Nowości, Wielki Format

Océ OpenHouse 2007

Siedem tysięcy zwiedzających z całego świata, nowe kolorowe i czarno-białe systemy drukujące, wzrost na wszystkich strategicznych rynkach – to w skrócie najważniejsze informacje z tegorocznej wystawy Océ OpenHouse, zorganizowanej w Poing k. Monachium. Pięciodniową imprezę tradycyjnie odwiedziła ponad 100-osobowa grupa klientów Océ Poland, reprezentujących segmenty poligraficzny i instytucjonalny. Jako pierwsi przedstawiamy relację z tego niezwykłego wydarzenia.

Nazywane „największymi dorocznymi targami druku cyfrowego w Europie”, 14. spotkanie z cyklu Océ OpenHouse odbyło się w dniach 5-9 marca. Podobnie jak w ubiegłych latach, w rolę centrum wystawowego wcieliła się jedna z hal produkcyjnych zakładów Océ zlokalizowanych w Poing k. Monachium. W porównaniu z poprzednią edycją, OpenHouse 2007 odwiedziło ok. 7 tysięcy gości.

Całość wystawy podzielono na kilka segmentów poświęconych poszczególnym obszarom rynkowym, dla których firma Océ dedykuje swoje rozwiązania. Pracowało na nich w sumie kilkadziesiąt linii produkcyjnych, składających się z urządzeń drukujących Océ oraz sprzętu i oprogramowania licznych partnerów firmy (m.in. C.P. Bourg, Duplo, EFI, Founder, Fujitsu Siemens, GBC, GMC, GUK, Herzog + Heymann, Hunkeler, Müller Martini, OneVision, Pitney Bowes, Polar-Mohr, Watkiss). Ci ostatni prezentowali też swoją ofertę na stoiskach znajdujących się w specjalnie wydzielonej części pawilonu. Imprezie towarzyszyły codzienne pokazy i wystąpienia, poświęcone najnowszym rozwiązaniom, które miały swoją premierę podczas OpenHouse 2007.

Koncentracja na rosnących rynkach

Podczas zorganizowanej 6 marca konferencji prasowej Rokus van Iperen, prezes Océ, zaprezentował najważniejsze informacje z ostatniego roku działalności firmy; przedstawił także jej plany na najbliższe lata. Najważniejszym celem dla holenderskiego producenta jest dalsze umacnianie swojej pozycji na rynku druku wielkoformatowego, jak również wykorzystanie doświadczeń z produkcji systemów na papier ciągły do osiągnięcia czołowej pozycji w zakresie urządzeń arkuszowych.

Kierunek: Azja

Océ wzmacnia kanały sprzedaży na rynku azjatyckim, czego przejawem jest m.in. podpisana podczas OpenHouse 2007 strategiczna umowa dystrybucyjna z firmą Founder Group, najważniejszym na rynku chińskim dostawcą zaawansowanych technologii informatycznych, oprogramowania i rozwiązań biznesowych, skierowanych m.in. do branży poligraficznej. W ramach zawartego porozumienia, rozszerzającego dotychczasową współpracę między obiema firmami, Founder Electronics, będąca spółką zależną Founder Group, zajmie się sprzedażą systemów i oprogramowania Océ w Chinach, m.in. poprzez sieć 200 salonów sprzedaży działających pod marką Founder EasiPrint.

Pięciodniowa impreza Océ OpenHouse wpisała się już na stałe do kalendarza imprez targowych. Dzięki niej można zobaczyć wszystkie nowości ze szerokiej palety produktów firmy Océ, jest to także wspaniała okazja do przyjrzenia się z bliska oferowanym produktom, i wypytanie o każdy interesujący nas szczegół – obsługa Océ z niezwykłą cierpliwością wytłumaczy nawet laikowi najbardziej skomplikowane dla niego kwestie. Organizacja imprezy jest perfekcyjna – pozostaje tylko pytanie, dlaczego u nas tak nie potrafimy?

http://www.oce.com/openhouseen/default.htm

Wielkoformatowe sukcesy

W segmencie produkcji wielkoformatowej najważniejszą premierą OpenHouse 2007 był nowej generacji ploter Arizona 250 GT, będący – jak zapewnia producent – pierwszą na świecie drukarką z segmentu VLF oferującą fotograficzną jakość produkcji.

