatnych. To powoduje, że rynek dekoratorski i reklamy wewnętrznej rozwija się dynamicznie. Firmy świadczące usługi w tym zakresie poszukując oryginalnych koncepcji dla zleceniodawców, sięgają po coraz to nowsze i wyszukane pomysły. Oczywiście jednym, z nich jest wykorzystanie fotografii.

Jednocześnie rozwój w fotografii, jako techniki i przełom, jakim była cyfryzacja, spowodował powstanie zupełnie nowych możliwości wykonywania odbitek. Rozwój technologii druku atramentowego, a w szczególności w oparciu o tusze pigmentowe i ich znakomitą dziś jakość oraz trwałość, docenionego przez rynek reklamowy w proofingu, znalazł swoje zastosowanie również w dziedzinie fotografii. Druk atramentowy jest dziś jedną z podstawowych metod wykonywania fotografii – szczególnie w dużym formacie, a ilość materiałów sięga kilkudziesięciu różnych podłoży i co jest szczególnie ważne – gwarantują one trwałość sięgającą kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat. To powoduje, że stają się znakomitym narzędziem w rękach dekoratorów.

Rozwiązania i produkty opisywane w artykule będzie można zobaczyć podczas odbywających się w dniach 23-25.10 Warszawskich Dni Fotografii FotopolisExpo www.expo.fotopolis.pl” TARGET=””>www.expo.fotopolis.pl /a>
Zakres zastosowań i możliwości w dekoratorstwie i reklamie typu „indoor”, jakie oferuje dziś rynek fotograficznych materiałów eksploatacyjnych dużego formatu, cechuje przede wszystkim bezpieczeństwo stosowania wewnątrz oraz niezwykła fotograficzna jakość, która staję się osiągalna dla takich produkcji jak standy, roll upy. Wybrane materiały, które znajdują zastosowanie we wspomnianych rynkach, chcielibyśmy przedstawić na przykładzie jednej z firm działającej w tej branży.

Medikon Polska jest firmą działającą na rynku fotograficznym od prawie 10 lat. Jest ona partnerem firmy Epson, Eizo oraz wyłącznym dystrybutorem firmy Fomei i Ilford w Polsce.
Ta ostatnia, obecna na rynku od przeszło 125 lat to „mercedes” w analogowej fotografii czarno-białej, która wraz z cyfryzacją fotografii opracowała produkcje materiałów do druku i z powodzeniem rozwija zakres tych produktów dbając o jak najwyższą jakość.

Medikon od kilku lat dostarcza rozwiązania do druku fotograficznego w dużym formacie na rynek tworząc sieć punktów Studio by Ilford, gdzie można wydrukować zdjęcia. Ich liczba w tej chwili to ponad 150 autoryzowanych partnerów w Polsce.

Firma obserwuje rosnące zainteresowanie materiałami nietypowo fotograficznymi ze strony rynku dekoratorskiego oraz reklamowego, a to za sprawą kilkudziesięciu podłoży w roli, jakie ma w swoim portfolio. Poniżej można znaleźć krótką charakterystykę wybranych materiałów, które znakomicie sprawdzają się w tej dziedzinie.

Konsumable cieszące się rosnącym zainteresowaniem ze strony ww. rynków to płótna błyszczące, papiery bezkwasowe, czerpane znakomicie, sprawdzające się przy wykonywaniu reprodukcji, imitacji prac malarskich.

1. Fomei Canvas Glossy – jest błyszczącym płótnem na bazie bawełny i poliestru. To podłoże świetnie sprawdza się przy reprodukcji obrazów olejnych.

2. Ilford Galerie Fine Art Weave – jest artystycznym papierem typu fine-art o szorstkiej matowej powierzchni produkowanej z masy drzewnej. Ekskluzywne wykończenie powierzchni i specjalna warstwa przyjmująca tusz daje gwarancję wierności kolorystycznej każdej kropli tuszu i znakomitej reprodukcji obrazu.

