Nowości, Wielki Format

Z wizytą w fabryce Durst Phototechnik

Podczas trzydniowego wyjazdu w Alpy austriackie, goście zaproszeni przez Atrium Centrum Ploterowe (wyłącznego dystrybutora ploterów UV Durst w Polsce) – w tym nasza redakcja – mieli okazję zwiedzić fabrykę firmy Durst mieszczącą się w Lienz.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji historii Durst Phototechnik AG. Firma powstała z inicjatywy dwóch braci, pasjonatów fotografii, Juliusa i Gilberta Durst, którzy w 1936 r. nawiązali współpracę z rodziną Oberrauch. Do dziś firma pozostaje w prywatnych rękach.
Po prezentacji głównych obszarów jej działalności (maszyny dla drukarni, rynku opakowań, przemysłu), zaproszeni goście mogli zobaczyć nowoczesną fabrykę – która w zasadzie nie przypomina zwykłej fabryki, a bliżej jej do fabryki z Sevres. W pierwszej chwili tylko specyficzny zapach zdradza faktyczną funkcję nowoczesnych, sprawiających wrażenie wręcz sterylnych wnętrz. W Lienz realizowane są zamówienia na maszyny do druku (Durst produkuje wszystkie części za wyjątkiem listew z dyszami drukującymi, które pozyskiwane są z zewnątrz). Zresztą i w porównaniach do laboratorium jest trochę prawdy, gdyż mieści się tu centrum badawcze (Inkjet Research Center), gdzie precyzyjnie dobiera się parametry komponentów do druku i produkcji.

Drukarnia zaprezentowała możliwości poszczególnych urządzeń: wydruki na różnych podłożach, w różnych formatach. W showroomie można było m.in. podpatrzeć pracę wydajnej maszyny UV Rho 800 wykorzystującej technologię Quadro® array. Zapewnia ona wysoką produktywność (Rho 800 Presto: do 120 płyt 125×80 cm/h, Rho 800 HS: do 216) przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wydruków. Rho 800 drukuje ze stałą, rzeczywistą rozdzielczością 600 dpi. To pierwszy flatbed z opcją druku ciągłego. W ciągu godziny pracy maszyny, czas podawania mediów do 100-krotnego zadruku to zaledwie 30 sekund. Maszyna drukuje na szerokiej gamie materiałów – od kartonu po aluminium czy szkło. Dodatkowo jakość wydruków zapewnia magnetyczny napęd karetki drukującej (brak pasa transmisyjnego).
Podczas wizyty Durst zaprezentował także maszyny Rho 600 Pictor oraz Rho 1000 – obydwie również wyposażone w rozwiązania Quadro® array technology. Pierwsza to ploter do zadruku materiałów płaskich, który podobnie jak Rho 800 drukuje w rzeczywistej rozdzielczości 600 dpi. Maksymalna wydajność urządzenia to 25 m2/h, bez strat na jakości i kolorystyce. Rho 1000 to najnowsze urządzenie Durst drukujące w technologii UV w systemie ciągłym. Drukuje na szerokim spectrum podłoży. Maksymalna prędkość sięga 600 płyt 125×80 cm na godzinę. Maszyna może być zintegrowana z innymi urządzeniami w drukarni.
Pobyt w Lienz skupiał się jednak nie tylko wokół zagadnień druku. Durst zaprosił także gości na zwiedzanie miasta z przewodnikiem oraz na wycieczkę w góry.