Océ Arizona 250 GT to zgrupowanie wartości znanych z innych produktów firmy Océ: wysokiej jakości, niezawodności, wydajności i przyjazności dla użytkownika. Urządzenie to zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość wydruków, jaką kiedykolwiek osiągnęła płaska drukarka – powiedział Gido van Praag, prezes i dyrektor generalny Océ Display Graphics Systems, Inc. – Biorąc jednak pod uwagę fakt, że rynek oczekuje czegoś więcej niż tylko wysokiej jakości wydruków, zaprojektowaliśmy maszynę tak, aby zapewniała możliwość korzystania z szerokiego spektrum podłoży, gwarantowała wysoką wydajność, odpowiedni zwrot z inwestycji i niższy całkowity koszt wykonywania prac – a więc pakiet nieosiągalny w przypadku innych, konkurencyjnych urządzeń.

Podstawowe informacje o produkcie

Océ Arizona 250 GT może drukować zarówno na materiałach sztywnych jak i z roli. Maksymalne wymiary podłoży sztywnych to 2,5 m szerokości, 1,25 długości i do 48 mm grubości. Posiada także opcjonalny moduł umożliwiający drukowanie z roli na rolę, co pozwala na zadrukowywanie miękkich podłoży mających do 2.2 m szerokości. Drukuje atramentami UV w czterech kolorach (CMYK). Tradycyjną technologię sześcio- kolorową zastępuje tu technologia Océ VariaDot zapewniając niemal fotograficzną jakość druku poprzez zmienną wielkość kropli. Jak podaje producent, urządzenie umożliwia uzyskanie rzeczywistej prędkości druku do 16 m2 na godzinę.

Przełomowe właściwości

Zastosowana w ploterze stołowym Océ Arizona 250 GT technologia Océ VariaDot, jest technologią piezo najnowszej generacji. Umożliwia ona tworzenie punktów o różnych rozmiarach w przeciwieństwie do głowic wykorzystujących technologię jednolitych kropli. Technologia Océ VariaDot pozwala na tworzenie niejednorodnych punktów dzięki rozdzielaniu kropel atramentu o rozmiarach od 6 do 42 pikolitrów. Wykorzystanie możliwości różnicowania kropli aż do poziomu tak małego jak 6 pikolitrów daje wyraźne wydruki z łagodnymi przejściami tonalnymi. Zdolność wytryskiwania przez głowicę większych kropli o wielkości do 42 pikolitrów daje gęste, jednolite wypełnienia. W rezultacie zapewnia niemal fotograficzną jakość wydruków o ostrości wcześniej spotykanej wyłącznie przy rozdzielczości 1440 dpi lub wyższej. Zdaniem producenta jakość oferowana przez Océ Arizona 250 GT wyprzedza jakość wydruków powstających w maszynach sześciokolorowych, które wykorzystują technologię tradycyjnych głowic o jednym rozmiarze kropli. Jest ona w urządzeniu Arizona 250 GT tak wysoka, że umożliwia odczytanie tekstu wielkości nawet 6 punktów.

 

Poza zapewnianiem najwyższej jakości, czterokolorowa technologia Océ VariaDot zapewnia zużycie znacznie mniejszych ilości atramentu (do 35%) w porównaniu z sześciokolorowymi maszynami z technologią wtrysku jednolitych kropli.

Océ Arizona 250 GT jest urządzeniem ze stołem ciśnieniowym o płynnej regulacji przysysania podłoży do stołu. Pozwala to na precyzyjne przytrzymywanie różnorodnych płaskich mediów w celu wielokrotnego zadrukowywania np. na materiałach do podświetleń. Ten najnowszej generacji ploter UV zadrukowuje materiały sztywne do krawędzi. Zwiększa to procent wykorzystania materiałów i oszczędza czas ze względu na brak potrzeby dodatkowej obróbki. W odróżnieniu od innych konkurencyjnych urządzeń płaskich Océ Arizona 250 GT drukuje na materiałach w poziomie. Takie rozwiązanie optymalizuje produkcję – im mniejsza bowiem liczba przejść, tym wyższa średnia wydajność.

