Nowości, Wielki Format

Premiery & Złote Medale

 

Podczas poznańskich targów Euro-Reklama Outdoor Expo został zaprezentowany po raz pierwszy w Polsce ploter UV – Durst RHO 600 Pictor oraz wielkoformatowy ValueJet 1604 firmy Mutoh o najpopularniejszej szerokości zadruku 1.6 metra. Nowości zaprezentowała firma Atrium, która za technologię druku falą z przeplotem, została nagrodzona Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Durst RHO 600 Pictor

www.atrium.com.pl

W opinii przedstawicieli firmy Atrium, ploter nie ma sobie równych, jeśli chodzi o jakość jaką prezentują obecne na rynku wielkoformatowe drukarki UV. Rzeczywiste 600 dpi uzyskiwane z głowic Spectra w systemie Quadro firmy Durst, pozwala uzyskać realną prędkość 20 m2/h z maksymalną, rzeczywistą rozdzielczością 600 dpi.

RHO 600 Pictor, to ploter 4-kolorowy. Posiada także możliwość druku kolorem białym, oraz selektywnego nakładania lakieru. Drukuje z rozdzielczością 600 dpi i maksymalną prędkością 20 m2/h. Ploter posiada także opcjonalny system roll-to-roll umożliwiający druk na materiałach elastycznych.

Ploter standardowo drukuje na wszelkich materiałach płaskich, powlekanych i niepowlekanych, takich jak pleksi, pianki, płyty, szkło, aluminium, itd. Maksymalna grubość przyjmowanego materiału wynosi 40 mm, szerokość 160 cm, natomiast trzeci wymiar ograniczony jest długością samego materiału.

Rozwiązanie firmy Durst, charakteryzuje się także unikalną cechą – druk kolorem białym jest możliwy już z zerowym rozruchem, dzięki czemu wyprzedza urządzenia, w których ten kolor opłaca się stosować dopiero od kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

Mimo, że Pictor zadebiutował na polskich targach, pierwszy egzemplarz już drukuje w cieszyńskim Full Outdoor Print Service.

Mutoh ValueJet 1604

To cztero kolorowy ploter trzeciej generacji, Wyposażony w nową 1440-dyszową głowicę piezo. Urządzenie drukuje w rozdzielczości od 540×720 dpi poprzez 720×720, 1440×720 na 1440×1400 dpi kończąc. Tak więc ploter jest dość uniwersalny – możemy zadrukowywać banery w prędkości 21 m2/h bez paskowania jak i drukować fotorealistyczne, pełnokolorowe grafiki z prędkością nawet kilkunastu metrów kwadratowych na godzinę.

Urządzenie osiąga tak wysoką wydajność (przy zachowaniu jakości foto pozbawionej defektów) dzięki opatentowanej przez firmę Mutoh technologii Intelligent Interweaving – tzw. Wave Print czyli druk falą z przeplotem. Polega ona na przeplataniu kolejnych warstw atramentu, nakładanych we wzorze fali o specjalnym rastrze. W tradycyjnej technologii używanej przez innych producentów, nakładające się poziome pasy atramentu, często powodują efekt paskowania. Spowodowane jest to rozlewaniem się atramentu na sąsiedni pas, nieprawidłowym odstępie między pasami, nakładaniem dwukierunkowym, nieprawidłową kalibracją plotera czy nawet niedoświadczeniem operatora. Intelligent Interweaving rozwiązuje te wszystkie problemy.

ValueJet 1604 to ploter ekosolwentowy, który może być użytkowany w warunkach biurowych – nie są wymagane systemy wentylacyjne. Mimo to, atrament (Eco-Solvent Ultra) z którego korzysta ploter, pozwala na prezentowanie wydruków do 3 lat na zewnątrz bez potrzeby laminacji.

Nowy Mutoh, to drukarka bardzo prosta w obsłudze. Z jednej strony eliminujący wiele błędów tryb druku Intelligent Interweaving. Z drugiej konstrukcja plotera ułatwiająca użytkowanie. Prosty i przejrzysty panel sterowania, ułatwiony dostęp do elementów drukujących, a także nowy design X-Rail.

Nagrodzona Fala

Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich została nagrodzona technologia druku falą z przeplotem (Intelligent Interweaving) firmy Mutoh. Nagroda ta potwierdza innowacyjność, unikalność i wysoką jakość tego rozwiązania w druku wielkoformatowym.

Złoty Medal MTP jest najwyższym targowym trofeum dla wystawianego na targach produktu, które pomaga w rynkowej rywalizacji, jest symbolem jego walorów, wysokiej jakości, nowoczesności i innowacyjności. Przyznawany jest po wnikliwej ocenie zgłoszonych produktów przez Zespół Ekspertów i Sąd Konkursowy składający się z wybitnych specjalistów odpowiednich dziedzin.

Technologia druku falą z przeplotem opatentowana przez firmę Mutoh, zastosowana jest w drukarkach wielkoformatowych serii ValueJet, Spitfire, Rockhopper 3 oraz Osprey. Tak więc śmiało można powiedzieć, że nagrodzone zostały wszystkie w/w plotery.

Do tej pory plotery wielkoformatowe z każdym przebiegiem karetki nakładały kolejne pasy atramentu na podłoże. Takie rozwiązanie przy nieprecyzyjnie ustawionym i skalibrowanym ploterze ma ogromną wadę – paskowanie wydruków – efekt nieakceptowany na rynku. I2 (Intelligent Interweaving) – inaczej Wave Print czyli „druk falą” to nowa technologia stworzona w laboratoriach firmy Mutoh. Unikalne pasy o kształcie fali, przeplatają się (ang. interweaving) z każdą kolejną nakładką atramentu. Takie przenikanie jest możliwe dzięki specjalnemu rastrowi, który m.in. eliminuje paskowanie i inne artefakty. W porównaniu do tradycyjnej techniki o stałym rastrze, nie zauważamy równoległych pasów, odstępów i nakładek między nimi jak i różnic kolorów, które wynikają nie tylko z odległości ale i różnic czasowych w schnięciu atramentu. Nowa technika pozwala więc drukować z prędkościami 2 czy nawet 3-krotnie wyższymi, eliminując paskowanie pojawiające się przy wysokich prędkościach. Dodatkowo Wave Print przy użyciu profili umożliwia rozszerzenie gamutu kolorów dostępnego dla ploterów wielkoformatowych.