Ciekawymi produktami znajdującymi zastosowanie na rynku reklamy „indoor” są materiały samoprzylepne matowe i błyszczące takie jak:

1. Ilford Omnijet Glossy Vinyl – Jest samoprzylepnym podłożem nanoporowym o błyszczącej powierzchni. Zapewnia wyśmienitą jakość wydruków o wysokim połysku dla pełno kolorowych grafik w zastosowaniach wewnętrznych takich jak plakaty, wystawy, grafiki, itp. Złożone z 80 mikronowego białego błyszczącego winylowego podłoża, szybkoschnącej nanoporowej warstwy chłonnej, warstwy przejrzystego wodnego kleju akrylowego (odklejalnego do 1 roku po użyciu) oraz papierowej warstwy zabezpieczającej. Studio Glossy SA Vinyl został zaprojektowany do współpracy z tuszami wodnymi i pigmentowymi stosowanymi w większości wielkoformatowych drukarek atramentowych typu piezo oraz termicznych.
2. Ilford Omnijet Matt Vinyl – Jest samoprzylepnym szybkoschnącym matowym podłożem winylowym. Używane z tuszami pigmentowymi zapewnia wyśmienitą jakość, wysoką wodoodporność i szeroką przestrzeń tonalną. Jest idealne do druku grafik dla ekspozycji krótkoterminowych zewnętrznych lub długoterminowych wewnętrznych. Studio Matt SA Vinyl został zaprojektowany do współpracy z tuszami wodnymi i pigmentowymi stosowanymi w większości wielkoformatowych drukarek atramentowych typu piezo oraz termicznych.

Kolejną interesującą grupą produktów są materiały poliestrowe mające zastosowanie głównie w pracach reklamowych i w odważnych elementach dekoracyjnych.

1. Studio Portable Display Gloss Film – Jest błyszczącym podłożem na bazie poliestrowej z nanoporową szybkoschnącą warstwą przyjmującą tusz. Podłoże to posiada nieprzezroczystą szarą spodnią warstwę, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania w stojakach reklamowych typu Pop Up, Roll Up, Stand, itp. Specjalnie zaprojektowane do współpracy z tuszami wodnymi i pigmentowymi stosowanymi w wielkoformatowych drukarkach atramentowych typu piezo oraz termicznych. Może być używane nielaminowane z tuszami wodnymi i pigmentowymi do tworzenia obrazów o wysokim połysku do zastosowań wewnętrznych – krótko i długoterminowych. Zalaminowane stosowane folie UV stają się idealnym wyborem dla długoterminowych zastosowań wystawienniczych typu Pop Up: na targi, wystawy, w punktach sprzedaży, itp. Baza poliestrowa czyni to podłoże niezwykle odpornym na rozdarcie i rozciąganie. Studio Portable Display Gloss Film sprawdzi się zarówno w stojakach rozwijanych (Roll Up) jak i oprawionych w ramy.

2. Studio Backlit Display Film – Jest podłożem na bazie poliestrowej z nanoporową szybkoschnącą warstwą przyjmującą tusz, dedykowanym do stosowania w Light Box’ach, podświetlanych kasetonach i innych  rozwiązaniach korzystających z podświetlania. Jest kompatybilne z tuszami wodnymi i pigmentowymi. Wysoka nieprzezroczystość daje obrazowi wysoki kontrast również, gdy nie jest podświetlany.

Warto jeszcze raz przypomnieć, że to co cechuje te materiały wykorzystywane do standów typu Pop Up, Roll Up, mają tę niezaprzeczalną zaletę, iż oglądane z bardzo bliskiej odległości są niezwykle estetyczne, zachowując fotograficzną jakość a ich kluczową cechą, jak i technologii druku atramentowego jest zupełne bezpieczeństwo w zastosowaniach wewnątrz.

Zainteresowanych ofertą firmy prosimy o kontakt pod adresem lfp@medikon.pl” TARGET=””>lfp@medikon.pl lub numerem telefonu 22 893-81-80 wew. 111.

Rozwiązania i produkty opisywane w artykule będzie można zobaczyć podczas odbywających się w dniach 23-25.10 Warszawskich Dni Fotografii FotopolisExpo www.expo.fotopolis.pl” TARGET=””>www.expo.fotopolis.pl /B>