Nowości, Wielki Format

Hity w druku 2008

Jaka maszyna okazała się hitem ubiegłego roku? W zasadzie na to pytanie można się spodziewać tylu odpowiedzi, ile firm nabywających maszyny.

Liczne instalacje

Powyższy wniosek nasuwa się choćby po przeanalizowaniu ubiegłorocznych instalacji, o których donosiliśmy na naszych łamach. Każdy zakup nowego sprzętu do druku to bardzo poważna inwestycja. Należy więc oczekiwać, że poczynione inwestycje to także zakupy przemyślane, za którymi stoją określone argumenty. Zresztą w prezentacjach zainstalowanych sprzętów zawsze można znaleźć techniczne uzasadnienie dla dokonanego wyboru.

Niektóre z ubiegłorocznych instalacji

Drukarnia Garmond – ploter UV Arizona 250GT
Drukarnia Colours Factory – maszyna do druku offsetowego Heidelberg oraz ploter UV – Durst RHO 600 Presto
Auto Serwis – drukarka DGI SaturnJET 1806
Agencja Reklamy Wizualnej Focus – Bizhub PRO C650 oraz drukarka UV Virtu firmy Spühl AG
BS Extreme – wielkoformatowa dru­karka cyfrowa Virtu RS 25 firmy Spühl AG
Klonex – NUR Expedio Revolution
Drukarnia wielkoformatowa ImpetStudio – drukarka HP Scitex FB 910 4xCMYK
Drukarnia Webaz, drukarnia Arpik i firma Opus – ploter Roland AJ 1000
Drukarnia wielkoformatowa Adwiz – drukarka solwentowa DGI XP 3204T
Drukarnia Hesperus – laminator płynny Seal AS 1600
City Service – wielkoformatowa drukarka NUR Expedio 5000 Revolution (obecna nazwa maszyny HP XP 5300)
Drukarnia wielkoformatowa Prime Print – maszyna Mimaki JV5-320S
Drukarnia Hegell – grandformatowy ploter Jeti 3312 solvent RTR
Light Druk – maszyna HP Scitex FB 910
Agilamedia.pl – drukarka DGI SaturnJet 1806
Drukarnia wielkoformatowa Impression Polska – HP Scitex XP 5300 oraz Rapida 205
Drukarnia Argraf – maszyna hybrydowa HP DesignJet H35100
Emerald – HP Scitex XP2700 (NUR Expedio Inspiration)

Oprócz instalacji maszyn do druku w konkretnych przedsiębiorstwach, można było obserwować ich równie liczne prezentacje przez dostawców maszyn. Z pewnością było więc w czym wybierać. Firma Lambda przyznaje, że często nawet bardzo doświadczone drukarnie znające parametry maszyny i ceny mają problem z dokonaniem właściwego wyboru. Stąd idea stworzenia takiego miejsca, jak Industrial Inkjet Solution Center – drukarskiego showroomu, centrum stałej prezentacji maszyn.

Abstrahując od rodzaju kupowanych maszyn, Marcin Twaróg, zastępca dyrektora sprzedaży drukarni wielkoformatowej Opinion wymienia jako ubiegłoroczny trend zwiększenie wolumenów oraz zwiększenie wydajności maszyn. Ponadto wskazuje na dalszy rozwój technologii UV, która umożliwia druk na płaskich mediach oraz oznacza brak konieczności suszenia wydruków.

Rok eko?

Dla innych rok 2008 to początek ekologii w druku. – Na hit 2008 roku, który mamy nadzieję będzie jeszcze większym hitem w roku 2009, typujemy ekologiczne technologie w druku wielkoformatowym. Biodegradowalne tusze, energooszczędne maszyny pozwalające na ekonomiczną gospodarkę tuszem i prądem – wszystko to rozwiązania, które nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale także dla kieszeni – przekonuje Stasia Spychała, specjalista ds. marketingu z Laboprint. Przyznaje natomiast, że trend ekologiczny dopiero coraz wyraźniej zaznacza się na świecie, a w Polsce pewnie dopiero zawita. – W tej chwili technologie zaprojektowane na oszczędność są w naszych realiach wciąż droższe i trudniej dostępne. Taka sytuacja może zniechęcać wiele firm i wcale się temu nie dziwimy. Mamy jednak nadzieję na to, że rozlewający się po całym świecie zielony trend pozwoli na upowszechnienie tych rozwiązań także w Polsce i dzięki temu ekologiczne wybory staną się naprawdę korzystne także z ekonomicznego punktu widzenia – mówi. Liczy jednak, że dobrych przykładów będzie coraz więcej, a z czasem ekologiczne podejście do druku wielkoformatowego pozwoli branży odczuć korzyści w portfelach.

Nagrodzeni międzynarodowo

O ile poszczególne firmy są dość rozbieżne w opiniach na temat najlepszych sprzętów ubiegłego roku, o tyle punktem odniesienia mogą być nagrody przyznane urządzeniom w różnych rankingach. Na dorocznym konkursie SGIA produktem roku DPI w dziedzinie urządzeń do produkcji plakatów okrzyknięto ploter drukująco-tnący Roland Versa UV Lec-300. Czytelnicy „Wide-Format Imagining”, amerykańskiego czasopisma trafiającego do ponad 17500 specjalistów branży druku wielkoformatowego, jako produkt roku w kategorii „Flatbed Printer” wskazali drukarkę Durst RHO 600 Presto. W kategorii urządzeń do druku na materiałach płaskich wybrano ploter UV – Durst RHO 800 Presto. Ta ostatnia maszyna zdobyła także uznanie European Digital Press Association. EDPA wybrała ją jako najlepszy produkt w kategorii „Flatbed Printers High Production”. Na polskim rynku dystrybutorem ploterów UV firmy Durst jest Atrium Centrum Ploterowe.
Również firma Jet Media jest dystrybutorem nagrodzonej maszyny. Ploter VersaCAMM VP-540 zyskał uznanie European Digital Press jako najlepsze urządzenie drukująco-tnące. – VP-540 choć jest niewielkich wymiarów, posiada wszystkie funkcje dużego plotera. Maszyna ta jest wyposażona w funkcje wycinania, co zwiększa zasób jej oferty. Obsługa jest intuicyjna i pomimo wielu funkcji, menu jest bardzo łatwe w użyciu. Jedynym minusem jest wolniejsze niż u dużych ploterów tempo druku, ale wpływa to pozytywnie na jakość wydruków, a cena za jaką można nabyć VP-540 jest przystępniejsza niż w przypadku innych dostępnych maszyn o podobnych parametrach – powiedział o maszynie Piotr Bednarski z drukarni Print Media Studio, która zdecydowała się na jej instalację. Maciej Jabłoński, marketing & art director Jet Media, za strzał w dziesiątkę 2008 r. uznał ploter Roland Versa Art RS-540 i 640 ze względu na duże osiągi oraz niską cenę urządzenia. Ploter ten łączy w sobie najlepsze cechy serii VersaCAMM i PROIII. Urządzeniami roku 2008 zostały także trzy plotery Wutoh. „Wide-Format Imagining” za plotery roku uznał modele Mutoh Spitfire 65 Extreme oraz Mutoh ValueJet 1604/1614. Z kolei Mutoh Blizzard 65 zdobył uznanie European Digital Press Association.