Nowości, Wielki Format

Siatki Mesh na elewacjach i nie tylko..

Reklama wielkoformatowa osiąga coraz większe formaty w dosłownym znaczeniu. Podróżując po dużych miastach trafiamy na dziesiątki, a może i setki nośników reklamowych. Plakaty, billboardy, reklamy na przystankach sklepach, dookoła nas krążą różne komunikaty i przekazy reklamowe. Jednak niektóre z nich są bardzo szczególne w swojej formie, a przede wszystkim rozmiarze. Mam tu na myśli olbrzymie reklamy wykonane na siatkach mesh i zawieszone na elewacjach budynków. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że wyróżniają się spośród innych reklam rozmiarem, który bardzo często robi wielkie wrażenie i sprawia, że nie sposób ich nie zauważyć nawet z dużej odległości. Ale ekspozycja siatek mesh na budynkach to oczywiście nie jedyne zastosowanie tego materiału.

Siatki mesh są jednym z wielu materiałów, z jakże szerokiej gamy produktów do druku solwentowego. Jest to materiał bardzo dobrze znany, bardzo często stosowany i ceniony przez producentów reklam ze względu na swoje niepowtarzalne właściwości. Tym co go wyróżnia jest przede wszystkim nietypowa struktura. Siatki z większej odległości wyglądają jak jednolity materiał, ale w rzeczywistości na całej powierzchni mają małe otwory. Dzięki specjalnej budowie przy siatkach w odróżnieniu do innych materiałów nie tworzy się efekt żagla i nie ma ryzyka zerwania aplikacji nawet przy większych podmuchach wiatru. Siatki należą do materiałów powlekanych i występują w dwóch podstawowych rodzajach: z podkładem i bez podkładu. Jest to bardzo ważne rozróżnienie, ponieważ decyduje o doborze materiału do konkretnej maszyny drukującej. Materiały z podkładem stosowane są do ploterów, które nie posiadają specjalnej rynny odprowadzającej atrament, przeciekający przez otwory w siatce (m.in. plotery Mimaki, Roland, Mutoh Rockhopper I i II – do szerokości 2,6 m). Jako przykłady siatek z podkładem można wymienić siatki marki ImagePerfect IP 2207, IP 2208, IP 2209, IP 2204 czy też siatkę Ferrari 331. Natomiast mesh bez podkładu z powodzeniem znajduje zastosowanie w maszynach grand formatowych o szerokości od 3,2 m (m.in. Jeti, Nur, Vutek, Grand Jet). Do ploterów grandformatowych można stosować siatki bez podkładu np. IP 2210, IP2211, Ferrari 331.
Kolejnym rozróżnieniem jest gramatura siatek. Najczęściej spotykane siatki występują w gramaturach od 220g do nawet 550g. Większość producentów dostarcza siatki w różnych gramaturach, co pozwala na dobór odpowiedniego materiału do rodzaju aplikacji. Wspomniane już siatki ImagePerfect także występują w różnych gramaturach np. IP 2204 – 340 g.m2, IP 2207 – 220g/m2, IP 2208 – 350 g/m2, IP 2209 – 545 g/m2. Bardzo ważnym elementem składowym siatek jest sam podkład, który jak się okazuje można spotkać w wersji cienkiej folii poliestrowej, cienkiego gumowego linera lub nawet podkładu fizelinowego. Istotne jest aby zastosowany podkład spełniał swą funkcję – na nim to właśnie mają pozostać resztki atramentu po zadruku. Zdarza się jednak, że zastosowane podkłady nie trzymają się we właściwy sposób samego nośnika grafiki (siatki). Może to spowodować marszczenie się podkładu, w konsekwencji czego istnieje możliwość podniesienia się materiału pod głowicami i zahaczenie samej głowicy o materiał. Niektóre z podkładów fizelinowych przepuszczają atrament brudząc stół plotera. Warto więc przed zakupem przetestować materiał, na którym zdecydowaliśmy się drukować lub przynajmniej zapytać sprzedawcę o zastosowany podkład. Wiele siatek/materiałów sprowadzanych z Dalekiego Wschodu cechowała przypadłość przepuszczania atramentu przez podkład. Klienci często sięgali po nie ze względu na ich atrakcyjną cenę, która niestety nie rekompensowała połączenia satysfakcji z druku z dokonaniem korzystnego zakupu. Materiały typu mesh różnią się również przeplotem, który ma duże znaczenie w przypadku aplikacji wewnętrznych. Produkty z regularnym przeplotem oraz gładką strukturą chętniej wykorzystywane są w miejscach oglądanych z bliska.
Podstawowym przeznaczeniem siatek jest przede wszystkim eksponowanie wielkoformatowych grafik zewnętrznych np: na elewacjach budynków, na rusztowaniach, na stacjach benzynowych oraz w wielu innych miejscach. Jak już wcześniej wspomniałem najbardziej efektowne są olbrzymie ekspozycje na budynkach w dużych miastach, często osiągające kilkaset metrów kwadratowych. Siatki można też bardzo często spotkać w ekspozycjach wewnętrznych, gdzie występują jako reklamy podwieszone pod sufitami centrów handlowych, w przejściach między sklepami, a nawet w witrynach sklepowych. Siatki w szerokim zakresie wykorzystywane są też do wewnętrznych systemów wystawienniczych jak X-banery czy L- banery – aplikacje w małym formacie zazwyczaj 160-180 x 60-80 cm rozpinane między dwoma skrzyżowanymi ze sobą metalowymi elementami lub plastikowymi konstrukcjami tzw. pajączkami.

To oczywiście najczęstsze i najbardziej popularne zastosowania siatek, ale z pewnością nie jedyne. Ograniczenie stosowania siatek sprowadza się jedynie do pomysłowości twórców reklam.

Daniel Prószyński
Spandex, Area Manager Warsaw&Central Poland