Nowości, Wielki Format

Leasing szyty na miarę

O popularności leasingu w Polsce możemy mówić w kontekście swoistego fenomenu. Rosnące z roku na rok wyniki spółek leasingowych, które wymiernie obrazują zainteresowanie klientów tą formą finansowania inwestycji, są najlepszym dowodem, że leasing to wyjątkowo atrakcyjny dla przedsiębiorców instrument finansowy.

Leasing coraz popularniejszy

Rynek leasingu w Polsce wzrósł w ubiegłym roku o ponad 50 proc. Dzięki leasingowi sfinansowano o 37 proc. maszyn i urządzeń więcej niż w 2006 r., przy czym wzrost sprzedaży w odniesieniu sprzętu dla poligrafii wyniósł 22 proc. Wartość przekazanych w leasing maszyn i urządzeń dla tego sektora przekroczyła w ubiegłym roku 515 mln zł.
Dane Związku Przedsiębiorstw Leasingowych wyraźnie wskazują, że poligrafowie coraz chętniej korzystają z leasingu i co ciekawsze – nie tylko w celu sfinansowania zakupu maszyn czy linii technologicznych. Pozyskują w ten sposób także samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, urządzenia stosowane w magazynach (wózki widłowe i inne), czyli ruchomości, które mają istotne znaczenie dla funkcjonowania drukarni, studia, produkcji farb drukarskich, itd. Zainteresowanie leasingiem wśród poligrafów jest zatem coraz większe i nie dotyczy wyłącznie maszyn i urządzeń.
W 2007 r VB LEASING. sfinansował branży poligraficznej o pięć maszyn więcej niż w całym 2006 r. Łącznie przekazaliśmy w leasing 119 urządzeń o wartości ponad 12 mln zł. W ubiegłym roku wśród klientów VB LEASING największym powodzeniem cieszyły się maszyny do druku.

Koszyk zalet

Zalety leasingu jako formy finansowania inwestycji rozpatrujemy zwykle w dwóch podstawowych płaszczyznach: 1. produktu z uwzględnieniem uproszczonych procedur i 2. wynikających z niego korzyści podatkowych. Leasing cechuje się dostępnością, atrakcyjną ofertą finansowania i elastycznymi warunkami umowy, dostosowanymi do potrzeb klientów oraz prostymi i szybkimi procedurami. W przeciwieństwie do standardowych czynności bankowych, firmy leasingowe wymagają zdecydowanie mniej formalności. Wystarczy przedstawić podstawowe dokumenty rejestrowe i finansowe firmy, by stać się użytkownikiem pojazdu czy urządzenia. Czas oczekiwania na ocenę i decyzję kredytową jest w tym przypadku skrócony do minimum.
Przedmiotem leasingu mogą być środki trwałe zarówno nowe, jak i używane oraz nieruchomości. VB LEASING finansuje zakupy niemal wszystkich ruchomości, także z rynku wtórnego, począwszy od różnego rodzaju pojazdów, a skończywszy na skomplikowanych liniach technologicznych. W tym przedziale jak najbardziej mieszczą się maszyny poligraficzne, w tym także do druku wielkoformatowego. Oferta VB LEASING umożliwia ponadto leasing sprzętu importowanego, a sam leasing – niesie dodatkową możliwość ubiegania się o dofinansowanie z programów unijnych, z których chętnie korzystają przedsiębiorstwa inwestujące w nowe technologie.

Argument podatkowy

Ostatnie lata popularności leasingu sprawiły, że zyskał on status równoważnego np. do kredytu bankowego źródła funduszy na pozyskanie nowych maszyn, linii technologicznych, urządzeń nowej generacji i tych z ”drugiej ręki”. Jest popularną formą finansowania inwestycji, której zastosowanie niesie za sobą określone korzyści. W przypadku leasingu finansowego niewątpliwą korzyścią jest możliwość wliczenia kosztów amortyzacji w koszty uzyskania przychodu. Natomiast w przypadku leasingu operacyjnego kosztem uzyskania przychodu jest rata leasingowa. Leasing operacyjny opłaca się szczególnie przedsiębiorcom będącym płatnikami VAT, ponieważ pozwala stawkę VAT – stosowana zazwyczaj przy leasingu maszyn i urządzeń – odliczyć od VAT należnego do urzędu skarbowego. Wybierając leasing, przedsiębiorcy mają możliwość korzystnego rozliczenia się z urzędem podatkowym. Jest to dość ważki argument, który może zaważyć na wyborze sposobu finansowania inwestycji. Jednak punktem wyjścia przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu finansowania inwestycji powinna być analiza możliwości i oczekiwań firmy.

Oferta szyta na miarę

Oferty leasingowe są szyte na miarę oczekiwań polskich firm. Doskonale wiemy, że minimum wymagań formalnych i uproszczone, ekspresowe procedury oceny wniosków leasingowych to cechy bardzo oczekiwane przez segment małych i średnich przedsiębiorstw. W naszym przypadku każdy klient, czyli nawet najmniejsza firma, jest traktowana indywidualnie, a oferta leasingowa jest przygotowywana z uwzględnieniem charakteru prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności. Maksymalny czas trwania umowy, jaki oferujemy to 60 miesięcy. W zależności od przedmiotu leasingu i ogólnych warunków transakcji wpłata początkowa wynosi od 5% do 15% wartości przedmiotu. Dla stałych klientów, specjalnych grup zawodowych, dużych firm możliwe jest uzyskanie finansowania przy zerowym zaangażowaniu własnym. W ofercie VB LEASING klienci znajdą zarówno leasing operacyjny i finansowy, różne warianty dotyczące długości umowy i jej parametrów, np. waluty, stopy oprocentowania (stała lub zmienna), harmonogramu spłat rat, etc. Oczywiście, rynek i silna konkurencja, ale przede wszystkim potrzeby przedsiębiorców powodują bardzo elastyczne podejście firm leasingowych przy negocjowaniu ofert z klientami, a tym samym ścisłe dopasowanie jej do konkretnych oczekiwań. Klient ma prawo zwrócić się z wnioskiem o zmiany także w trakcie trwania umowy – np. wydłużenie, skrócenie, przewalutowanie, itp. Nasza rola – jako finansującego – sprowadza się do doradzania i wskazywania klientom najkorzystniejszych dla nich rozwiązań.

Krzysztof Famulski
Autor jest członkiem zarządu VB Leasing Polska SA