Nowości, Wielki Format

Ekstremalna prędkość i jakość

Całkowicie nowy następca plotera Spitfire 100 otrzymał przydomek „extreme” nie bez powodu. Łączy maksymalną wydajność z niepowtarzalną jakością druku.

Nowa konstrukcja

Nowy Mutoh Spitfire 100 zadebiutował na targach Fespa 2007 w Berlinie. Mimo, że jest bliźniaczo podobny do swojego poprzednika, został zaprojektowany od podstaw. Przykładowo, unowocześniono cały układ zasilania w atrament i system pomp, gdzie na jedną głowicę przypada jedna sztuka. Przebudowie i wzmocnieniu została poddana konstrukcja nowej karetki. Na liście zmian znalazł się także system podsysu, powiększone zostały otwory do podglądu procesu druku, gdzie dodano dodatkowe, mocne podświetlenie.

Parametry i budowa

Nowy Spitfire 100 Extreme to ploter akceptujący media o maksymalnej szerokości 2604 mm i szerokości zadruku 2594 mm. Wyposażony jest w 8 głowic drukujących w technologii zmiennej wielkości kropli (tzw. Vardot), gdzie masa kropli wynosi od 5.4 do 42 ng. Do każdej głowicy trafia dwoma kanałami jeden kolor atramentu, co daje nam łącznie 16 kanałów (4 x CMYK).

Ploter drukuje w rozdzielczości maksymalnej 720 x 720 dpi. Dostępne są także rozdzielczości niższe: 360 x 360, 720 x 360 oraz 540 x 720 dpi.

Stół grzewczy składa się z 4 niezależnych stref (grzałek). Pierwszy to Pre-heater, który wstępnie rozgrzewa materiał przed drukiem. Jego temperaturę możemy ustawić do 50 st. C. Dalej są Fixer i Post-Fixer, które maksymalnie możemy rozgrzać do 40 st. C. Ostatnią strefą jest tzw. Dryer, który kończy etap wygrzewania już zadrukowanego materiału. Ten z kolei możemy ustawić maksymalnie na 50 st. C.

Nad ruchem i naciągiem materiału czuwa system nawijająco-odwijający. Jest on w pełni zautomatyzowany. Maksymalny ciężar założonej na niego roli materiału, wynosi aż 100 kg.

Ekstremalne osiągi

Nowy Extreme drukuje w najnowszej technologii druku falą z przeplotem (ang. Wave Print – Intelligent Interweaving). Ta opatentowana przez firmę Mutoh technika druku odpowiada za „ekstremalne” osiągi i jakość. Maksymalna prędkość w najniższej rozdzielczości wynosi 81 m2/h. To co odróżnia ten ploter od konkurencji to wysoka prędkość i brak paskowania w trybie wysokiej jakości – ponad 40 m2/h na niepowlekanym banerze i ponad 20 m2/h na ekonomicznej folii. To wynik dalece przewyższający osiągi maszyn innych producentów, dla których podawana jest wyższa prędkość maksymalna.

Atrament

Spitfire 100 Extreme to ploter mild-solwentowy. Ten typ atramentu przeznaczony jest głównie dla branży reklamowej gdzie ważna jest kolorystyka i szeroki gamut kolorów. Wydruki są nasycone i posiadają charakterystyczną, połyskliwą powierzchnię. Formuła atramentów umożliwia szybkie schnięcie farby na niepowlekanych materiałach, przez co ploter może pracować na „wysokich obrotach”. Należy dodać, że Spitfire 100 Extreme jest fabrycznie przygotowany do druku tego typu atramentem. Wszystkie elementy układu a także akcesoria są odporne na działanie zawartego w nim rozpuszczalnika. Przez co należycie obsługiwana maszyna zachowuje swoją żywotność nawet gdy jest mocno eksploatowana.

Atramenty są dostarczane w kasetach o pojemności 220 i 440 ml. Ploter jest także przygotowany do obsługi systemu stałego zasilania, np. Mutoh BIS – Bulk-Ink-System – gdzie butle o pojemności 4.3 litra można uzupełniać „w locie”. Specjalne oprogramowanie czuwa nad pracą całego układu dodatkowego zasilania.

Dla kogo?

Biorąc pod uwagę parametry, jakość wydruków, wydajność i szeroką gamę akceptowalnych materiałów jest to jedna z najbardziej uniwersalnych maszyn na rynku. Z jednej strony produkcyjny charakter, z drugiej nieprzeciętna dokładność. Ten ploter znajdzie zastosowanie w agencji reklamowej i drukarni reklamowej, gdzie pozwoli zrealizować każde zlecenie.

www.atrium.com.pl