Nowości, Wielki Format

Pierwsza instalacja w Europie

Spandex ogłosił pierwszą w Europie instalację najnowszej, wielkoformatowej drukarki UV Gerber Solara ion drukującej w trybach flatbed i z roli-na-rolę. Firma Alpha Sign Systems z siedzibą w Wielkiej Brytanii korzysta z drukarki od końca kwietnia, po zdecydowaniu, że jej liczne funkcje i opłacalność zapewnią najlepszy i wszechstronny zestaw, który rozszerzy ofertę cyfrowego druku wielkoformatowego firmy.

Według Johna Teterisa, dyrektora Alpha Sign Systems, Gerber Solara ion różniła się od konkurencji dzięki bardzo korzystnemu stosunkowi ceny do wydajności, który jego zdaniem zmniejszy czas produkcji o około jedną trzecią. Teterisowi zaimponowała również technologia utwardzania atramentu na zimno Cold Fire Cure™ i zaawansowane kationowe atramenty UV GerberCAT™, które są utwardzane w temperaturze pokojowej, co zwiększa zakres dostępnych podłoży do druku. Połączenie tych cech oznacza, że wrażliwe na temperaturę podłoża jak plastik, winyl, włókna i materiały na bazie papieru można zadrukowywać bez utraty przyczepności atramentu lub ryzyka uszkodzenia materiału.

Technologia Cold Fire Cure i atramenty GerberCAT dają możliwość drukowania na znacznie zwiększonym zakresie elastycznych i sztywnych podłoży, gdyż dają mocne i elastyczne mechaniczne wiązanie z podłożem, a wydruki są natychmiast gotowe do użycia. W odróżnieniu od drukarek flatbed UV, które utwardzają atrament w tradycyjny sposób, Solara ion pozwala drukować bez termicznego działania na materiał.
– To znacznie zwiększy naszą wydajność i zagwarantuje wydruki spełniające lub nawet przewyższające oczekiwania naszych klientów. Zadowolony jestem również z ceny Solara ion ustalonej przez Spandex. Niektóre z innych drukarek, które sprawdzaliśmy były o wiele droższe i nie oferowały połączenia szybkości, jakości, wszechstronności i ceny. Połączenie tych wszystkich cech robi znaczną różnicę w dochodach – dodaje Teteris.
W razie potrzeby, Gerber Solara ion zapewni Alpha Sign Systems dodatkową elastyczność poprzez zarządzanie niektórymi aplikacjami, np. grafiką na pojazdy, którą firma może obecnie produkować jedynie na swojej drukarce solwentowej.

– Dzięki ultra-elastycznemu wiązaniu atramentu GerberCAT z podłożem i możliwości łatwego przechodzenia z formatów flatbed do formatów roll‑to‑roll, możemy być spokojni, że w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na grafiki na pojazdy, Gerber Solara ion poradzi sobie z łatwością – mówi Teteris.

Dodatkową cechą, która zadecydowała o wyborze Gerber Solara ion była zdolność do produkowania wysokiej jakości druku z niezwykłą szybkością. Dzięki temu można drukować z szybkością aż do 60m2/godz. na sztywnych i elastycznych podłożach oraz produkować grafiki gotowe do natychmiastowej ekspozycji nawet na zewnątrz.

– Mimo że nadal musimy wypróbować Solara ion w działaniu, już teraz oczywiste jest, że drukarka ta jest o wiele szybsza niż nasze obecne drukarki atramentowe. Jeżeli chodzi o czas produkcji, Solara ion radzi sobie lepiej, ponieważ redukuje liczbę procesów potrzebnych do drukowania. Możemy teraz drukować całe, cztero-kolorowe obrazy bezpośrednio na płyty kompozytowe. Dawniej musieliśmy wydrukować obraz na elastycznej folii, później zalaminować go przezroczystą folią, a następnie nakleić go na płytę. Szacuję, że przy tego typu pracy czas produkcji przy użyciu Solara ion zredukowany jest do około jednej trzeciej. Pozwoli nam to ogromnie zwiększyć efektywność, zaoszczędzi nam cenny czas i umożliwi szybsze dostarczanie prac do klientów – dodaje Teteris

W tym roku przypada 20 rocznica założenia firmy Alpha Sign Systems. Firma dostarcza pełne usługi zarządzania projektem i posiada duże i zróżnicowane portfolio z zakresu oznakowań, w tym banery, oznakowania POS, billbordy reklamowe i modułowe systemy oznakowań.

www.spandex.com.