Nowości, Wielki Format

Druk Falą

 

Wszyscy znają największe bolączki druku wielkoformatowego: paskowanie, niska prędkość pracy plotera w wysokiej jakości, czasochłonna kalibracja. Inżynierowie firmy Mutoh stworzyli panaceum na te problemy – Intelligent Interwaving czyli technologia druku falą.

Idea

Do tej pory plotery wielkoformatowe z każdym przebiegiem karetki nakładały kolejne pasy atramentu na podłoże. Takie rozwiązanie przy nieprecyzyjnie ustawionym i skalibrowanym ploterze ma ogromną wadę – paskowanie wydruków – efekt nieakceptowany na rynku.

I2 (Intelligent Interweaving) – inaczej Wave Print czyli „druk falą” to nowa technologia stworzona w laboratoriach firmy Mutoh. Unikalne pasy o kształcie fali, przeplatają się (ang. interweaving) z każdą kolejną nakładką atramentu. Takie przenikanie jest możliwe dzięki specjalnemu rastrowi, który m.in. eliminuje paskowanie i inne artefakty. W porównaniu do tradycyjnej techniki o stałym rastrze, nie zauważamy równoległych pasów, odstępów i nakładek między nimi jak i różnic kolorów, które wynikają nie tylko z odległości ale i różnic czasowych w schnięciu atramentu. Nowa technika pozwala więc drukować z prędkościami 2 czy nawet 3-krotnie wyższymi, eliminując paskowanie pojawiające się przy wysokich prędkościach. Dodatkowo Wave Print przy użyciu profili umożliwia rozszerzenie gamutu kolorów dostępnego dla ploterów wielkoformatowych.

Tryby drukowania

Intelligent Interweaving umożliwia „druk falą” w kilku rozdzielczościach oraz dwóch lub czterech przebiegach. Nowa technologia wykorzystuje kilka metod przeplatania. Tryb Picture/Speed (na zdjęciu) posiada najszerszą i najłagodniejszy wzorek fali, łatwo zauważalny w czasie druku. Łagodne przenikanie takiego rastra jest idealne dla druku grafik z dużą ilością detali. Tryb Sign/Quality to także druk przeplatającą się falą, tyle że o bardzo dużej częstotliwości, przez co jest nie widoczna dla oka. Za efekt końcowy i w tym przypadku odpowiada raster, który z każdym przeplotem tworzy gładkie, jednokolorowe powierzchnie jak i trudne do uzyskania łagodne przejścia tonalne.

Metoda przeplatania

Opis

Rozdzielczość i wydajność

(Mutoh Spitfire V)

Sign / Quality

(tryb domyślny)

Zalecana metoda do druku grafik z dużą ilością apli, trudnych do osiągnięcia gradientów.

720 x 720 dpi (2 przebiegi) – 11 m2/h

720 x 720 dpi (4 przebiegi) – 6 m2/h

540 x 720 dpi (2 przebiegi) – 13 m2/h

540 x 720 dpi (4 przebiegi) – 8 m2/h

Picture / Speed

Zalecana metoda do druku grafik o dużej ilości detali takich jak fotografie, obrazy, itd.

720 x 720 dpi (2 przebiegi) – 13 m2/h

720 x 720 dpi (4 przebiegi) – 6 m2/h

540 x 720 dpi (2 przebiegi) – 16 m2/h

540 x 720 dpi (4 przebiegi) – 8 m2/h

Stitch

Udoskonalona wersja tradycyjnego druku pasami. Dzięki specjalnemu rastrowi uzyskujemy lepszą jakość.

720 x 720 dpi (2 przebiegi) – 13 m2/h

720 x 720 dpi (4 przebiegi) – 6 m2/h

540 x 720 dpi (2 przebiegi) – 16 m2/h

540 x 720 dpi (4 przebiegi) – 8 m2/h

Classic

Tradycyjne zachowanie plotera w dowolnym trybie.

Wszystkie tryby

Off

Druk falą wyłączmy w momencie sprawdzania stanu dysz oraz ustawiania step-adjustment.

Wszystkie tryby

Sprzęt

Firma Mutoh zaprojektowała nową technologię druku tak, aby była dostępna w nowych urządzeniach jak i w nieco starszych. Pierwszym ploterem, który drukuje wyłącznie falą jest Mutoh ValueJet. Kolejne to seria Spitfire i Rockhopper 3. Ostatnio tę grupę uzupełniły plotery linii Osprey. Jak zapowiada producent, to nie koniec, a raczej początek.

Przyszłość

Jeszcze niedawno myślano, że granice technologii solwentowej zostały osiągnięte. Jak widać teza ta okazała się błędna, gdyż technika druku falą, połączyła wysoką jakość wydruku ze wzrostem wydajności, wydawać by się mogło rzeczy sprzeczne.

Paweł Stania

Autor jest Kierownikiem Marketingu w firmie Atrium Centrum Ploterowe