Océ Arizona 250 GT może drukować na elementach nieregularnych, innych niż prostokątne, twardych podłożach takich jak szkło, czy materiałach nietypowych np. na drewnie. Jest to duże osiągnięcie Océ w porównaniu z obecnie dostępnymi maszynami innych producentów, dostosowanymi do druku na sztywnych podłożach. Océ Arizona 250 GT otwiera możliwości drukowania nieosiągalnych dotychczas aplikacji, które dodatkowo będą niedrogie w produkcji.

Opcjonalny moduł drukowania z roli na rolę w urządzeniu Arizona 250 GT umożliwia drukowanie z roli na podłożach takich jak folia winylowa (również samoprzylepna), banery, czy papier, bez spowalniania procesu drukowania na podłożach sztywnych. Kiedy kończy się wydruk na sztywnym podłożu, karetka automatycznie jest przenoszona do modułu drukowania z roli na rolę, podczas gdy sztywny materiał jest wymieniany. Wraz z końcem drukowania na miękkim podłożu zespół głowic cofa się do stołu, aby rozpocząć drukowanie na sztywnym materiale. Rola może być w każdym momencie wymieniana, bez zakłócania funkcji drukowania na podłożach sztywnych. Zmiana jednego trybu drukowania na drugi nie powoduje też przestoju urządzenia, co zapewnia użytkownikom duże oszczędności czasowe. Modularność systemu gwarantuje klientom bezpieczeństwo inwestycji, ponieważ opcja z roli na rolę może być dodana w dowolnym momencie użytkowania, bez dodatkowych kosztów.

System szybkiej wymiany atramentów pakowanych w zbiorcze, 2-litrowe pojemniki zmniejsza straty, bałagan i interwencje operatora. Inteligentny czujnik pojemnika sygnalizuje operatorowi potrzebę wymiany zanim atrament się skończy i upewnia go, że zainstalowano atrament o właściwym kolorze. Regulowany system podawania atramentu utrzymuje jego stałą temperaturę, sprawiając że kontrola otoczenia staje się mniej absorbująca i kosztowna dla użytkownika.

Océ Arizona 250 GT jest, jak podaje producent, idealna do produkcji szerokiej gamy grafik podświetlanych, wykorzystywanych przy promocji, w witrynach sklepowych, systemów oznaczeń, banerów, podświetlanych i odblaskowych displejów oraz grafiki pojazdowej. Oprócz tego, dzięki możliwości drukowania na różnych materiałach, Océ Arizona 250 GT może współtworzyć niestandardowe aplikacje takie jak wydruki na meblach, szkle i szereg innych.

Sporo nowości w małym formacie

Przed rokiem na OpenHouse zadebiutowała oparta na technologii Océ Gemini Instant Duplex maszyna arkuszowa Océ VarioPrint 6250, będąca pierwszym na świecie urządzeniem cyfrowym umożliwiającym jednoczesne zadrukowywanie obu stron arkusza. W tym roku firma Océ przedstawiła całą rodzinę maszyn opartych na tej innowacyjnej technologii, w tym dwa nowe modele: VarioPrint 6160 i 6200. Pozwalają ona na drukowanie z prędkością – odpowiednio – 160 i 200 str. A4/min. (bądź 85 i 106 str. A3/min.) i stanowią zdaniem producenta atrakcyjną alternatywę dla użytkowników o nieco mniejszych wymaganiach w zakresie wydajności, niż ta oferowana przez model VarioPrint 6250. Dziś rodzina VarioPrint 6000, składająca się z trzech modeli, w dalszym ciągu jest jedynym rozwiązaniem na rynku oferującym jednoczesny zadruk obu stron arkusza. Zdaniem firmy Océ, pojawienie się urządzeń VarioPrint 6160 i 6200 znacznie zwiększyło możliwość wyboru odpowiedniego systemu dla użytkowników z segmentów poligraficznego i instytucjonalnego.

Premierę podczas OpenHouse 2007 miały również dwa kolorowe systemy produkcyjne na papier cięty, dedykowane dla firm poligraficznych oraz działów druku w dużych instytucjach – CS620 i CS650 Pro. Pierwszy z nich to kompaktowe urządzenie oferujące funkcje drukowania, kopiowania i skanowania z prędkością 65 str. A4/min. Miesięczne obciążenie CS620 wynosi ok. 300 tys. arkuszy/kopii. Maszyna drukuje z rozdzielczością 600 x 1800 dpi na różnego rodzaju podłożach (m.in. papierach powlekanych i niepowlekanych, foliach, etykietach, kartach pocztowych) o gramaturze z zakresu 64-300 g/m2 i formatach od 100 x 148 mm do 330 x 487 mm, także nietypowych, dostosowanych do potrzeb klienta. Maksymalny format zadruku wynosi 318 x 480 mm.

Model CS650 Pro to rozbudowana linia produkcyjna, składająca się z modułu drukująco-kopiującego oraz szeregu urządzeń wykańczających, dostępna w różnych konfiguracjach. W zależności od potrzeb maszyna może zostać wyposażona w moduł odbierający (stacker) o pojemności 5 tys. arkuszy, złamujący (do zastosowań typu mailing, produkcja ulotek, instrukcji obsługi), zszywający (np. do tworzenia raportów o objętości do 100 stron) bądź urządzenie do produkcji broszur o objętości 50 stron, wyposażone w moduły do zszywania, obcinania i złamywania. Wydajność linii wynosi 65 str. A4/min., zarówno przy produkcji monochromatycznej, jak i wielobarwnej, zaś miesięczne obciążenie – 300 tys. arkuszy/kopii. CS650 Pro drukuje na różnego rodzaju podłożach o gramaturze do 300 g/m2 i formacie maksymalnym 330 x 487 mm. Urządzeniem steruje kontroler EFI, dodatkowo można je włączyć w workflow obsługiwany przez system produkcyjny PRISMA.

Inną istotną premierą OpenHouse 2007 w zakresie wysokowydajnych małoformatowych systemów drukujących była maszyna VarioStream 9240, będąca kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem z rodziny VarioStream 9000. Jej największą zaletą w porównaniu z wcześniejszymi modelami jest możliwość drukowania w różnych konfiguracjach kolorystycznych: od produkcji monochromatycznej, poprzez druk w jednym, dwóch bądź trzech kolorach specjalnych, na pełnej produkcji w systemie CMYK skończywszy. Co więcej, w każdym przypadku urządzenie oferuje identyczną wydajność, będąc atrakcyjnym rozwiązaniem np. dla firm specjalizujących się w wysokonakładowym druku transakcyjnym, które coraz częściej wprowadzają kolorowe elementy graficzne w drukach takich jak faktury, wyciągi z kont bankowych czy produkty typu direct mailing. Maszyny te znajdują też coraz częściej uznanie wśród przedsiębiorstw zajmujących się cyfrowym drukowaniem książek, m.in. dzięki możliwości personalizacji poszczególnych egzemplarzy.

Warto dodać, że w ubiegłym roku firma Océ zwiększyła swoje udziały w światowym rynku wysokowydajnych urządzeń na papier ciągły do ponad 50%.

Podczas OpenHouse 2007 prezentowano też inne urządzenia, które niedawno zadebiutowały na rynku. Wśród nich znalazł się m.in. system TDS700, dedykowany dla rynku CAD/GIS. Pozwala on na drukowanie czarno-białych dokumentów z rozdzielczością 600 x 1200 dpi, umożliwiając też ich skanowanie i kopiowanie. Przy prędkości drukowania wynoszącej 6 m/min. Océ TDS700 osiąga rzeczywistą wydajność na poziomie 4,7 arkusza A0/min. Co ciekawe, urządzenie oferuje bardzo krótki czas uzyskania pierwszego wydruku – wynosi on zaledwie 43 sekundy.

Podczas imprezy przekazano nieco informacji na temat osiągnięć firmy w zakresie systemów do produkcji dokumentów technicznych. Wynika z nich, że Océ jest dziś światowym numerem 1 w zakresie czarno-białych urządzeń dla rynku CAD/GIS i dąży do osiągnięcia podobnej pozycji także w dziedzinie druku kolorowego. W ubiegłym roku firma odnotowała 24% wzrost sprzedaży w segmencie urządzeń czarno-białych. Z kolei w zakresie urządzeń kolorowych, modele TDS500 i TDS300 odnotowały 38% wzrost sprzedaży w roku 2006 w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Sprzedaż innego modelu wielkoformatowego, CS2044, wzrosła z kolei o 70%, co m.in. skłoniło firmę do wprowadzenia do oferty kolejnych urządzeń z tej rodziny.